İş garantisi meslek liselerini parlattı

Otomotivden metale nitelikli personel bulamamaktan yakınan sanayicinin imdadına meslek liseleri yetişiyor. Bursa’da bu okullara talep staj ve iş imkanlarıyla arttı. BTSO Başkanı İbrahim Burkay, “Okullarımız makine ve teçhizat tedariki, öğrencilerimiz de staj ve istihdam olanaklarından önemli kazanımlar elde ediyor” dedi.

GÜNCEL 29.08.2021, 08:26
İş garantisi meslek liselerini parlattı

Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi arasında 2019 yılında imzalanan Mesleki Eğitim İş Birliği Protokolü kapsamında Bursa’daki 3 okuldan biri olan Şehit Ömer Halisdemir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin kontenjan doluluk oranlarının önemli artış gösterdiği bildirildi. Bursa Ticaret ve Sanayi Odasından (BTSO) yapılan açıklamaya göre, oda tarafından kente kazandırılan istihdam odaklı okul-sanayi iş birliği modeli sayesinde okulda kontenjanlar doldu.

378 ÖĞRENCİ

Okulun 2018 yılında 208 olan 9. sınıf öğrenci sayısı 2021-2022 eğitim-öğretim yılında yüzde 181 artışla 378’e ulaştı. BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Bursa’da meslek liselerine talebin artmasında okul-sanayi iş birliğinin büyük payı olduğunu bildirdi. Burkay, mesleki ve teknik eğitimi güçlendirmek için atılan adımların meyvelerini toplamaya başladıklarını, gelecek yıllarda meslek liselerine talebin daha da artacağına inandığını belirtti.

İSTİHDAM ODAKLI EĞİTİM

Okullarda eğitim programlarının reel sektörün ihtiyaçlarına uygun şekilde yapılandırılması için örnek bir model oluşturduklarını kaydeden Burkay, “Okullara nitelikli öğrenci çekmek, öğrenciyi okulda ve iş yerinde istihdam odaklı olarak yetiştirmek ve mezun olduğu alanda istihdam etmek amacıyla faaliyetler yürütüyoruz. Okullarımız makine ve teçhizat tedariki, öğrencilerimiz de staj ve istihdam olanaklarında önemli kazanımlar elde ediyor. Mesleki ve teknik eğitim ne kadar güçlü olursa ekonomimiz de o denli güçlü olur” değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar (0)
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Vakalar sıfırlanmasa da, okulların Eylül'de açılmasını istiyor musunuz?
Namaz Vakti 20 Eylül 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49