LGS FİYASKOSUNU İFŞA ETMEYE DEVAM EDİYORUZ!

Özgür Eğitim-Sen sendikasının sitemize gönderdiği basın açıklaması...

GÜNCEL 09.07.2019, 17:06 09.07.2019, 17:11
LGS FİYASKOSUNU İFŞA ETMEYE DEVAM EDİYORUZ!

1 Temmuz’da başlayan ve 12 Temmuz’da sona erecek olan LGS tercih süreci devam ediyor. İkinci kez uygulanan ve geçen yıl yerleştirmelerde büyük bir kaosa neden olan, on binlerce öğrencinin hak ettiği okullar yerine istemediği okullara kayıt yaptırmak zorunda kaldığı sistemin bu yıl da aynı şekilde uygulanıyor olması velileri endişeye sevk ediyor. Oysa MEB, bütün öğrencilerin istedikleri okula gidecekleri sözünü vermiş, bu konuda veli ve öğrencilere güven telkin etmişti. Ancak alelacele dönem ortasında hazırlanmış sistemin yapısının buna uygun olmadığını ve tercih sonuçlarının büyük bir hayal kırıklığı yaratacağının uyarısını Özgür Eğitim-Sen olarak defalarca yapmıştık.

Başarılı Öğrenciler Proje Okullara Yerleşemiyor

Bu yıl da benzer sonuçlar ve sahneler yaşanacak zira sistem değiştirilmediği gibi birkaç küçük müdahale dışında aynıyla uygulanıyor. Geçen yıldan farklı olarak sınavın bu yıl daha kolay olması, öğrencilerin soru tiplerine uygun hazırlanabilmesi gibi etkenler puan aralıklarında yığılmaya neden oldu. Öğrencinin tercih edebileceği okul sayısı o kadar sınırlandı ki yüzde 4’lük dilime giren öğrenci bile akıbetinden emin olamıyor. En çok tercih edilen iki okul türünden biri olan Anadolu Liselerinin 22 ilimizde sınav listesinde yer almadığı bilgisi durumun vehâmetini ortaya koyacaktır. MEB tarafından, sınava giren öğrencilerin tercih yapacak okul bulmakta zorlandığı, var olan birkaç seçeneğe binlerce öğrencinin talip olduğu tuhaf bir sistem dayatılıyor.

1 milyon 100 bin civarında öğrencinin girdiği bir sınav yapıyorsanız yerleştirmeyi de o sınavın sonuçları doğrultusunda yapmak zorundasınız. Öğrencinin emeğinin ve puanının karşılığı olan bir okulda eğitim görebilmesi için bu şarttır. Neredeyse tüm 8. Sınıf öğrencilerine merkezi sınav uygulayıp, sadece yüzde 0 ila 4’lük dilim arasına girebileni nitelikli okula(!) alacağım, geri kalanını yerel yerleştirme ile okullara dağıtacağım diyerek çocukların eğitim hayatları ve gelecekleri ile oynayamazsınız. Özgür Eğitim-Sen olarak tekrar tekrar soruyoruz, madem sınav sistemi devam edecekti ve öğrencilerin tamamına yakını bu sınava girecekti neden TEOG sistemi, alanın gerçekleriyle örtüşmeyen gerekçelerle apar topar kaldırıldı. Öğrenci, veli ve eğitimciler nezdinde meşruiyeti sağlanmış, kimsenin şikâyetinin olmadığı, fırsat eşitliğini büyük oranda sağlayabilen bir sistemi ikbal kaygılarıyla kaldırıp yerine ucube bir sistem getiren kifayetsiz muhterisler bunun izahını yapmalı, hesabını vermelidir. Çocukların hayatı, ülkenin geleceği ile oynamak bu kadar ucuz olmamalı.

Esas Facia Yine Yerel Yerleştirmede Yaşanacak

Yerel yerleştirmede geçen yıl çok daha büyük bir facia yaşandı ve bu yıl da yaşanacak. Ankara’nın iki ilçesi üzerinden örnek verecek olursak; Altındağ’daki 51 ortaokuldan mezun olan 6 bin civarındaki 8. sınıf öğrencisi, kontenjanı 2000 civarında olan 8 Anadolu Lisesine, Keçiören’deki 63 ortaokuldan mezun olan yaklaşık 13 bin öğrenci ilçedeki 10 Anadolu Lisesine yerleşmeye çalışacak. MEB yine geçen yıl olduğu gibi kontenjan artırmak için birçok liseyi çiftli eğitime geçirecek, yeni sınıflar açmak için laboratuar kapatacak, sınıf mevcutlarını 40’tan belki 50’ye çıkaracak fakat yine de talebi karşılayamayacak. Çünkü velilerin büyük çoğunluğu çocuklarını diğer seçenekler olan Meslek Lisesine veya İmam Hatip Liselerine göndermek istemiyor. Geçen yıl 5 tercih hakkının 2’sini farklı türde okullar için kullanma zorunluluğuna rağmen kontenjanlarının yüzde 45’i boş kalan bu okulların neden az tercih edildiğini sorgulamadan ve nitelik sorununu ortadan kaldırmaya yönelik hiçbir çalışma yapmadan öğrencileri zorunlu olarak bu okullara yerleştirmenin hakkaniyet ve adalet duygularını zedelediği bilinmelidir.

Hak ettiği Anadolu lisesine yerleşemeyen öğrencinin önünde iki seçenek bulunuyor. Ya hiçbir şekilde istemediği diğer okul türlerinden birine kayıt olacak ya da açık liseye geçecek. Ailesinin maddi durumu iyi olan öğrenciler için üçüncü bir seçenek olarak özel okula kayıt olma imkânı bulunuyor. Görüldüğü üzere maddi durumu yetersiz olan başarılı bir öğrencinin çok fazla şansı bulunmamakta, bu da eğitim sistemimizin sosyal ve sınıfsal eşitsizliği yeniden ürettiği tezlerini doğrulamaktadır.

Yerel yerleştirme kapsamındaki liselerin adrese dayalı olarak belirlendiğine bakılarak öğrencinin evine yürüyüş mesafesinde olduğu da sanılmamalıdır. Belirlenen okulların büyük kısmı otobüsle hatta çift vesaitle veya servisle gidilebilecek uzaklıkta yer alıyor. Dolayısıyla sistem vaat ettiği gibi servis sorununu çözmekte de başarısız olmuştur. Aynı şekilde dershanelere olan ihtiyacı ortadan kaldırma vaadiyle yola çıkıp yeni soru tipleri ve sınavın zorluk derecesinin artması nedeniyle bu ihtiyacı kamçıladığı, velileri yine dershanelere mahkûm ettiği gibi.

Ayrıca özellikle belirtmeliyiz ki Özgür Eğitim-Sen olarak, MEB’in iddia ettiği gibi herkesin istediği okula gitmesinin mümkün olmadığını düşünüyoruz. Problem tüm öğrencileri Anadolu lisesine yerleştirmek, herkesi memnun etmek değil, adaletli yerleştirmeyi sağlamak, öğrenciyi hak ettiği okula adil şekilde yerleştirmektir. Yoksa seneye daha çok talep olunca kontenjanı tekrar artıralım, 200 değil 600 öğrenci alalım, ikili değil üçlü eğitim verelim hatta gece de eğitim verelim ve böylelikle sorunu çözmüş olalım mantığıyla hareket etmek yapılan yanlışı yeni yanlışlarla kapatmaya çalışmak olacaktır.

Hatadan Dönmek Erdemdir

Oysa hatadan dönmek şahıslar için olduğu kadar devletler için de erdemdir. Öğrencileri geçen yıl hakka, adalete, fırsat eşitliğine uygun bir şekilde bir üst eğitim kurumuna yerleştiremedik, o yüzden sistemi yeniden düzenleyip puan üstünlüğünü baz alarak yeniden yerleştirme yapacağız demek yerine liseleri cadı kazanına çevirmek ülkenin geleceğine darbe olacaktır. Göreve başlar başlamaz kucaklarında kocaman bir LGS sorunu bulan yeni MEB yetkililerinin görevi bu konuda yapılan yanlışları yeni yanlışlarla örtmeye çalışmak olmamalıydı. Ama maalesef esasen MEB’in dahi hiç hoşnut olmadığı bu ucubenin devamına karar verildi.
Özgür Eğitim-Sen olarak bu sistemin zararlarına en başından beri dikkat çekerek yetkilileri defalarca uyaran ve kamuoyunu bilgilendirmeye çabalayan tek sendika olduğumuzun altını çiziyoruz. Ve söz konusu sınav sisteminin top yekûn kaldırılarak önümüzdeki yıldan itibaren tüm ilgili STK’lerle istişare edildikten ve her yönüyle düşünüldükten sonra kurgulanmış yeni bir sınav sitemine ihtiyaç olduğunu belirtiyor, bu yıl oluşacak mağduriyetlerin de herkesi memnun etme kaygısıyla değil, adaletsizlik ve eşitsizlikleri ortadan kaldıracak şekilde giderilmesini talep ediyoruz.

Bekir Birbiçer – Özgür Eğitim-Sen MYK Üyesi

Yorumlar (12)
derf 2 yıl önce
sen kimsin bekir isim yapmayamı çalışıyorsun adamım 5o sendika vardı zaten sana gerek ne
İnsaf 2 yıl önce
Bre insafsız sendika nitelikli listesinde olmayan okullar kötü mü sanki evine yakın okula çocuk geçebiliyor eskiden te uzağa gönderirken sistem çocukları nerdeydin
Adı üstünde nitelikli herkesi almayacak senin akrabalarının çocukları %10 a girmediyse Onu da almayacak ama seçenek çok mahalle mekteplerinizin kalitesi arttı bu sistem sayesinde
Bilmeden cagilce popülist çıkışlar sendikana bir şey kazandırmaz
Sistem Harika
Veli 2 yıl önce
Niteliksiz("?") okullarda çalışan ve okuyan herkesin hakkına girilmiş malesef.Bence çok yanlış sistem her yönden.Dersaneye getmek imkanı olmayan öğrenci yüzde 10 girse bile mahalledeki en zayıf okullara yönlendirilirse o öğrencinin psikolojisini siz düşünün artık...
Ahmet Büyük 2 yıl önce
Derf; o sendika 15 yıldır var.
Senin gibi 400 bin adamın 100 yılda yapamayacağı katkıyı yaptı Türkiye'ye... Öğren de gel!
İnsaf; belli ki konuyu bilmiyorsun. Cahilce yorum yapma cür'etin var sadece...
Bir de umarım ikiniz de öğretmen değilsinizdir umarım...
MİSAFİR 2 yıl önce
Geçen yıl, adrese dayalı bşr yerleştirme yapılmıştı. Servis sorunu daha az idi. Bu yıl ise tüm ilçe okulları aynı gözüküyor. Yani hepsi de KAYIT ALANI içinde. Hani en iyi okul, eve en yakın okul idi.
Ümit 2 yıl önce
Lütfen okuduğunu anlayan insanlar yorum yazsın...
Lütfen ama!
Mehmet Duru 2 yıl önce
Derf, adın bile yok, asıl sana ne gerek var?
Eğitimci 2 yıl önce
Sorun meb de değil kardeşim doymak bilmeyen, ne istediğini bilmeyen vatandaşta... Lgs de dersler arasında kat sayı adaletsizliği çözülmeli. İnkılap, İngilizce ve din derslerinin katsayıları diğer derslere yaklaştırılmalıdır.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Vakalar sıfırlanmasa da, okulların Eylül'de açılmasını istiyor musunuz?
Namaz Vakti 20 Eylül 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49