MAAŞINIZIN ETKİLENMEMESİ İÇİN ALACAĞINIZ HASTALIK RAPORU NASIL OLMALI?

Sağlık sorunları nedeniyle haklarında düzenlenmiş usulüne uygun hastalık raporlarına istinaden hastalık izni kullanan Devlet memurlarının maaşından bazı hallerde kesinti yapılmaktadır.

GÜNCEL 18.03.2021, 08:57
MAAŞINIZIN ETKİLENMEMESİ İÇİN ALACAĞINIZ HASTALIK RAPORU NASIL OLMALI?

Sağlık sorunları nedeniyle haklarında düzenlenmiş usulüne uygun hastalık raporlarına istinaden hastalık izni kullanan Devlet memurlarının maaşından bazı hallerde kesinti yapılmaktadır.

Hastalık iznini kullanılan her durum maaşta kesintiye neden olmadığı gibi hastalık izni nedeniyle maaştan kesinti yapılması uygulaması da Devlet memurlarının tamamı kapsamamaktadır.

Bu yazımızda, 657 sayılı Kanuna göre aylık alan Devlet memurlarının aylıklarından hastalık izni nedeniyle kesinti yapılması hususuna değinilecektir.

Maaşı etkileyen hastalık izinleri

Maaşlarını 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümlerine göre alan Devlet memurlarının hastalık izni kullandıkları bazı haller aylık maaşlarını etkilemektedir.

Hastalık izni nedeniyle aylıktan kesinti yapılması kuralı, maşlarını 657 sayılı Kanuna göre alan memurlar için geçerli bir uygulama olurken; maaşlarını ücret ve tazminat göstergesine göre alanların maaşlarından ise hastalık izni nedeniyle herhangi bir kesinti yapılmamaktadır.

Hastalık izni kullanan memurun maaşından (hastalık izni süresince fiilen çalışmaya bağlı ödemelerin kesilmesi hali hariç) kesinti yapılması veya yapılmaması; hastalığın türüne, hastalık raporunu düzenleyen yere ve hastalık izninin süresine göre belirlenmektedir.

Uzun süreli tedavi gerektiren hastalıklara ilişkin düzenlenen raporlar hariç olmak üzere, tek hekim tarafından düzenlenen hastalık raporlarına istinaden bir takvim yılında kullanılan hastalık izni süresi toplamının 7 günü aştığı durumlarda, ilgili memurun aylık maaşının unsuru olan zam ve tazminatların 7 günü aşan sürelere isabet eden kısmının %25’i eksik ödenmektedir.

Öte yandan, memurların fiilen çalışmasına bağlı olan ek ve ilave tazminat ödemeleri ise, hastalık izni kullanılan sürelerde (ne şekilde izin kullanıldığına bakılmaksızın) kesilmektedir.

Maaşın etkilenmemesi için hastalık izni nasıl olmalı?

Hastalık izni kullanılan bazı haller memurun maaşında kesintiye neden olurken, bazı haller ise maaşı etkilememektedir.

**Maaş ödeme unsurları arasında “yan ödeme” ve/veya “özel hizmet tazminatı (veya aynı nitelikteki tazminat)” bulunmayan Devlet memurlarının maaşı, kullanılan hastalık izninden etkilenmiyor.

**Sağlık kurulu tarafından düzenlenmiş raporlara dayanarak hastalık izni kullanan Devlet memurlarının maaşı, kullanılan hastalık izninden etkilenmiyor.

**Kanser, verem ve akıl hastalıkları gibi uzun süreli tedavi gerektiren hastalıklardan dolayı hastalık izni kullanan Devlet memurlarının maaşı, kullanılan hastalık izninden etkilenmiyor.

**Uzun süreli tedavi gerektiren hastalıklardan kaynaklanmayan hastalıklar sebebiyle tek hekim tarafından düzenlenen raporlara dayanarak kullandıkları hastalık izinleri toplamı bir takvim yılında 7 günü aşmayan Devlet memurlarının maaşı, kullanılan hastalık izninden etkilenmiyor.

Yorumlar (1)
düzenleme şart 1 ay önce
Devlet memurluğunda rapor işi çok sıkıntılı bir durumda özel sektörde çalışanların aldığı rapor ile devlet memurlarının aldığı raporların ortalaması arasında ciddi bir fark var anlamlı bir korelasyon var bence. Bence bu konuda bir bilimsel çalışmada yapılabilir. Bu konu maalesef suistimale açık bir halde vede bence bazı kişiler tarafından suistimal ediliyor. gerçekten hasta olupta rapor alan başımız üstünde yeri var rapor almak en insani haktır bunu hiç kimse tartışmamalı bile. Ama bir bakıyorsunuz memur var kişi emekli oluyor bir gün rapor almamış örnek bir insan. Diğerine bakıyorsunuz maşAllah yakacak yardımı gibi her taraf rapor fışkırıyor dosyadan. Zannedersin ikisi farklı coğrafyada apayrı iklimleri yaşıyor. Örneğin öğretmen camiasını ele alalım seminer dönemi rapor alan varmı mesela yada neden yok seminer döneminin özeliği ne. Bazı memurların raporları incelensin ne demek istediğim daha iyi anlaşılacaktır. Rapor bir gereklilik hali değil bazen işini hall etme durumuna dönüşmüş durumda. Yerine göre tatil birleştirlir. Yerine göre öğretmense hafta bütünlüğü var 3 gün alacağıma 5 alıyım nasılsa fark etmiyor denir. Bu tarz durumlar olduğunu düşünüyorum yada ben fazla hayalperestim. Bir defa kamuda bence ciddi bir mesai denetimi eksikliği var. Düşününki milyonlarca memurunuz var ama takip sisteminiz yok. En küçük işletme bile online personel takip sistemi kart basma gibi sistemler kullanıyor. Ama milyonlarca çalışanı olan devlet personelini takip etmiyor kim kaçta geldi kaçta çıktı kurum amiri takip etmeyecek bilgisayar ortamında otomatik takip edeceksin. O kadar bankamatik memuru haberi çıkıyor zaman zaman ama kimse bir çözüm üretmiyor.
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 17 Nisan 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49