MEB'den uzaktan eğitim süreci için yeni adım

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, uzaktan eğitim sürecinde öğrencilerin derslerini pekiştirmelerini desteklemek ve farklı soru türleriyle motivasyonlarını artırmak için büyük bir kaynak seferberliği başlattıklarını açıkladı.

GÜNCEL 05.10.2020, 10:31
3717
MEB'den uzaktan eğitim süreci için yeni adım

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, binlerce sorudan oluşan kazanım kavrama testleri, beceri temelli testler, örnek soru kitapçıkları ve soru destek paketlerinin ardından şimdi de 5, 6, 7 ve 8'inci sınıflar için hazırlanan 60 çalışma fasikülü, çalışmalarında destek olmak üzere "www.meb.gov.tr" ve Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünün internet sitelerinden öğrencilere sunuldu.

Çalışma fasikülleri, öğrencilerin derslerinde işleyecekleri konuları pekiştirecekleri ve farklı soru türleri üzerinde deneyim kazanacakları şekilde tasarlandı. Ortaokul 5, 6, 7 ve 8'inci sınıf düzeyinde Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri ve Sosyal Bilgiler derslerinin her ünitesi için ayrı bir kitapçık olacak şekilde hazırlanan fasiküllerde çeşitli soru türlerinin yanı sıra eşleştirme ve bulmaca gibi etkinliklere de yer verildi.

Alan uzmanlarınca hazırlanan 60 fasikülde; ortaokul Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Sosyal Bilgiler derslerinin sadece birinci ünitelerinden 4 bin 560 soru yer alıyor.

"DİĞER ÜNİTELERLE İLGİLİ DE ÇALIŞMA FASİKÜLLERİ SUNACAĞIZ"

Bakan Ziya Selçuk, uzaktan eğitim sürecinde öğrencilerin derslerini pekiştirmelerini desteklemek ve farklı soru türleriyle motivasyonlarını artırmak için büyük bir kaynak seferberliği başlattıklarını açıkladı.

Uzaktan eğitim sürecinde televizyon kanalları ve internet portalındaki ders anlatımlarını öğrencilerin daha kolay pekiştirebilmeleri ve farklı soru türleriyle anlama süreçlerini güçlendirmeleri için sundukları kaynakların çeşitliliğini artırmaya devam edeceklerini vurgulayan Selçuk, şunları kaydetti:

"Ortaokul öğrencilerimiz için yayımladığımız destek paketi her sınıf seviyesindeki sadece birinci üniteyi kapsıyor. Sonrasında diğer ünitelerle ilgili de çalışma fasikülleri sunacağız. Ayrıca, ilkokul ve lise seviyesinde de çalışma fasiküllerini hazırlayıp düzenli olarak paylaşacağız. Bu çalışmaları koordine eden Bakan Yardımcım Mahmut Özer'e, çalışma fasiküllerinin hazırlanmasında büyük emek veren Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürü Sadri Şensoy ve çalışma arkadaşlarına ve 81 ilde bulunan Ölçme Değerlendirme Merkezlerimizde görevli arkadaşlarımız ve öğretmenlerimize teşekkür ediyorum."

Ünitelerin işleniş zamanına göre yıl boyunca yayımlanacak fasiküllere internet üzerinden "www.meb.gov.tr" ve "http://odsgm.meb.gov.tr" adreslerinden erişilebilecek.

Yorumlar (6)
kürşat 3 hafta önce
Sayın bakanım öğretmenlerin 3600 ek göstergesi nerede kaldı? Lütfen.
Hep Ders 3 hafta önce
Yabancı ülkelerde ders saatleri bu kadar yoğun değil. İlkokullarda günlük 2-3 saat ders var. Gerisi öğrenci çalışmalarına ayrılan vakitler. Burada çok yoğun ders var ve öğrenciler bunalıyor. Velilerin çoğu da çok fazla ders var diye şikayetçi. Çalışmayan öğrenci ise zaten okul olsa da çalışmıyor. Erişimler sağlandıktan sonra yoğunluğun azaltılması stresi azaltacak bağlantı sıkıntılarını daha aza çekecektir.
gökhan 3 hafta önce
geçenlerde bi baktım ilkokul dördüncü sınıfa giden yeğenim var kare bulmaca şeklinde bişey vardı elinde kelimeler basit ilkokul ikiye giden yapar
Daha Bugün yayınlandı.. 3 hafta önce
Daha bugün yayınlandı..
M.A.ERSOY 3 hafta önce
Fasiküller tam anlamıyla süper olmuş.Özellikle matematik yeni nesil, yeni paradigma..Emeği geçen herkese teşekkürler..Yalnız dijital ortamda öğrencilerin P si ancak ulaşabilir. Ücretsiz ders kitapları yerine bunlar dergi olarak dağıtılsa keşke..
Meb öğretmen 3 hafta önce
3600 den haber yok mU????
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce okullarda yüz yüze eğitime geçilmeli mi?
Namaz Vakti 29 Ekim 2020
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49