İSMAİL KONCUK : “YENİ ORTAÖĞRETİME GEÇİŞ SİSTEMİ BÜYÜK SIKINTILARA GEBEDİR.”

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, TEOG’un yerine getirilen yeni sistemi eleştirdi.

GÜNCEL 05.11.2017, 15:45
İSMAİL KONCUK : “YENİ ORTAÖĞRETİME GEÇİŞ SİSTEMİ BÜYÜK SIKINTILARA GEBEDİR.”

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, TEOG’un yerine getirilen yeni sistemi eleştirdi. Yeni sistemin tartışmalı olduğunu söyleyen Koncuk, “Hiçbir öğrencimizi istemediği okul türüne yerleştirmeyeceğiz.” sözünün büyük bir iddia olduğunu kaydetti.

Anadolu liselerinin sınıf mevcudunun kaç kişi olacağını da soran Genel Başkan Koncuk, yeni sistemin şu anda ilk ve ortaokul kayıtlarında yoğun şekilde yaşadığımız sahte adres beyanı sıkıntısını lise kayıtlarına da taşıyacağını ifade etti.

Yeni sistemde özel ders, kurs v.b. ihtiyaçların son gaz devam edeceğine de dikkat çeken Koncuk, yarışılacak nitelikli okul sayısının azalacağı için yarışın hızlanacağını bildirdi.

Genel Başkan açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Bu sözler Sayın İsmet Yılmaz'a ait: ‘Bu ekranda 5 tercihte bulunacak. Hiçbir öğrencimizi istemediği okul türüne yerleştirmeyeceğiz.’ Büyük iddia.

Sayın Bakan TEOG alternatifi sistemi açıkladı, kısaca "sınavsız geçiş sistemi, ya da en iyi okul evine en yakın okuldur." Tartışılacak bir sistem.

Bu sisteme göre her öğrenciye elektronik ortamda 5 okul açılacak, öğrenci tercihini yapacak ve bunlardan birisine yerleştirilecek.

Açılacak bu 5 okul hangi tür okullar olacak? Bakanın dediği gibi öğrenci istemediği okula nasıl gitmeyecek, 5'ten başka tercih hakkı yok ki.

Şu sorular da henüz açıklanmadı: Anadolu liselerinin sınıf mevcudu kaç olacak? Yeni sistem kalabalık sınıflara dönüş kaygısı oluşturmuyor mu? İsteyen her öğrenci tabi ki 5 tercihinden birine zorunlu kayıt yaptırmayacak mı? Bu durumda, istemediği okula yerleşmeyecek sözü sıkıntılı.

Bu yeni sistem şuanda ilk ve ortaokul kayıtlarında yoğun şekilde yaşadığımız sahte adres beyanı sıkıntısını lise kayıtlarına da taşıyacak.

Bu yeni sistem şuanda ilk ve ortaokul kayıtlarında yoğun şekilde yaşadığımız sahte adres beyanı sıkıntısını lise kayıtlarına da taşıyacak.

Nitelikli okullar olarak tanımlanan, sınavlı okullar olduğu sürece sınavı kaldırmak iddiasının tam bir hayal olduğu da artık anlaşılmıştır.

Özel ders, kurs v.b. ihtiyaçlar yeni sistemde de son gaz devam edecektir. Yarışılacak nitelikli okul sayısı azalacağı için yarış hızlanacaktır.

Yeni dönemde en karlı çıkacak olanlar yine özel okullar olacaktır. Çünkü Anadolu liseleri nitelikli okul kavramı dışına çıkarılmıştır.

Kayıtlarda yaşayacağımız sıkıntıların boyutlarını şimdiden görmek mümkün.

Allah çocuklarımızın yar ve yardımcısı olsun. Görmeyenlere feraset! Bir önemli problem de adrese dayalı sistem açık bir kast sistemidir. Bu milleti sınıflara göre tanzim etmektir. Amaç bu olmasa da sonuç budur.”

Yorumlar (7)
Katılmıyorum 4 yıl önce
sistem iyi çocuklara yazik oluyordu bence iyi oldu.neden ilk ve orta okulda adres sinirindaki okula gidince hersey yolunda oluyorda burda neden olmasin
Şaşırmadım 4 yıl önce
Çok normal. Her zaman bildiğimiz koncuk ışte...
Hep aynı 4 yıl önce
Yine eleştirmiş, çok normal. Zaten koncuk ne zaman eleştirecek diye bekliyordum
Tamam... 4 yıl önce
Iyi,guzel,tamam da... ya bir kere de sen bi çözüm uret. Hep aynısın. Birileri birşeyler yapmaya çalışıyor sen hemen nasıl kusur bulabilirim derdine düşüyorsun. Iyi de be adam bi kere de katkida bulunmaya çalışsana. Ama olmaz tabi. Çünkü senin görevin her zaman olduğu gibi katkıda bulunmak yerine hemen eleştirmek. Klasik koncuk ışte. Alıştık artık.
Peki 4 yıl önce
Hadi haklısın diyelim. Peki bi kere de sen fikrini soyle. Sen ne istiyorsun? Gerçi fikrin yok ki ne soyleyesin.
Ilginç 4 yıl önce
Ya bi kere de şaşırt beni ya. Yine kendince bi kulp bulmuşsun. Eeee senin nasıl bir onerin var peki. Sen de eğitim bir sen gibi bi rapor hazırla da görelim. Gerçi sen ugrasmazsin o tür yorucu işlerle. Sen her zaman gecersin klavyenin başına acaba bugün kimi eleştirsem diye düşünürsün. Muhalefet sin ya, yetkisizsin ya, tabi normal.
gezgin 4 yıl önce
başkan bunlarin yıllardan beri yaptıkları yapmak istedikleri de bu değilmi insanları sınıflandırmak bu sistem tutmaz yarin vaz geçerler cevap da şu olur kandırılmışız .bunlar parası olan okusun parası olmayan okumasın mantıgını yıllardır uyguluyorlar.bir ülkeyi savaşla alamazsınız ama bir ülkenin egitim sistemini bitirerek o ülkeyi alabilirsiniz. bunlar sorgulamayan hakkını savunmuyan nesiller yetişsin istiyor
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 24 Haziran 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49