MEB, okullarda nasıl bir eğitim planlıyor?

Koronavirüs nedeniyle Türkiye, EBA TV ve TRT yayınları gibi formüller ile öğrencilerin eğitimden kopmaması için büyük çaba sarf etti. Okulların kapanması sonrası yeni eğitim öğretim yılına ilişkin çalışmalar tam gaz sürüyor. Milli Eğitim Bakanlığı alternatifleri belirledi.

GÜNCEL 30.06.2020, 18:50 30.06.2020, 18:53
MEB, okullarda nasıl bir eğitim planlıyor?

Öğrenciler tatilde, ancak yeni eğitim öğretim yılı için Milli Eğitim Bakanlığı'nda hummalı bir çalışma var. Bakanlık, pandemi nedeniyle Eylül ayında okulların açılamaması ihtimaline karşı farklı senaryolar üzerinde çalışıyor.

Corona virüs salgını bitmezse, Türkiye yeni bir eğitim modeli ile tanışabilir.

Milli Eğitim Bakanlığı'nda yeni eğitim öğretim yılına ilişkin farklı senaryolar gündemde yer alıyor. Bu konuyla ilgili olarak bakanlık, yaz boyunca her ihtimale karşı pandemi mesaisi yapacak.


TERS YÜZ SINIF MODELİ

NTV'de yer alan habere göre; üzerinde çalışılan pandemi senaryolarından ilki eğitimde "Ters yüz sınıf modeli" Bu modelde, eğitimin bir kısmı yüz yüze bir kısmı uzaktan yapılacak.

Bazı derslerin tamamı uzaktan verilebileceği gibi, bazı derslerde teorik eğitim okulda pratik eğitim evlerde yapılacak.

Öğrenciler okullarında derslerini dinledikten sonra verilen proje ve ödevlerle konuyu evlerinde pekiştirecek. Öğretmenler sürecin her aşamasında öğrencileriyle iletişimde olacak.


SEYRELTME SINIF

Bir diğer senaryo ise öğrencilerin kendi okullarında ikili eğitime geçmesi. Bu plana ilişkin fizibilite çalışmaları başlatıldı. Sınıflar için "seyreltme çalışması" yapılıyor.

Senaryo uygulanırsa 40 öğrencilik bir sınıf yarı yarıya seyretilecek.

20 öğrenciye sabah, 20 öğrenciye ise öğlen yüz yüze eğitim verilecek.

Okulların hiç açılmaması veya açıldıktan sonra tekrar ara verilmesi ihitmaline karşı da tam zamanlı uzaktan eğitim planı çalışılıyor.

Çalışmanın içerik planlaması tamamlandı. Öğretmenlerin anlattığı dijital derslerin çekimleri başladı.


UZAKTAN EĞİTİM

Söz konusu içerikler, yüz yüze eğitime geçilse dahi EBA TV ve EBA uygulaması üzerinden öğrencilere sunulmaya devam edilecek.

Öğrencilere uzaktan eğitim verilen ikinci dönem boyunca ölçme değerlendirme yapılmadı.

Bakanlık bu konuda da alternatif bir model arayışı içinde. Bu kapsamda, e-sınav merkezlerinin kullanılması da gündemde.

Farklı senaryolara göre, kantin, yemekhane ve ulaşım hizmetlerinin nasıl düzenleneceği üzerinde de çalışılıyor.

Yorumlar (6)
Öğretmen 1 hafta önce
2li eğitim gelecek.
Hakan 1 hafta önce
2 Lİ EĞİTİM GELECEK DE HER OKULA ÖĞRETMEN KADROSUNUN % 70 İ ORANINDA KADRO LAZIM OLACAK. DAHA SONRA ESKİ SİSTEME GEÇİLDİĞİNDE BU ÖĞRETMENLER NORM FAZLASI OLACAK. PLAN YAPILIRKEN BUNLARINDA DİKKATE ALINMASI LAZIM BENCE...
Öğrenci velisi 1 hafta önce
günde 30'ar dk. 5 ders yarım gün ,sınıf mevcutlrı 2 ye bölünüp 2'li öğretim yapılma,teneffüslerde yığılmayı önlemek için en uygun şekilde merdivenler hazırlanıp,koridorlar paravanla çevrilebilip yığılmalar ve temas önlenir.bu yıla mahsus seçmeli dersler hatta bazı derslerin ders sayıları azaltılabilir.veli olarak yks de ki gibi tedbirsiz okullr açılırsa çocuklarımızı göndermemeyi düşünüyoruz.
tayfun 1 hafta önce
BİZ DE 40 ÖĞRENCİ VAR VE ZATEN OKUL İKİLİ EĞİTİM YAPIYOR 2000 ÖĞRENCİ VAR. BİZ DE 4 LÜ EĞİTİM Mİ YAPALIM ŞİMDİ
Metin 1 hafta önce
İkili eğitim için yeterli kadro yok.Giriş çıkışlarda daha beter bir yığılma olacaktır.Her şey düzeldikten sonra kadro tekrar düzenlenemez.Herkes norm fazlası olur.Aşı bulunana kadar uzaktan eğitim en iyisidir.Ancak bu ne perhiz bu ne lahana turşusu canım ülkemde her yer açılır.Okul olunca açılacak olan bir sürü senaryo.İşin bu kısmı da ironik.
çarşambalı 1 hafta önce
İkili eğitim diyor.Zaten ikili eğitim yapan kalabalık okullar ne olacak o zaman.Dörtlüye geçerler heralde.Saçma sapan senaryolar peşinde yine MEB.Herkes dip dibe ortalıkta geziyor.Çenede maske,düğünler serbest,tatil köyleri açık,turist gelsin diye bir tarafımızı yırtıyoruz ama okullar açılamaz öyle mi.Ya bırakın bu işleri.....
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Erken bir seçim olmasını ister misiniz?
Namaz Vakti 10 Temmuz 2020
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49