Kaymakamın Ceza Verdiği Öğretmen Mahkemeyi Kazandı

Covid-19 tedbirleri kapsamında il ve ilçelerde gönüllülük esasına göre öğretmenlerden Vefa Sosyal Destek grupları oluşturulmuştu. Rize Ardeşen'de gönüllülük esaslı göreve gitmediği için Kaymakamlık tarafından ceza alan öğretmeni Mahkeme haklı bularak cezayı iptal etti.

GÜNCEL 01.05.2021, 11:20
Kaymakamın Ceza Verdiği Öğretmen Mahkemeyi Kazandı

Ardeşen İlçe Emniyet Müdürlüğü koordinesindeki Vefa Sosyal Destek hizmetleri kapsamında kendisine re’sen verilen otogarda vatandaşları yönlendirme görevini polisin telefonla arayarak bildirmesi üzerine çalışma alanına gitmediği gerekçesi ile Kaymakamlık İlçe Yazı İşleri Müdürlüğünün ilgili yazısı ile bir öğretmen hakkında kınama cezası tesis edilmişti.

Söz konusu cezaya ilişkin işlemin iptali için Rize İdare Mahkemesinde açılan davada mahkeme, soruşturmanın usul ve esaslarına uyulmadığı,
sadece telefonla görüşme tutanağı ve davacının savunmasıyla yetinilmek suretiyle tesis edilen dava konusu işlemde hukuka aykırılık bulunduğu gerekçesiyle dava konusu işlemin iptaline karar verdi.

Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan Türk Eğitim-Sen Rize Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Ve Türk Eğitim-Sen Ardeşen İlçe Temsilcisi Hacer Demirbağ: “Salgın döneminde Türk Eğitim Sen olarak üyelerimizle birlikte gönüllülük esasına dayalı, valilikler ve kaymakamlıklar bünyesinde oluşturulan Vefa Destek Gruplarının, filyasyon ekiplerinin ve denetim ekiplerinin çalışmalarına her türlü desteği verdik.” dedi 

Hacer Demirbağ sözlerine şöyle devam etti: “Üyelerimiz bu süreçte hiçbir fedakarlıktan kaçınmayarak asli görevlerinin dışındaki bu görevlerde yer alarak devletimizin yanında olduklarını ortaya koydular. Fakat buna rağmen Ardeşen Kaymakamlığı, üyemiz A.K’ya, “Kaymakamlığın otogarda verdiği resen göreve gitmeme" gerekçesi ile ceza verdi. Ayrıca üyemize verilen resen görev tarafına amiri, kurumu tarafından yazılı değil, kendisini arayan bir polis memuru tarafından sözlü olarak iletilmişti.

Sendikamız cezanın haksız ve uygulamanın  usulsüz olmasından dolayı kaldırılması yönünde girişimlerde bulunmasına rağmen  Ardeşen Kaymakamlığı soruşturma usul ve esaslarına uymaksızın üyemize hukuka aykırı davranmış ve cezayı onamıştı. Yapılan haksız ve hukuksuz uygulama sendikamız tarafından yargıya taşınmıştı. Rize İdare Mahkemesi yapılan haksızlığa cevabı vermiş ve üyemize Kaymakamlık tarafından verilen cezayı iptal edilmiştir. Türk Eğitim-Sen her durumda, her şartta tüm öğretmenlerin ve üyelerinin yanında olduğunu; haksızlıkla mücadelenin tek  ve gerçek adresi olduğunu bir kez daha göstermiştir ve Kamuoyuna duyurulur dedi..

Yorumlar (5)
Ali 5 gün önce
Peki o cezayı veren ceza alacak mu?
ÇİFTÇİ 5 gün önce
Adalet güzel şey... Amirler kanunsuz iş yaptırmamalı... Hak yerini bulmuş. Yaşasın hukuk
Gönüllülük yoksa! 5 gün önce
İçinde bulunduğumuz Marmara,nın küçük ilinde bir yıldır müdür yardımcılarına 15 günlük periyodlarla ilaç dağıtımı alı 112 maske takip işyeri denetleme gibi görevler hem de polis bekçi hemşire emrine verilerek yaptırılıyor.Gelin bunu engelleyen!
Son söz. 4 gün önce
Genelgeler bile yasaların üstüne çıkmışsa söylenecek
Son sözümüzü seçim sandığına sakladık.
memlket 4 gün önce
öğretmenin asli görevi değil. ancak hepimizin insani vicdani görevi. biz insani vicdani davranmayı öğretmiyoruz ki. birilerinden bekleyelim. işte eğitim sisteminin geldiği nokta.
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 06 Mayıs 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49