Kabuklu deniz ürünü ‘haramdır’ fetvası

Diyanet İşleri Başkanlığı kabuklu deniz ürünlerinin tüketimiyle ilgili tartışma yaratan bir fetvaya imza attı

GÜNCEL 27.08.2021, 08:28
Kabuklu deniz ürünü ‘haramdır’ fetvası

Yengeç, kalamar, ıstakoz, karides, midye, kurbağa vb. gibi deniz ürünleri yenilebilir mi?” sorusunu yanıtlayan Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı, bu konuda mezheplere özgü farklılıklara işaret etti.

“Kur’an-ı Kerim’de, denizden elde edilen yiyeceklerin helal olduğu bildirilmiştir (Mâide, 5/96; Fâtır, 35/12). Hz. Peygamber de (s.a.s.), ‘Denizin suyu temiz, ölüsü helaldir’ (Ebû Dâvud, Tahâret 41) buyurmuştur” denilen yanıtta; Hanefi mezhebinde balık sınıfına girmeyen midye, kalamar, yengeç, ıstakoz, karides gibi deniz hayvanlarının helal olmadığı kaydedilirken, Şafii mezhebinde ise kurbağa, yengeç, kaplumbağa ve su yılanının yenmesinin yasaklandığı belirtildi.

Daha sonra konuya ilişkin açıklama yapan Diyanet İşleri Başkanlığı, şu ifadelere yer verdi: “Kurulumuz, geçmiş yıllarda vatandaşlarımız tarafından bazı deniz ürünleriyle ilgili sorulan bir soruya mezheplerin görüşlerini dikkate alarak klasik fıkıh kitaplarında da yer alan bilgileri aktararak bir cevap vermiştir. Söz konusu cevap, kurulumuzca verilen yeni bir fetva değildir.”

Yorumlar (0)
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Vakalar sıfırlanmasa da, okulların Eylül'de açılmasını istiyor musunuz?
Namaz Vakti 24 Eylül 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49