MEB'den o iddia için 'sehven' açıklaması

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından her sene başında dağıtılan ders kitapları içinde Uygur alfabesi yerine İbrani alfabesi kullanıldığına dair ortaya atılan iddiaya Bakanlık tarafından cevap geldi

GÜNCEL 11.11.2019, 16:00 11.11.2019, 16:41
MEB'den o iddia için 'sehven' açıklaması

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından her sene başında dağıtılan ders kitapları içinde Uygur alfabesi yerine İbrani alfabesi kullanıldığına dair ortaya atılan iddiaya Bakanlık tarafından cevap geldi.

MEB, tarafından altıncı sınıf Sosyal Bilgiler kitabında kullanılan bir görselde Uygur alfabesi yerine İbrani alfabesi kullanıldığına dair ortaya atılan iddialara Bakanlık tarafından cevap geldi.

Milli Eğitim Bakanlığının konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "6'ncı sınıf Sosyal Bilgiler ders kitabında 'Uygur Devleti' başlığında sehven konulan görsel hakkında aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur. Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığından, 'Sosyal Bilgiler 6'ncı sınıf ders kitabının 61'inci sayfasında yer alan İbrani alfabesine ait görselin, Uygur ile İbrani alfabelerinin benzer harflerinin olması nedeniyle, sehven Uygur alfabesi olarak verildiği' bilgisi alınmıştır. Hatalı görsel kaldırılarak ders kitabının güncellenen elektronik nüshası Eğitim Bilişim Ağı'nda (EBA) yayımlanmıştır. Mevcut durumda ilgili ders ünitesi dijital ortam üzerinden işlenecek olup gelecek eğitim öğretim yılı için baskı güncellemesi yapılacaktır" ifadelerine yer verildi.

Kaynak: İHA
Yorumlar (2)
Mamoste 8 ay önce
Aylarca kitap komisyonuna öğretmen seç komisyondakiler bol ücret alıp hiç okullarına uğramasınlar sonra da ortaya kalitesiz kitaplar çıksın denetleyen olmaz .nasılsa kolayı var matbaa yanlışlık sehven yazılmış vs vs vs bahaneler bahaneler hiçbir zaman sorumlusu bulunmayan ışler sorumsuzluktan dolayı istifa eden bir tek Allahın kulu yok güzelim memleketimde
yazık 8 ay önce
yazık bu ülkenin haline bir kitabı bile doğru düzgün incelemekten aciz. ne sehveni kaç elden inceleniyor. bari incelemecilerin tamamı görevden alındı de de inandırıcı olsun. her sene baika sıkandallara imza atılıyor. bu kaçıncı.
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bu yıl tatile gitmeyi planlıyor musunuz?
Bu yıl tatile gitmeyi planlıyor musunuz?
Namaz Vakti 03 Temmuz 2020
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49