Kılıçdaroğlu darbe söylentilerini değerlendirdi

Canan Kaftancıoğlu’nun sözlerinden sonra Kılıçdaroğlu, darbe tartışmasına ilişkin düşüncelerini paylaştı.

GÜNCEL 05.05.2020, 18:15
Kılıçdaroğlu darbe söylentilerini değerlendirdi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu; CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ve İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun açıklamalarının ardından başlayan darbe tartışmalarını değerlendirdi.

"ERKEN SEÇİM YA DA BAŞKA BİR ŞEYİ GETİREBİLİR.."

Canan Kaftancıoğlu'nun, bir yayında, "Bir kişinin aklıyla iş yapmaları, iktidarı hiç iyi bir yere götürmüyor. Bu da önümüzdeki süreçte bir erken seçim ya da başka bir şeyi getirebilir. Bu ülkenin halkın, gerçekten gözü açıldı. Kimin kendisine hizmet etmek için uğraştığını biliyor." ifadeleri, darbe imaları olarak değerlendirilmişti.

DARBELERDEN EN ÇOK ÇEKEN CHP

Abdulkadir Selvi'ye konuşan Kılıçdaroğlu, CHP'nin darbe söylemlerinden uzak durduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Özgür Bey 15 Temmuz darbe gecesi neredeydi? Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeydi. Darbeye karşı çıkıyordu. Kürsüde ilk konuşanlardandı. 15 Temmuz darbe girişimi olduğunda parlamentoya ilk gidenler CHP milletvekilleridir. Ve şunu da söyleyeyim size: CHP’nin iktidara yakın olduğu dönemlerde maalesef darbeler olmuştur ve darbelerden en büyük mağduriyeti çeken de Cumhuriyet Halk Partisi olmuştur.

NE DARBESİ

Yeter artık ya, ne darbesi Allah aşkına!  Darbeye karşı olanlara, demokrasiyi savunanlara açık çağrımdır: Gelin hep birlikte hukuk sistemimizi darbe hukukundan arındıralım. TBMM’yi vesayetten kurtaralım. Siyasal partiler yasasını değiştirelim. Milletin vekilini liderler değil, milletin kendisi seçsin. Darbeye ve darbecilere karşı olanlar, darbecilerin bize giydirdiği darbe zırhına da karşı çıkmalılar.

CHP'DE DARBEYİ SAVUNAN ÇIKMAZ

Darbeye karşı olmak lafla değil, gerçek bir demokrasiyi ülkeye getirmekle olur. Hiç kimse Cumhuriyet Halk Partisi’nde darbeyi savunmadı ve savunamaz da... Öyle bir kelimeye tahammülümüz bile yoktur. Ne darbesi?"

Yorumlar (5)
chp atatürkün partisi 1 yıl önce
atamızın emaneti bizim torunlarımıza emanetimizdir. var olsun altı ok.
Ahmet 1 yıl önce
Ekonomik iflas halindeyiz,bunu görünmeme çabası
Mehmet 1 yıl önce
Ya söyleyenleri duymamış,ya da uyuklar numarası yapıyor.Canan'ın sözlerini duymayan kalmadı
Vatandas 1 yıl önce
Bu millet darbe yanlısı zihniyetin ne oldugunu 15 Temmuzda gördü. Şu zorlu günlerde kimse kimseye birşey atfetmeye kalkmasın.
ÇAKA BEY 1 yıl önce
60'li Yıllardan bu güne tarihi inceledigimizde Chp demek darbe veya darbelere destek olmaktır. Zaten başka türlü iktidar olmaları da sozkonusu olmamıştır.
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Vakalar sıfırlanmasa da, okulların Eylül'de açılmasını istiyor musunuz?
Namaz Vakti 21 Eylül 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49