Matematik Öğretmeni, eğitim amaçlı oyuncaklar üretti.

Öğrencilerine dairenin alanını, sınıfa getirdiği kamyon lastiğiyle anlatarak matematiği sevdiren öğretmen, eğitim amaçlı oyuncak üretmeye karar vererek girişimci oldu.

GÜNCEL 10.01.2018, 07:53
Matematik Öğretmeni, eğitim amaçlı oyuncaklar üretti.

Sınıfa getirdiği kamyon lastiğiyle dairenin alanını anlatınca öğrencilerin derse ilgisinin arttığını fark eden matematik öğretmeni, İzmir'de firma kurarak özgün tasarımlı oyuncaklar üretmeye başladı.

Eski matematik öğretmeni Özgün Şerif Sağdıç,görev yaptığı sırada matematikteki soyut kavramları anlatmak için farklı materyaller kullandı.

Bu yöntemle çocukların derse ilgisinin arttığını fark eden Sağdıç, matematik, fen, kimya ve biyoloji gibi derslerde materyal kullanımıyla çocuklara bilim sevgisi kazandırılabileceğini fark etti.

Üniversiteden arkadaşı Mehmet Kıvanç'a durumu anlatan Sağdıç, arkadaşının da desteğiyle eğitim amaçlı oyuncaklar üretmeye karar verdi.

KOSGEB desteğiyle kurulan ve önce yurt dışındaki örnekleri inceleyen Sağdıç, daha sonra kendi tasarladıkları oyuncakları üretmeye başladı.

Matematik alanında "matematik yapbozlar", fizik alanında "kamera obscura" gibi onlarca çeşitte üretim yapan firmanın en çok talep gören ürünü ise organik kimya seti.

Güneş enerjisiyle çalışan oyuncak araba üretip yenilenebilir enerji konusunda çocukların ilgisini artırmayı hedefleyen firmanın, internet üzerinden sattığı yerli bilim oyuncakları birçok okulun laboratuvarında yerini aldı.

"Bu alanda Türkiye'de özgün üretim yapan firma yok"

Sağdıç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bilim oyuncakları fikrinin matematik öğretmeni olarak görev yaptığı sırada ortaya çıktığını söyledi.

Bilim oyuncaklarının derslerin eğlenceli hale gelmesinde fayda sağlayacağına inandığını belirten Sağdıç, "Ben çocuklara daire alanını anlatırken bir kamyon lastiği getirmiştim. Bununla çocuklar hem eğleniyor hem de öğreniyordu. Buradan yola çıkarak çocukların böyle materyallerle matematik, fizik, kimya gibi bilim dallarına ilgi duyabileceğini ve daha çok sevebileceğini düşündüm." dedi.

Yorumlar (1)
Atilla 4 yıl önce
Öğretmenimi tebrik ediyorum sayılarının çoğalması dileğiyle
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Vakalar sıfırlanmasa da, okulların Eylül'de açılmasını istiyor musunuz?
Namaz Vakti 24 Eylül 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49