MEB araştırması: Ankara'da uzaktan eğitimde öğrencilerin yüzde 75’i sorun yaşıyor

CovId-19 salgını sürecinde Ankara’da gerçekleştirilen uzaktan eğitimin değerlendirilmesi amacıyla yapılan araştırmanın sonuçları açıklandı. MEB’in araştırmasına katılan 120 bin öğrenciden 48 bini internet erişiminde sorun yaşarken, 13 bini tableti ya da bilgisayarı olmadığını belirtti. Öğrencilerin sadece yüzde 25’i uzaktan eğitimde sorun yaşamadığını söyledi.

GÜNCEL 29.01.2021, 22:30 29.01.2021, 22:35
MEB araştırması: Ankara'da uzaktan eğitimde öğrencilerin yüzde 75’i sorun yaşıyor

Milli Eğitim Bakanlığı’nın süreli yayını MEB Dergisi’nde yayımlanan araştırma sonuçları, eğitime erişimde yaşanan sorunları yeniden gün yüzüne çıkardı. BirGün'den Mustafa Mert Bildircin'in haberine göre, araştırma sonuçları, Ankara’daki 120 bin 524 öğrenci, 127 bin 177 veli, 18 bin 31 öğretmen ve 2 bin 111 okul yöneticisinin cevaplarından elde edilen verilerden oluşturuldu.

Araştırmaya katılan öğrencilere, uzaktan eğitim sürecinde yararlandıkları kaynakların ve cihazların neler olduğu soruldu. Öğrencilerin yüzde 77’si, TRT EBA TV Kanalları ve EBA Web sitesi ile mobil uygulamaları kullanarak uzaktan eğitim sürecine dahil olduğunu belirtti.

Ankete katılan 120 bin 523 öğrenciden 507'si cihazı olmadığı için ders takibi yapamıyor

Araştırmanın en çarpıcı verisi ise ders takibi yapamadığını belirten öğrencilere yönelik oldu. Buna göre, araştırma kapsamında görüşülen Ankara’daki öğrencilerin 6 bin 890’ı ders takibi yapmadığını söyledi. Cihazı olmadığı için ders takibi yapamayan öğrencilerin sayısı da 507 olarak kayıtlara geçirildi. Ders takibi yapmayan öğrencilerin oranı yüzde 6, uzaktan eğitim kaynaklarından faydalanamadığını belirten öğrencilerin oranı ise yüzde 4 ile ifade edildi.

48 bin 712 öğrenci internet bağlantısında sorun yaşadığını belirtti

Araştırmada, öğrenci ve velilerin uzaktan eğitim derslerinin takibinde yaşadığı zorluklar da belirlendi. Araştırmaya katılan öğrencilerin yalnızca yüzde 25’i süreçte zorlukla karşılaşmadığını belirtirken 48 bin 712 öğrenci internet bağlantısında sorun yaşadığını kaydetti.

7 bin 886 öğrenci evinde telefon ve internet bağlantısı olmadığını söyledi

Evinde telefon ve internet bağlantısı olmadığını ifade eden öğrenci sayısı 7 bin 886 olurken, 13 bin 332 öğrenci evinde tablet ya da bilgisayar gibi donanımların olmadığını, 19 bin 12 öğrenci ise evde verimli çalışma ortamı bulunmadığını dile getirdi.

Öğretmen ve okul yöneticileri de “Öğrencilerin teknolojiye erişimi” konusunu uzaktan eğitim sürecinde yaşanan zorluklar arasında öne çıkardı. Öğretmenlerin yüzde 71’i, okul yöneticilerinin ise yüzde 65’i öğrencilerin teknolojiye erişimde yaşadığı sorunu, “Zorlandıkları unsurlar” arasında sıraladı.

Yorumlar (7)
vatandaş 5 ay önce
ellerinde üçer bin liralık telefon var.
Altyapı 5 ay önce
Sorunların çoğu altyapı yetersizliğinden...
öğretmen 5 ay önce
Bahsi geçen araştırmayı inceledim. Bu veriler pandemi döneminin ilk aylarını kapsıyor. 2019-2020 eğitim ve öğretim yılı yani Mayıs ve Haziran ayları, yeni şartlar sürecince çok normal. Dolayısı ile bu tablo günümüz durumunu yansıtmamaktadır.
Öğretmen 5 ay önce
Öğrenciler girmek isterse bir şekilde girerler canlı derslere. İmkanı olmayanlar için okullar destek sağladı aylarca. Devlet bütün imkanlarını seferber etti eğitim için.
M. Tufan 5 ay önce
Araştırmanın bir yazarı olarak araştırmayi pandemi sürecinin başlarında yürütmemize ragmen bulduğumuz sonuç uzaktan eğitime erişime ait tüm zorlukların %70i teknolojiyle ikiskildir. Ancak %70 i bu zorlukları yaşamaktadır. Makalenin tamamını Milli Eğitim Dergisinin son sayısından okumakta fayda görüyorum.
Öğretmen 5 ay önce
Araştırma pandemi sürecinin başlarında yürütülmesine ragmen sonuç, uzaktan eğitime erişime ait tüm zorlukların %70i teknolojiyle ilişkilidir. Ancak %70 i bu zorlukları yaşamamaktadır. Makalenin tamamını Milli Eğitim Dergisinin son sayısından okumakta fayda görüyorum.
M. Tufan 5 ay önce
Araştırmanın bir yazarı olarak araştırmayi pandemi sürecinin başlarında yürütmemize ragmen bulduğumuz sonuç uzaktan eğitime erişime ait tüm zorlukların %70i teknolojiyle ilişkilidir. Ancak %70 i bu zorlukları yaşamamaktadır. Makalenin tamamını Milli Eğitim Dergisinin son sayısından okumakta fayda görüyorum.
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 18 Haziran 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49