Kamu-Sen : Memur maaşlarındaki erime telafi edilmeli

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, enflasyon rakamlarına ilişkin yaptığı açıklamada "Bu ekonomik şartlar altında bu maaş artışlarının hakkaniyet, adalet ve ekonomik gerçeklerle bağdaşır hiçbir yanı bulunmamaktadır." dedi.

GÜNCEL 05.07.2021, 16:47
Kamu-Sen : Memur maaşlarındaki erime telafi edilmeli

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, enflasyon rakamlarına ilişkin yaptığı açıklamada "Bu ekonomik şartlar altında bu maaş artışlarının hakkaniyet, adalet ve ekonomik gerçeklerle bağdaşır hiçbir yanı bulunmamaktadır." dedi.

"Toplu sözleşme görüşmeleri yaklaşırken memur ve emeklilerin masaya alacaklı olarak oturmamaları için bu erimenin mutlaka telafi edilmesi gerekmektedir" diyerek memurlara ek zam talebini yineleyen Genel Başkan Kahveci, açıklamasına şu şekilde devam etti:

Erime mutlaka telafi edilmelidir

"2021 yılının ilk yarısına ilişkin enflasyon rakamları belli oldu. Buna göre haziran ayında tüketici fiyatları ortalama %1,94 oranında yükseldi; 2021’in ilk 6 ayında toplam enflasyon %8,45 olarak belirlendi. Hal böyle olunca memurlara 2021 yılının ilk yarısı için verilen %3’lük zamma karşılık %8,45 olarak gerçekleşen enflasyon karşısında eriyen kısmı olan %5,45 oranında enflasyon farkı verilmesi gündeme geldi. Buna göre memur maaşları temmuz ayı itibari ile %8,45 oranında artacaktır. Bu artışın %5,45’i memur maaşlarının enflasyon karşısındaki altı aylık erime oranı, %3’ü ise 2021’in ikinci yarısı için öngörülen zammı içermektedir.

Alım gücü hızla düşmektedir

Yani aslında %8,45 memur maaşlarına 2021 yılının ikinci yarısı için yapılacak zammı ifade etmemekte, yılın ilk yarsında maaşlarının %5,45 oranında eridiğini tescil etmektedir. Buna göre memur maaşları 2021 yılı boyunca sürekli erimiş, gerçekleşen enflasyon ocak ayında verilen %3’lük zammı neredeyse 3’e katlamıştır.

Yılın ilk altı ayında enflasyon %8,45 artarken memur maaşlarına verilen %3’lük zam, yılın ilk yarısında memurların ve emeklilerin alım gücünün sürekli düşmesine neden olmuştur. Dolayısıyla verilen enflasyon farkı bir zam değil erime miktarının telafisi anlamı taşımaktadır. Hal böyle olunca memur maaşlarına yalnızca enflasyon kadar zam yapılmakta bu zam da altı ay geriden gelmektedir. Gerçek şudur ki, memur maaşları sürekli enflasyon karşısında erimekte alım gücü hızla düşmektedir.

Adalet ve hakkaniyetle bağdaşmıyor

Bu durum önümüzdeki altı ay için de geçerli olacaktır. Yıllık enflasyonun %17,53 olduğu bir ortamda memur maaşları %3 oranında zamlanacaktır. Bunun adalet ve hakkaniyetle bağdaşmadığı açıktır. Her dönem enflasyon farkı aldatmacasıyla memur ve emekliler oyalanmaktadır. Enflasyon farkının yaşandığı dönemlerde enflasyon sürekli önden gitmekte memur maaşları erimekte alım gücü düşmekte altı ay sonra bu zararın bir defaya mahsus telafisi söz konusu olmaktadır. Dolayısıyla mevcut durumda enflasyon hızla yükselirken memur maaşları %3’e mahkûm edilmiş durumdadır.

Enflasyon farkı ile birlikte memurun zammı %8,45 olarak lanse edilmektedir. Bir kez daha hatırlatıyoruz ki, memurun aldığı zam gerçekte %3 tür, %5,45’lik kısım ise altı aydır erimekte olan maaşların telafisi yapılan bir ödemedir.

Sürekli fakirleşen tek grup memur ve emekliler

Memurlarımız ve emeklilerimiz yıllardan beri ancak enflasyon kadar maaş zammı alabilmektedir. Bu da maaşların gerçekte hiç artmadığı, memur ve emeklilere yıllardır sıfır zam verildiği anlamına gelmektedir. Ekonomik büyüme de hesaba katıldığında ülke zenginleşirken geliri düşen ve sürekli fakirleşen tek grubun memur ve emekliler olduğu görülmektedir.

Bu ekonomik şartlar altında bu maaş artışlarının hakkaniyet, adalet ve ekonomik gerçeklerle bağdaşır hiçbir yanı bulunmamaktadır. Toplu sözleşme görüşmeleri yaklaşırken memur ve emeklilerin masaya alacaklı olarak oturmamaları için bu erimenin mutlaka telafi edilmesi gerekmektedir. Türkiye Kamu-Sen olarak memur maaşlarına bir an önce ek zam yapılması ısrarımızı bir kez daha buradan ilan ediyoruz."

Yorumlar (7)
Muzaffer yilmaz 3 hafta önce
Edilmeliymis malımız miliymus alayınız trübün oyuncusu
sendikalı 3 hafta önce
sizin maaşlarda bir sıkıntı var mı başkan!
Adil Düzen 3 hafta önce
Sokaklar hak arayanları bekler diyecektim vazgectim. Bu memura yüzde 3 buçuk zam cok bile!!
AT İZİ 3 hafta önce
HAKEM HEYETİ KARAR VERDİKTEN SONRA HİÇ BİR SENDİKANIN ÖNEMİ KALMAMIŞTIR. HAKEM HEYETİ SENDİKALARIN YERİNE KARAR VERİYOR. SENDİKALAR BU DURUMDA DOLGU MALZEMESİ TÜM SENDİKALARI KASTEDİYORUM.
öğretmen 3 hafta önce
Sayın Başkanım Söz verilen 3600 ek gösterge ivedilikle uygulanmalıdır.LÜTFEN ek gösterge ilk gündeminiz olsun.Söz verildiği 3 yılı geçti.
Sandal ağacı 3 hafta önce
Neden böyle şeyler söylüyorsun. Hiç hoş değil.Ne erimesi orantısız zenginleşiyoruz.3 yıl önce 2000 TL ye son model telefon alıyordum. Şimdi 3000 TL ye en sondaki modelleri alabiliyoruz. Telefonumuz var, çıplak değiliz, ekmek de yiyebiliyoruz. Ne erimesi.Afrikada insanlar açlıktan ölüyor.
öğretmen 3 hafta önce
hangi eylem mi yapacaksınız vermezlerse. küçük ortak olalı bizim sendika tribünlere oynar oldu . burdan da istifa edeceğim.
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 26 Temmuz 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49