banner1990

banner1989

Lisede not skandalı! Öğretmene dava açıldı

Öğretmeninin internet şifresini ele geçiren lise öğrencisi Buse G., üç dönemlik notlarını değiştirip mezun oldu. Skandal ihbar üzerine ortaya çıktı.

GÜNCEL 23.05.2020, 11:57 23.05.2020, 11:58
Lisede not skandalı! Öğretmene dava açıldı

İstanbul'da, Fatih Kaymakamlığı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne 2 Nisan 2019 günü bir ihbar yapıldı. İhbarda; "Fatih'te bir lisede görsel sanatlar öğretmeni Muharrem V.'nin e-okul şifresi ile okulun 12-G sınıfı öğrencilerinden Buse G.'ye ait notların değiştirildiği" bildirildi.

SİSTEMDEN ÇIKIŞ YAPTIM

Sabah'tan Dilek Yaman'ın haberine göre incelemede, Buse G.'nin ders notlarının çeşitli dönemlerde "Muharrem V." kullanıcısı tarafından değiştirildiği, bunun tesadüfi bir durum olmadığı, kısmen ihmal varsa dahi kasıtlı bir durum olduğu belirlendi. İfadesi alınan Muharrem V. "O dönemde kendi telefonumda internet yoktu. Buse G. isimli öğrencim 'Benim internetim var hocam' diyerek kullanabileceğimi söyledi. Ben de telefonundan sınıfların notlarını girdim ve sistemden çıkış yaptım. Ancak öğrencinin telefonuna şifremi kayıt edecek şekilde ayarlamış olduğunu düşünüyorum" dedi.

ÖĞRETMENE İKİ YIL HAPİS İSTENDİ

Savcılık, Muharrem V. hakkında "Görevi kötüye kullanmak"tan dava açtı. İddianamede, öğretmenin öğrencinin telefonunda not girişi yapması, şifrenin öğrencinin eline geçmesine sebep olmasının ihmalkar bir davranış olduğu belirtildi. Bu şekilde öğrencinin mezun olmasının ihmali aşan kasti bir davranış olduğu, okul şifresini vererek notlarının değiştirilmesine neden olduğu anlatıldı. Öğretmen Muharrem V.'nin iki yıla kadar hapsi istendi.

Yorumlar (10)
Suphi 6 gün önce
İyi de adam resim hocasi bu cocuk resimden mi mezun olamamis da notlari degistirip mezun olmus. Onun sifresiyle diger dersleri degistiremez
B. Abırlayan 6 gün önce
Muhtemelen bir yetkilendirme yapılmış, sistemi bilmiyorum ama sınıf öğretmeni veya müdür/müdür yardımcısı ise böyle bir yetki verilmiş olabilir.
F.F 6 gün önce
Bu çocuk sadece o öğretmenin ders notunu değiştirebilir...Mezuniyetini nasıl sağlar?..
Ali Haydar Ceylan 6 gün önce
Sistem'e giriş yapan öğretmen sadece kendi notlarını değiştirebilir. Haftada 2 saatlik ders ile not artırıp mezun olabilmesini mi sağlamış ortalamayı yükselterek belli değil. Eğer öyleyse,çok az bir puana ihtiyacı olan öğrenciyi ve öğretmenini bu sıkıntıya düşüren sistemi de sorgulamamız gerekiyor.
huzun 6 gün önce
saçma, tüm notları müdür ve ya müdür yardımcısı değiştirebilir. öğretmenler ise sadece kendi notlarını değiştirebilirler. Zaten sistem tüm değişikliklerin de kaydını tutar. görsel sanatların notu değişince mi geçebiliyormuş, bu saçma.
Süleyman 6 gün önce
Acaba o öğretmen aynı zamanda yönetici mi
Öğretmen 6 gün önce
İdareci şifresi bile olsa, not düzeltmesi yapılabilecek dönem sayısı 2 dir. O da ikinci dönem okunurken sadece birinci dönemin notları değiştirilebilir. Haberde üç dönem deniyor ki bu imkansız. Bakanlık tarafından sınıf atlaması yapıldıktan sonra (temmuz ayında yapılır) değişiklik yetkisi artık okulda değildir. Şifre bir öğretmene ait ise zaten bunların hiçbirisi söz konusu değil.
mdr yrd 5 gün önce
idare oğretmene e-okul şifresi verirken yanlışlık yaparsa öğretmen tüm okulun notlarını değiştirebilir. haber eksik verilmiş bence
müdür 5 gün önce
Soruşturmayı yürütenler öğrenci not kayıtlarını (Log Kayıtları) iyi incelerse okul idaresinin ihmali de ortaya çıkabilir.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bu yıl tatile gitmeyi planlıyor musunuz?
Bu yıl tatile gitmeyi planlıyor musunuz?
Namaz Vakti 29 Mayıs 2020
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49