Kadroya geçen taşeron işçilere yeni haklar geliyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, taşerondan kadroya geçen sürekli işçilerin tayin, becayiş ve geçici görevle ilgili haklarında düzenleme yapmayı planlıyor.

GÜNCEL 13.07.2021, 08:21
Kadroya geçen taşeron işçilere yeni haklar geliyor

Sabah Gazetesinden Faruk Erdem'in haberine göre; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı sayıları 1 milyona yaklaşan 696 sayılı KHK ile taşerondan kadroya geçen sürekli işçilere müjde vermeye hazırlanıyor. Çalışma Bakanlığı'nda uzman bir kadro tarafından üzerinde çalışılan düzenleme tamamlandığında karar makamlarına sunulacak. İşte üzerinde çalışılan yenilikler.

Milyonlarca işçiyi ilgilendiren düzenlemenin ayrıntıları ise şu şekilde. Hazırlanan düzenlemeye göre; sürekli işçilere bulundukları bakanlıklarında yer değiştirme imkanı getiriliyor.

1: TAYİN HAKKI

Çalışma Genel Müdürlüğü'nde yürütülen çalışmaya göre, eş durumu, sağlık ve mazeret nedeniyle sürekli işçilerin çalıştıkları bakanlıklarda iller arasında yer değiştirebilecek. Böylece eş ve çocuklarından ayrı olarak başka bir şehirde çalışan kamu işçileri aileleriyle aynı ile tayin edilebilecek.

2: BECAYİŞ TALEBİ:

İller arasında sürekli işçiler becayiş yolu ile yer değiştirebilecek. Yani örneğin Adana'daki bir işçi Balıkesir'e Balıkesir'deki bir işçi de Adana'ya gitmek istiyorsa bu iki işçi yer değiştirebilecek.

3: DİPLOMAYA GÖRE İŞ:

Halen temizlik görevlisi olarak çalışan sürekli işçilerden üniversite mezunu olanlar sürekli işçi kadrosunda büro personeli olabilecek.

4: GEÇİCİ GÖREV FORMÜLÜ:

Kamu kurumlarının hizmet ihtiyacı çerçevesinde Sürekli işçiler Kurumlar arası geçici görevlendirme yönetmeliği çerçevesinde 1 yıl süre ile geçici görevlendirebilecek. Eş ,sağlık durumu gibi nedenlerle başka illere gitmek isteyenlerin talepleri bu çerçevede yerine getirilecek.

Yorumlar (3)
Nur696 3 hafta önce
A B Ç D nedir tüm işçiler aynı statü de olmalı diplomasına göre özlük hakları düzenlenmesi çok zor olmaması lazım
Hakan kurt 3 hafta önce
Ne haklar ne haklar müjdeye bak yersek
belediyeci sözleşmeli 5393 3 hafta önce
yaw 4 b liler ne oldu?????? 5393 e göre çalışanlar ve diğer süresiz sözleşmeliler???? yaw birazda onları düşünün biraz wicdan taşeronlara verilen hakları biz süresiz sözleşmelilerde istiyoruz 8 senedir kadro bekliyoruz insafffffffffff
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 04 Ağustos 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49