MEB'den 'devlet okullarında özel sınıf' iddialarına soruşturma

Milli Eğitim Bakanlığınca "bazı devlet okullarında özel sınıflar oluşturularak velilerden para talep edildiği" iddialarına ilişkin inceleme ve soruşturma başlatıldı

GÜNCEL 15.08.2019, 13:21
MEB'den 'devlet okullarında özel sınıf' iddialarına soruşturma

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) "bazı devlet okullarında özel sınıflar oluşturularak velilerden para talep edildiği" iddialarına yönelik inceleme ve soruşturma başlatıldı.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Bakanlık, medyada "devlet okulunda özel sınıf ayrımcılığı" başlıklı haberlerde yer alan "özel sınıf oluşturularak velilerden para talep edildiği" iddialarını ve bu konuda MEB'e ulaşan bildirimleri "ihbar" kabul ederek harekete geçti.

"Okula kayıt, seviye/özel grup sınıfları, yabancı dil özel sınıflarının oluşturulması, proje okulu, öğretmen seçimi, teknolojik/fiziki olanaklar" gibi çeşitli hususlar gerekçe gösterilerek velilerden "bağış" adı altında veya farklı yollarla ücret talep edildiğine ilişkin haberler ve gelen şikayetler dikkate alınarak, inceleme ve soruşturmabaşlatıldı.

Bakanlık ayrıca Anayasa'nın 42'nci maddesine göre eğitim öğretim faaliyetlerinin ücretsiz olduğu, hiç kimsenin bu haktan yoksun bırakılamayacağı, eğitim öğretim faaliyetlerinin eğitimde fırsat eşitliği ilkesi gözetilerek yapılacağına ilişkin, öğrenci ve velilerin okul yönetimlerince bilgilendirilmesini sağlayacak.

Yorumlar (16)
ege bölgesi 13 ay önce
bazı okullarda özellikle ege bölgesindeki illerde kayıt sırasında veliden bağış adı altında 200 -1000 tl arası para talep edilmektedir.
Murat Kıratın 13 ay önce
Şişli Sait Çiftçi İlkokulunda 10 bin lira istiyorlar. Sanki okul hissesi verecekler
Adill 13 ay önce
Veli ogretmen secerken iyi mudur bagis istedimi kotu.
fewgerger 13 ay önce
niye müdürün maaşını veliler cebinden mi veriyor o müdür kendi çocuğunu okula gönderirken öğretmen seçmiyor mu geçin bunları müşteri velinimettir her zaman haklıdır.
Keke 13 ay önce
Çoğu devlet okulunda var,özel sınıf uygulaması.Lütfen buna son verilsin
Ali caymaz 13 ay önce
Peki bu Devlet okullarının çevresinde açılıp etüt merkezleri adı altında kendi öğrencisine ders verenler ne olacak.
Zekeriya Özer 13 ay önce
Bursa Yıldırım da bazı okulların öğretmen seçimi, farklı adres öğrenci kaydı gibi nedenlerle 500 - 5000 arası ücret talep ettikleri bilinmektedir.
Batu 13 ay önce
Bu tamamen göz boyamaya dayalı bşr savunma.Bazı müdürler ysmyam olmuş ve kimseyide takmıyor.Hangi müdüre bir şey yspıldı bugüne kadar.Her şey sahte
Öğrenci Velisi 13 ay önce
Bu uygulama İzmirdeki çoğu Anadolu lisesinde var ki zaten.Yeni bir şey değil.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Erken bir seçim olmasını ister misiniz?
Namaz Vakti 08 Ağustos 2020
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49