MEB'den kayıt parası hakkında flaş açıklama

Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürü Cem Gençoğlu,"Hiçbir öğrencimizin, kayıt parası gibi birtakım nedenlerle okuldan geri döndürülmesine müsaade edemeyiz. Velilerimiz, kayıt parası konusundaki şikayetleri için il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine müracaat edebilir" dedi.

GÜNCEL 23.08.2019, 12:46 23.08.2019, 12:48
MEB'den kayıt parası hakkında flaş açıklama

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Temel Eğitim Genel Müdürü  Cem Gençoğlu, bazı devlet okullarında velilerin "zorunlu kayıt parası" vermeye  zorlandığı iddialarına ilişkin, "Hiçbir öğrencimizin, kayıt parası gibi birtakım  nedenlerle okuldan geri döndürülmesine müsaade edemeyiz. Zorunlu olarak kayıt  parası gibi bir durum söz konusu olamaz." dedi.  Gençoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, medyada "bazı devlet  okullarında velilerin kayıt parası vermeye zorlandığı ve özel sınıflar  oluşturularak velilerden para talep edildiği" iddialarının yer almasının ardından  Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un talimatıyla inceleme ve soruşturma  başlatıldığını belirtti.

 Velilerin, e-Okul'da yer alan "Veli Bilgilendirme Sistemi" üzerinden  çocuklarının 2019-2020 eğitim öğretim yılında hangi okula kayıtlı olduğunu  görebildiklerine işaret eden Gençoğlu, "Velilerimiz e-Okul'da çocuklarının hangi  okula kayıtlı olduğunu gördüklerinden fotoğraf, nüfus cüzdanı fotokopisi gibi  belgeler götürülerek yapılan bir kayıt süreci söz konusu değil." ifadelerini  kullandı.

Gençoğlu, iddialara ilişkin inceleme ve soruşturma süreçlerinin devam  ettiğini kaydederek, "Hiçbir öğrencimizin, kayıt parası gibi birtakım nedenlerle  okuldan geri döndürülmesine müsaade edemeyiz. Zorunlu olarak kayıt parası gibi  bir durum söz konusu olamaz. Kayıt süreci zaten online sistem, veli bilgilendirme  sistemi üzerinden yapılan bir süreçtir." diye konuştu.  Velilerin okulların kayıt parası istemesi durumunda şikayette  bulunabileceğinin altını çizen Gençoğlu, "Velilerimiz, kayıt parası konusundaki  şikayetleri için il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine müracaat edebilir." dedi.

 Gençoğlu, velilerin gönüllülük esasıyla okullara bağış yapabileceğini  söyleyerek, "Velilerimizin gönüllü olarak yapacağı bağışların hukuki bir  çerçevesi var. Okul Aile Birliği Yönetmeliği buna müsaade ediyor. Velilerimiz,  makbuz karşılığında okul ve okul aile birliği yöneticilerine gönüllü olarak  bağışta bulunabilir." değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar (8)
fenelon 12 ay önce
yav he he....
Batu 12 ay önce
Bu şikayet savcılıklara yapılırsa anlam kazanır
Yoksa tilkiye kaç tavşana tut hikayesi olur
Egitimci 12 ay önce
Kadıköy Cenap Şahabettin ilkokulunda raic bedel ilkokul için 5000 liradan başlıyor
Melahat 12 ay önce
Şişli Nilüfer Hatun,Sait Çiftci ve Pakmaya ilkokullarının kayıt ücreti 7000-10000 arası,bu ücret zaten ilçe müdürünun bilgisinde alınıyor .Kimi kime şikayet edeceksiniz.Ilce müdürünun haberi olmadan piyon okul müdürleri bu parayı toplayabilir mi?İslem yapacaksanız Şişliden başlayın halkta konuyla gerçekten ilgilendiğinize inansın.Yokaa Fasa fiso
nalına mıhına vur. 12 ay önce
müraacat etiği zaman ne olacak bu zamana kadar müracat eednlere ne oldu. bu bizim adamımız geç.
Bir Bilen 12 ay önce
Herkes şov peşinde. Okul yöneticileri velilerden para almasa okul ihtiyaçlarını nasıl karşılayacak. İlkokul ve ortaokullara bırakın ödeneği, bakanlık olarak 1 litre sıvı sabun göndermiyorsunuz ve bağış almayın diyorsunuz. bunun kolayı var ama sizin işinize gelmez. Gelin yol yakınken eokul sistemi otomatik olarak sınıfları belirlesin ve bu özel sınıf, öğretmen için para muhabbetleri bitsin. Hodri meydan
Eğitimci 12 ay önce
Misagir kayıt işi kaldırılmalı. Eğitime sadece sonuç odaklı ve akademik başarı mantığıyla yaklaşılmamalı. Sırf reklam için bilmem hangi ilin hangi ilçesindeki okullar yazdırılıp, mağdur edilmekteler
Mehmet 12 ay önce
Bizden
2 adet top kağıdı
2 adet sıvı sabun
2 adet çamaşır suyu
2 adet yüzey temizleyici istendi
Devlet hiçbir sekilde ödenek vermiyor diyerek tersler tarzda cevap verildi ne yapsak bilemedim. Kayıt alanında onlarca temizlik ürünü vardı :/ evimize alamadığımız derecede.
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Erken bir seçim olmasını ister misiniz?
Namaz Vakti 04 Ağustos 2020
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49