MEB’de Gölge Bakan Kim ?

Sözcü gazetesi eğitim yazarı Sultan Uçar , MEB’de gölge bakanın Din Öğretimi genel müdürü Nazif Yılmaz olduğunu ve Bakana işini yaptırmadığını savunan bir İddia gündeme getirdi

GÜNCEL 03.12.2019, 09:43
MEB’de Gölge Bakan Kim ?

Siyaset, eğitimi tarih boyunca toplumsal dönüşümde en önemli kol olarak gördü. Eğitimle dönüşümde mutlaka ideolojik güç sembolü, dinsel ve felsefi gizemler saklayan bir logo vardı. Eğitim Bakanlığı da sistem değişikliğinde sürecin dışında kalamadı. Mitoloji de mükemmellik ve özgürlüğün sembolü defne yaprakları eğitimin asırlık logosundan ilk düşen oldu. Devlet ciddiyeti ve kararlılığın sembolü siyah renk peşinden gitti.

YEŞİL YOL GÖRÜNDÜ

Cumhuriyet devrimlerinde aydınlık, uygarlık ve bilimi temsil eden meşaledeki üç alev küçültüldü. Onların yerini bugünlerde deniz fenerleri aldı. Fırtınalı havada, yeşil yanması bir denizcilik kaidesi olan bu fenerlerin gücü, laik eğitimin alevini söndürüyor. Şer'i Devrim kapıda diye bir komplo teorisi kurmuyorum.

SEKÜLER TEORİ ÇÖKTÜ

Sekülerlerin eğitimde imam hatipleşme tepkileri, ‘Zorla çocukları bir yere götürmekte biz yokuz' söylemiyle Ziya Selçuk ismiyle düşürülüyor. ‘Biz' diye verilen güçlü güvencedeki ‘Biz kim?' bilinmiyor. Laiklerin, ‘Çocuklar imam hatiplere zorlanıyor' teorisi çöktü. Artık güvence gerekmiyor. Yöneticilerinin yüzde 90'ı imam hatip çıkışlı vakıflara tüm okullar açıldı. İmam hatiplere tek bir çocuk bile gitmese de imam hatip felsefesi çocuğun okuluna geldi.

GÖLGE BAKAN KİM?

Teşkilatta, ‘Gölge Bakan' diye bilinen MEB Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz kilit bir isim. İmam hatipli, ilahiyatçı. Ensar Vakfı'nda, ‘Değerler Eğitimi' dersleri vermiş. Tügva, Türgev, Ensar Vakfı, Deniz Feneri Derneği protokollerinde de, 4-6 yaşa haftada 6 saatlik değerler eğitimi adı altında imamların dini eğitim vermesinin önünü açan işbirliği protokollerinde de onun imzası var. Bir gerçek var ki; vakıfların siyasal gücü Yılmaz'ı da olsa olsa MEB'de bir memur yapıyor.

FERRARİLİ ÇOCUKLAR

Ferrarili İmamlar diye bir sosyolojik olgu var. Şer'i yolculukta demokrasiyi ve moderniteyi araç seçtiler. Kemalisterin öncü STK'sı Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'ni incelediler. “Türkiye'de Seküler ve İnanç Temelli STK'larının Toplumsal Fayda Yaklaşımı” adlı 380 sayfalık doktora tezi yazıp, ÇYDD ile TÜRGEV' i karşılaştıracak kadar derslerine iyi çalıştılar. Kemalistlerin kız çocuklarına sunduğu eğitim fırsatını, muhafazakarların kendilerinden esirgediğini görüp duvarları tek tek yıkıyorlar.


ROL MODEL ÇYDD

ÇYDD kurucu aktörlerinin siyasal elitist konumlarını toplumda çizdikleri laik ‘ideal tip'e borçlu olduklarını ve toplumsal dönüşümü engellemek için de geri kalan harkesin ‘gerici unsur' nitelenmesi gibi tartışılabilir teorileri var. Şimdi de İslamcı, ‘ideal tip' tanımı dışında kalanlar toplumsal dönüşümde engel oluşturmamaları için ‘dinsiz, kitapsız öteki' ilan edilirlerse hiç şaşırmayın. Defne yapraklarının logodan düşüşü, mevsimin kışa çevirdiğini haber veriyordu.

SÖZCÜ

SULTAN UÇAR

Yorumlar (31)
Memur 8 ay önce
Sayın Bakana iş yaptırmak istemeyen, ayak sürüyen püsküllü paralel yapıyı herkes biliyor. Buna rağmen Sayın Bakanımız inşAllah çok başarılı olacaktır.
Garip 8 ay önce
Bende İHL liyim eşimde İHL li ama nedense yasal olarak olması gerekenleri bile yaptıramıyoruz, önümüze engeller konuyor anlamadım gitti hakikaten İHL li olanlaramı bir kayırma var yoksa başka donelerde gerekiyormu
ankara 8 ay önce
Genel müdüre kendini tanıtan bürokratlar mezun olduğu liseyi söyleyerek konuşmasına başlıyor.
Eğitimci 8 ay önce
Ahmet ETİ diye bir şirket sahibi var. Bu kimdir ve kimlerle nasıl bir bağlantısı var?
Antalyalı 8 ay önce
Sözcü 1: Külliye de CHP li biri görüşme gerçekleştirdi.
Sözcü 2: Gölge Bakan Kim?
Ohh YALANIN SÖZCÜSÜ oldular...Çamur at yapışmazsa izi kalsın...YAZIK ÇOK YAZIK...
NAZİF BEY 8 ay önce
NAZİF BEY BU ÜLKE İÇİN BİR DEĞERDİR.BU HABER İTİBARSIZLAŞTIRMA POLİTİKASIDIR.
Mehmet 8 ay önce
Nazif yilmaz sözcüyü rahatsız etmişse iyi yoldadır
eflatuncem 8 ay önce
Yeniliklere açık,gayretli,mütevazi ve çalışkan bir bürokratı nasıl yaralar nasıl bir fitne malzemesi yaparız gayretleri bunlar! Bir Anadolu Lisesi müdürü olarak bu haberin sadece fitne ve karalama niteliğinde olduğunu gördüm. Kınıyorum!
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Erken bir seçim olmasını ister misiniz?
Namaz Vakti 12 Temmuz 2020
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49