banner1990

banner1989

Kılıçdaroğlu: Üretirseniz Türkiye'nin beka sorunu olmaz

Malatya'da konuşan CHP lideri Kılıçdaroğlu, ''Fabrikada, tarımda, kültürde, sanatta üretmek lazım. Üretirseniz büyürsünüz. Üretirseniz Türkiye'nin beka sorunu olmaz. Üretirseniz Türkiye bölgesinde de dünyada da söz sahibi olur'' dedi

GÜNCEL 14.03.2019, 10:27
Kılıçdaroğlu: Üretirseniz Türkiye'nin beka sorunu olmaz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Malatya'da sivil toplum kuruluşu, sendika, iş dünyası temsilcileri, muhtarlar ve kanaat önderleriyle buluşmasında konuştu.

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından satır başları şöyle:

''Bir insan işsiz kalınca ne yapacak bu adam? Nasıl geçinecek? Yasadışı işler mi yapacak? İşsizliği önleyecek olan kim? Sosyal devlet yani hükümet.

Eğer siz işsizliği önleyemiyorsanız oturup bir düşünmek gerekiyor neden oldu bu? İşsizlik konusunda herkesin duyarlı olması lazım. İşveren kardeşlerim de burada. İşveren ister ki daha fazla insan çalıştırayım.

''İŞSİZLİĞİ ÖNLEMENİN DÜNYADA BİLİNEN TEK YOLU ÜRETMEK''

İşsizliği önlemenin dünyada bilinen tek yolu var; üretmek. Üretirseniz herkesin işi aşı olur. Üretirseniz Türkiye'nin beka sorunu olmaz. Üretirseniz Türkiye bölgesinde de dünyada da söz sahibi olur. Fabrikada, tarımda, kültürde, sanatta üretmek lazım. Üretirseniz büyürsünüz.

''DEVLET AKLINI KULLANMAYAN BİR TOPLUMUN GELİŞME ŞANSI YOKTUR''

Osmanlı İmparatorluğu niye battı? Parasını basacak bankası yoktu. Osmanlı Bankası yabancılarındı. 1 metre milli demir yolu yoktu. Bez bile üretemiyorduk. Devlet aklını kullanmayan bir toplumun gelişme şansı yoktur. 2019'dayız Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin planı var mı? Plan yok. En son planımızın süresi 2018'de doldu. Ne yapacağız? Neleri yapacağız 2023'e kadar?

''DÜŞÜNMEYİ YASAKLADILAR''

Düşünmeyi yasakladılar. Bir kişi düşünecek herkes ona uyacak. Peki yanlış düşünürse, yaparsa ne yapacağız?

''SİYASET AYRIŞTIRMAYA BAŞLADI TOPLUMU''

Bu memleket hepimizin. Siyaseten farklı düşünebiliriz. Bunlar ayrışma kavga aracı olamaz. Birliğimiz var bayrağımız. Vatanını kim seviyorsa başımın üstüne. 82 milyon aynı bayrak altında beraber tasada ve kıvançta birlikteysek hepimiz vatanseveriz. Kardeşçe yaşamak istiyoruz. Siyaset ayrıştırmaya başladı toplumu. Niye kavga ediyoruz? Siyaset hizmet yarışıdır. Bu topraklara bir kavga kin tohumu ekmeye kimin hakkı var? Bunları engellemek zorundayız. Herkes çalışacak. Herkese göre iş vardır. Neyi ekeceğini bileceksin. Tarımdan bizi kopardılar.

''MAZOTU, DOĞALGAZI SIFIR GÜMRÜK YAP''

2018'de Yunanistan'dan 115 milyon dolarlık pamuk ithal ettik 28 milyon dolarlık buğday ithal ettik 13 milyon dolarlık tütün ithal ettik. Nerede bu Türk tütünü? Pamuğu niye ekiyorsunuz dediler. Sıfır gümrükle getiriyorlar patatesi soğanı mercimeği eti canlı hayvanı. Mazotu, doğalgazı sıfır gümrük yap. Niye yapmıyorsun?

''LİYAKATTAN UZAKLAŞIRSANIZ DEVLETİ ÇÖKERTİRSİNİZ''

Olmaz. Devlet böyle yönetilmez, akılla yönetilir. Belki de Türk siyasetine liyakat kavramını en ciddi şekilde sokan kişi benim. Liyakattan uzaklaşırsanız devleti çökertirsiniz.

''ESNAF DÜKKANI KAPATTI ZİNCİR MAĞAZADA ÇALIŞMAYA BAŞLADI''

Esnafı da öldürdüler. Esnaf dükkanı kapattı zincir mağazada çalışmaya başladı. Sayın Ali Coşkun bir dönem TOBB Başkanı'ydı siyasete girdi bakan oldu AVM'lerle ilgili düzenleme yapacak mısınız diye soru sordum yapacağız dedi. Önce bakanlıktan oldu sonra da siyasetin dışına ittiler sen misin esnafın sorunlarını dile getiren çok düzgün insanlardan birisiydi doğruları söylediği için çekilde ve başka bir yalana atıldı.

''17. YILIN SONUNDA HEP BERABER SOĞAN PATATES KUYRUĞUNDAYIZ''

Köprü yapıyor vergi istiyor. Köprüden sizden para alıyor. O zaman vergiyi niye aldın? Özelleştirme yapıldı 70 milyar dolarlık. Borcun taksidini ödemek için Türkiye borç almak zorunda. Son 16 yılda Londra'daki bir avuç tefeciye Türkiye'nin ödediği faiz 149 milyar dolar. Bu parayı sanayiye fabrikaya yatırsaydık yeni Keban Barajları yapabilseydik daha iyi olmaz mıydı? Devlet aklı nerede? Devleti yönetenlerin aklı nerede? Eskiden Devlet Planlama Teşkilatı vardı şimdi yok artık. Niye yok? 17. yılın sonunda hep beraber soğan patates biber domates kuyruğundayız. Neden? Alınan dünya kadar vergi özelleştirme nereye gitti? İşsiz sayısı arttı Türkiye küçülüyor. Nereye gitti bu?''

Yorumlar (0)
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bu yıl tatile gitmeyi planlıyor musunuz?
Bu yıl tatile gitmeyi planlıyor musunuz?
Namaz Vakti 03 Haziran 2020
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49