İşveren ücret kesme cezası verebilir mi?

İşverenin yanında çalışanlara performans düşüklüğünü gerekçe göstererek ücret kesme cezası vermesi mümkün müdür? İşte merak edilen soruların yanıtları...

GÜNCEL 18.05.2019, 11:35
İşveren ücret kesme cezası verebilir mi?

Çalışanlar, işveren tarafından ücret kesme cezası ile karşı karşıya kalmaktan korkarken, maaşlarına uygulanabilecek böyle bir kesintinin hangi şartlar altında yapılabileceğini öğrenmek istiyor. Peki işveren performans düşüklüğü sebebiyle işçinin maaşından kesinti yapabilir mi?

İŞVEREN ÜCRET KESME CEZASI VEREBİLİR Mİ?

İşveren performans düşüklüğünü gerekçe göstererek işçiye ücret kesme cezası veremez.4857 sayılı İş Kanununun 38’inci maddesi gereği; çalışanlara ücret kesme cezası verilebilmesi için durumun iş sözleşmesi veya toplu sözleşme hükümleri ile belirlenmiş olması gerekmektedir. İşveren toplu sözleşme ya da iş sözleşmesinde gösterilen nedenler dışında ücret kesme cezası uygulayamaz. İşçiye ücret kesme cezası verilmesi halinde durum nedenleri ile birlikte işçiye yazılı olarak bildirilecek, bir ayda verilen ücret kesme cezası tutarı işçinin 2 günlük ücretini geçemeyecektir. İşçilere verilen ücret kesme cezası tutarlarının kesildiği tarihten itibaren 1 ay içinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın bu amaçla açılmış hesabına yatırılması gerekmektedir. Bu paralar işçilerin eğitimi ve sosyal hizmetleri için harcanacaktır.

Yorumlar (0)
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Erken bir seçim olmasını ister misiniz?
Namaz Vakti 04 Ağustos 2020
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49