'Korona tanısından bir ay sonra bile şikayetler devam ediyor'

DEÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Semih Küçükgüçlü: "Hastalık tanısı konulmasından sonra bir ay geçmiş olmasına rağmen hastaların yaklaşık yüzde 40'ında şikayetlerin devam ettiğini gördük"

GÜNCEL 17.06.2021, 14:15
'Korona tanısından bir ay sonra bile şikayetler devam ediyor'

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Semih Küçükgüçlü, Kovid-19 Sonrası İzlem Merkezi'nin yürüttüğü çalışmada, hastalık tanısı konulduktan bir ay sonra hastaların yaklaşık yüzde 40'ının şikayetlerinin devam ettiğinin görüldüğünü belirtti.

Prof. Dr. Küçükgüçlü, yaptığı yazılı açıklamada hastane bünyesinde oluşturulan izlem merkezindeki görevlilerin Kovid-19 hastalarını, tanılarından sonraki 1, 3 ve 6'ncı aylarda telefonla arayarak bilgi aldığını anlattı.

DEÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde Mart 2020'den Haziran 2021'e kadar 10 bin 156 hastanın koronavirüs tanısı aldığını aktaran Küçükgüçlü, şu bilgileri verdi:

"Haziran ayına kadar yaklaşık 11 bin 500 arama yaptık. Genel olarak hastaların şikayetlerinin devam edip etmediği, Kovid-19 sonrası ek hastalıklarının ortaya çıkıp çıkmadığını, hastalık sonrası sağlık hizmeti başvurusu olup olmadığını soruyoruz ve iyileşme durumlarını kontrol ediyoruz. Hastalığın tanısının konulmasından sonra bir ay geçmiş olmasına rağmen hastaların yaklaşık yüzde 40'ında şikayetlerin devam ettiğini gördük.

En sık devam eden şikayetler; çabuk yorulma, kas-eklem ağrıları ve halsizlik. Üçüncü ayda hala devam eden ortalama şikayet sayısı 2 olarak belirlendi. Yine üçüncü ay itibarıyla hastaların yüzde 4'ünde koku kaybı, yüzde 2,5'inde tat kaybı hala devam ediyor. Üçüncü ay itibarıyla hastalarımızın yüzde 75'i tamamen iyileştiğini, yüzde 24'ü kısmen iyileştiğini, yüzde 1'i ise iyileşmediğini belirtiyor."

DEÜ Hastanesinde yeni tanılarda nisan ayının üçüncü haftasından itibaren düşüş yaşandığını ifade eden Küçükgüçlü, aşılamanın artmasıyla birlikte hasta sayısı ve ölümlerde de azalma beklediklerini kaydetti.

Yorumlar (0)
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 30 Temmuz 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49