Lise Kontenjanları Yüzde 110'a Çıkarıldı

Bu yıl liseye başlayacak öğrencilerin 600 bin artması nedeniyle okulların kontenjanları da yeniden düzenlendi. Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, lise kontenjanlarının yüzde 110'a çıkarıldığını açıkladı.

GÜNCEL 11.03.2020, 11:49
Lise Kontenjanları Yüzde 110'a Çıkarıldı

2020 Liselere Geçiş Sistemi (LGS) süreci ile ilgili yoğun mesai devam ediyor. 4+4+4 sistemi kapsamında bu yıl 600 bin fazladan öğrencinin liseye başlayacak olması nedeniyle herhangi bir infialin yaşanmaması için liselerin kontenjanları o ildeki öğrenci sayısının yüzde 110'u olacak şekilde düzenlendi. Çalışmalarla ilgili bir gazetenin sorularını yanıtlayan Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer "İllerde öğrenci sayısından daha fazla kapasite oluşturduk. Tüm lise türlerinde dengeli dağılıma büyük özen gösterdik" dedi. Özer sınavla öğrenci alan Anadolu liselerinin olmadığı 21 ilde de bu türde lise açtıklarının müjdesini verdi. İşte 2020 LGS'yle ilgili merak edilen sorular ve yanıtları:

2020 LGS ile ilgili olarak il müdürleri ile yaptığınız toplantıları bitirdiniz. Tüm önlemleri aldınız mı?

Büyük oranda kapasite geliştirme ile ilgili ana süreci tamamladık ve çözüm üretemediğimiz bir il kalmadı. Sınavlı okullar ve kapasiteleri belirlendi. Sınavsız yerleşecek öğrenciler için ek kapasiteyle ilgili önlemlerimiz de planlandı. Tabi ki sınavsız okullarla ilgili alınan önlemlerin sahada uygulamaya konulmasını takip ediyoruz.

İllerde kapasiteyle ilgili bir sorun kalmadı diyebilir miyiz?

Genel olarak tüm illerimizde sınavlı ve sınavsız öğrenci kapasitesinin toplamı o ilde 8'inci sınıf öğrenci sayısının yüzde 110'u olacak şekilde planlama yaptık. Yani illerde öğrenci sayısından daha fazla kapasite oluşturduk. Tabi bunu sadece bir lise türünde ciddi kapasite artırarak yapmadık, tam tersine tüm lise türlerinde dengeli dağılıma büyük özen gösterdik.

Bu çok ciddi bir artış. Zaten öğrencilerin yaklaşık yüzde 90'ı sınavsız yerleştiriliyor. Böylece 2020 LGS yerleştirmesi rahatlayacak diyebilir miyiz?

Evet. Oluşturduğumuz kapasitede zaten tüm öğrenciler sınavsız yerleşecekmiş gibi kapasite oluşturmaya özen gösterdik. İlaveten yaklaşık yüzde 10'luk da sınavlı kapasite oluşturmaya çalıştık.

Sınavlı okullarla ilgili de bir iyileştirme yaptınız. Bu iyileştirme ile ilgili tüm illerde sınavla öğrenci alan en az bir Anadolu lisesi olacak. Neden böyle bir adım attınız?

2019 LGS kapsamında illerimizde özellikle tarihi Anadolu liselerini sınavla öğrenci alma kapsamına almıştık. Bu adımı tüm illerimize yaygınlaştıramamıştık. Anadolu lisesinin olmadığı 21 ilimiz kalmıştı. Sınavla öğrenci alan okulların illerde adil dağılımını sağlamak ve bu anlamda erişimi kolaylaştırmak için 21 ilimizde bir Anadolu lisesini sınav kapsamına aldık.

Sınavlı okullarda nakillerde taban puan uygulaması var. Ancak boş kapasite olmasına rağmen taban puan uygulamasından dolayı okullarda boş kontenjanlar doldurulamıyor. Bu da mağduriyetlere yol açıyor, bize de bu konuda şikâyetler geliyor. Bu konuda bir iyileştirme yapmayı planlıyor musunuz?

Bu konuda bize de bazı illerimizde velilerimizden şikâyetler geldi. Taban puan uygulamasından dolayı kendi yaşadıkları ilde boş kontenjan kalmasına rağmen aynı okul türünde komşu illerde çocuklarına yer bulmaktan şikâyet ediyorlardı. Birinci yerleştirmeden sonra yerleştirmeye esas nakillerde eğitim-öğretim başlayana kadar taban puan uygulaması dikkate alınmıyordu. Bu uygulamayı 2020 LGS'de Eylül ayının sonuna kadar uzatacağız.

2020 LGS yerleştirmeleri ile ilgili süreci daha verimli yönetmeye yönelik başka bir önleminiz var mı?

Sürecin verimliliğini ve memnuniyeti artıracak şekilde her türlü iyileştirmeyi yapmaya çalışıyoruz. Bu kapsamda bir değişiklik daha yapacağız. Bildiğiniz gibi mesleki eğitim merkezleri ve açık liselere kayıtları yerleştirmeye esas nakillerden sonra yapıyorduk. İller buralara gitmek isteyen öğrencilerin yerleştirmeye esas nakillerde genellikle tercih yapmadıklarını ve sistemin açılmasını beklediklerini ifade ettiler ve sistemin açılmasının öne alınmasını teklif ettiler. Biz de bu önerileri verilere dayalı olarak inceledik ve 2020 LGS'de birinci yerleştirme sonuçları açıklandıktan sonra mesleki eğitim merkezlerine ve açık liseye kayıt imkânı vermeye karar verdik. İsteyen öğrencilerimiz bu imkânlardan da beklemeden yararlanabilecekler.

Yorumlar (10)
Mamoste 1 yıl önce
Planlama dedikleri 35 olan sınıfları seneye 40 kişiye çıkartmak
ali 1 yıl önce
Yani ikili eğitim olacak.Yada üst üste.Ne büyük ilerleme.Valla bravo....
Www 1 yıl önce
YALAN...NİYE DİYECEKSİNİZ OĞLUM MENEMEN FEN LİSESİNDE OKUYOR SINIF YOK SINIFLAR DOLU NASIL OLACAK BOŞ LAF
Emekli öğretmen 1 yıl önce
eğitim hak getire
Sekiz yıl önce bunu planlayanlara şükranız! 1 yıl önce
Sekiz yıl önce ana sınıfına gitmesi gerekenleri ilkokula başlatan bürokratlar acaba ömürlerinde bir gün öğretmenlik yapmışlar mıydı?Sağlanacak halimize gülüyoruz! Yetkililer + 800000 lık artış ikili eğitime veya sınıf kalabalığına yol açmaz diyor!800000 öğrencilik ek derslik mi yaptınız deyince cevap yok! İnsanlar enayi değil!
Okan 1 yıl önce
50 kişilik sınıflar oldu 70-80 sorun çözüldü hey maşAllah
NOTHİNG 1 yıl önce
BİLİP BİLMEDEN YORUM YAPMAYIN LİSELERDE SINIF KONTENJANLARI BELLİDİR KONTENJAN DIŞI SINIFLARA ÖĞRENCİ ALINMAZ
Batu 1 yıl önce
Ömer bilmem ne denen bir bakandı.Hani Erdoğanın kameralar karşısında haddşni bildirdiği cahil diplomalı.Bu eleman 66 ay olanları alıp iki yaş grubunu birleştirdi
sare 1 yıl önce
Bu çocukların ve ailelerin ah ında nasil kurtulacaksiniz.yaş küçük ve elyazısı zor bela öğret. sonra 5.sinifa geldiler haydi duz yazi dendi evde ogrettik cocuklara duz yaziyi .yaş bulundukları sınıfa gore geriden geliyor.oyun uyku cocuklarini okula aldılar. simdi sinavi ne yapacağız bakalım.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 26 Temmuz 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49