Kılıçdaroğlu: İster yazılı ister sözlü, asla böyle anlaşmalar yürürlüğe girmeyecek

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, birçok ülkenin ‘Biden’ın talebiyle Afgan mülteci ağırlayacaklarını’ açıklayan ülkeleri hatırlatarak “Halkımızın talebi nettir. İster yazılı ister sözlü, asla böyle anlaşmalar yürürlüğe giremeyecek” dedi.

GÜNCEL 18.08.2021, 20:35
Kılıçdaroğlu: İster yazılı ister sözlü, asla böyle anlaşmalar yürürlüğe girmeyecek

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabı üzerinden İngilizce ve Türkçe Afganistan’da yaşanan gelişmeler ve sığınmacı tartışmalarına ilişkin açıklama yaptı. Kılıçdaroğlu, yaptığı açıklamaya, “Sınır namustur” (Border is honor) sözünün İngilizcesi’nin de yer aldığı görseli de ekledi.

Kılıçdaroğlu, birçok ülkenin, “Biden yönetiminin talebiyle Afgan mülteci ağırlayacağız” açıklaması yaptığını ifade ederken, “Batı Avrupa, Asya, Afrika ve Balkan ülkeleri… Anlaşılan Biden bunu bir tek Türkiye’den talep etmemiş. Dışişleri yetkililerinin bile girmesine izin verilmeyen toplantıda, hiç konuşulmamış(!) Nedense tam da o toplantıdan sonra on binlerce Afgan sığınmacı ülkemize yöneldi” sözleriyle eleştirdi.

Diğer ülkelere seslenen Kılıçdaroğlu, “Tüm taraflara hatırlatıyorum: Bizler, halkımızın taleplerine hizmet etmekle mükellefiz. Ve halkımızın talebi nettir: İster yazılı ister sözlü, bir daha asla böyle anlaşmalar yürürlüğe giremeyecek” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun Türkçe ve İngilizce yaptığı açıklama şöyle:

“Birçok ülke ‘Biden yönetiminin talebiyle Afgan mülteci ağırlayacağız’ açıklaması yapıyor. Batı Avrupa, Asya, Afrika ve Balkan ülkeleri… Anlaşılan Biden bunu bir tek Türkiye’den talep etmemiş. Dışişleri yetkililerinin bile girmesine izin verilmeyen toplantıda, hiç konuşulmamış(!) Nedense tam da o toplantıdan sonra on binlerce Afgan sığınmacı ülkemize yöneldi… Tüm taraflara hatırlatıyorum: Bizler, halkımızın taleplerine hizmet etmekle mükellefiz. Ve halkımızın talebi nettir: İster yazılı ister sözlü, bir daha asla böyle anlaşmalar yürürlüğe giremeyecek!”

“Many countries in W. Europe, Asia, Africa & Balkans are stating they will host Afghan refugees at the request of Biden administration. Biden supposedly exempted only Turkey from such request and didn’t even discuss it at the meeting where no Turkish diplomats were allowed in.

What a coincidence it is that soon after that meeting thousands of Afghan refugees made their way to our country. I’d like to remind all: We are responsible to serve our people. Our people’s request is clear: whether verbal or written, such agreements will never come into effect!”

Yorumlar (0)
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Vakalar sıfırlanmasa da, okulların Eylül'de açılmasını istiyor musunuz?
Namaz Vakti 20 Eylül 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49