İşte o tutanak: Cumhurbaşkanımızı taklit ettiğiniz, alaylı bir tavır sergilediğiniz tespit edilmiştir

Kocaeli Anadolu Lisesi'nde sınıf başkanı seçilen bir öğrenci, sınıfta arkadaşlarına poşet çay attı. Okul idaresi tarafından, "Cumhurbaşkanımızı taklit ettiğiniz ve bu davranışı yaparken de alaylı bir tavır sergilediğiniz tespit edilmiştir" denilerek öğrenciler hakkında tutanak tutuldu.

GÜNCEL 07.10.2021, 22:55 07.10.2021, 23:03
İşte o tutanak: Cumhurbaşkanımızı taklit ettiğiniz, alaylı bir tavır sergilediğiniz tespit edilmiştir

Başiskele ilçesi Kocaeli Anadolu Lisesi’nde sınıf başkanı seçilen bir öğrenci, arkadaşlarına sınıfta poşet çay fırlattı. Görüntüler sosyal medyada sıkça paylaşıldı. Bunun üzerine harekete geçen okul idaresi, öğrencilere Cumhurbaşkanını taklit ve alay ettikleri gerekçesiyle tutanak tuttu.

İŞTE O TUTANAKTA YAZILANLAR

Okul idaresinin konuya ilişkin öğrenciler hakkında tuttuğu tutanağa SÖZCÜ ulaştı. Tutanakta şu ifadelere yer verildi:

* 04/10/2021 tarihinde sabah ders saatinden önce saat: 08.50 civarında sınıf içinde sallama çay poşetlerini arkadaşlarınıza attığınız, bu davranışınızla Cumhurbaşkanımızı taklit ettiğiniz, bu davranışı yaparken alaylı bir tavır sergilediğiniz, bu eylemi arkadaşlarınızla daha önceden planladığınız yaptığınız açıklamadan tespit edilmiştir.

* Ortaöğretim kurumları yönetmeliğinin 157/ 2-ç ve s ile 7 a, b ve ç maddelerine göre, Sınıf/ Şube Rehber Öğretmeni ile Rehberlik Öğretmeninin birlikte yapacakları değerlendirme ve önerileri ile okul müdürü tarafından davranışlarında kusurlu olduğuna yönelik öğrencinin dikkatinin çekilmesi amacıyla sözlü ve/veya yazılı uyarı yapılır.

* Sözlü uyarı; Okul yönetimi, sınıf/ şube rehber öğretmeni ve/veya rehberlik öğretmeninin öğrenciyle görüşme sürecini oluşturur.

* Öğrenciden beklenen olumlu davranışın neler olabileceği anlatılır. Olumsuz davranışlarının devamı halinde kendisine uygulanabilecek yaptırımlar konusunda uyarılır. Sözlü uyarı, gerekli görülmesi halinde okul müdürü tarafından sınıf/şube rehber öğretmeni ile rehberlik öğretmeninin de görüşleri alınarak yazılı uyarıya çevrilir.

* Sözlü ve yazılı uyarı, okul öğrenci ödül ve disiplin kuruluna gönderilmez. Okul Yönetimi, öğrencinin olumsuz davranışları sürdürmesi halinde veliyi okula davet eder.

* Sınıf/Şube rehber öğretmeninin ve rehberlik öğretmeninin de katılımı ile yapılan görüşmede, öğrencinin olumsuz davranışları ve uygulanabilecek yaptırımlar veliye bildirilir. Velinin toplantıya gelmemesi durumunda tutanak tutulur denilmektedir.

* Kocaeli Anadolu Lisesindeki düzen ve disiplini, akademik ve sosyal başarı iklimini bozacak bu ve benzeri söz, eylem ve davranışlarınızın tekrar etmemesi, tekrarında disiplin yönetmeliğinin ilgili maddelerine dayanarak, ikinci bir uyarmaya gerek olmaksızın hakkınızda disiplin işlem yapılacağı bu tutanak ile tarafınıza tebliğ edilmiştir.

Yorumlar (4)
Ahmet 1 hafta önce
Gayet güzel. Okul yönetimini tebrik ediyorum. Uyarilması gereken davranışı mevzuatına göre utarmışlar
Hangi madde? 2 hafta önce
Talebelere uyarı mahiyetinde de olsa verilen ceza disiplin yönetmeliğinde yeri yok! Kanaatle ceza verilmiş!
damla 1 hafta önce
İzahı olmayan şeylerin mizahı olur
.. 1 hafta önce
“Okul; Toplumsal ve sosyal aheng için Hayatın olumlu yanında, olumlu rolleri veren ve kazandıran kurumdur. “
Yanlış davranışlar yangın gibi zamanında müdahale edilerek söndürülmelidir.
Saygısızlığın, hadsizliğin ve ukalalığın okul ortamında yeri yoktur. Sınıfın öğretmeni ve Rehber öğretmenler birlikte bu konuyu zamanında çözüme kavuşturmamış olacaklar ki İş disipline kadar geldi.
Günün Anketi Tümü
Vakalar sıfırlanmasa da, okulların Eylül'de açılmasını istiyor musunuz?
Namaz Vakti 18 Ekim 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49