İlber Ortaylı: Afgan sığınmacılara ihtiyaç var

Prof. Dr. İlber Ortaylı, konuk olduğu programda kamuoyunda tartışmalara neden olan Afgan sığınmacılarla ilgili "İnsanlık için mi alıyoruz? Hayır, sırf insanlık için değil, ihtiyaç var. Bu kadar açık" değerlendirmesinde bulundu.

GÜNCEL 08.09.2021, 18:09
İlber Ortaylı: Afgan sığınmacılara ihtiyaç var

Ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, dün akşam katıldığı bir canlı yayında, kamuoyunda tartışmalara neden olan Türkiye'ye gelen Afgan sığınmacılarla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

"AFGANLILAR BİR İHTİYACI DOLDURUYOR"

Türkiye'nin hızlı bir şekilde geliştiğini ve sanayi ülkesi haline geldiğine dikkat çeken Ortaylı, sanayi ülkelerinde köylülerin köyde durmadığını ifade ederek artık ülkemizde ekecek ve biçecek kişi kalmadığını söyledi.

Afganlıların ise bu ihtiyacı doldurduğunu söyleyen Ortaylı, şu ifadeleri kullandı: "Ziraat yapıyorlar. Bedenen çalışıyorlar, çalışkandır onlar. Buldu mu yeri çalışır, bulmadığında da çalışır. Şimdi daha çok gelecek, açlık var çünkü. 3 yıldır yağmur görmediler. Hiçbir ziraat desteği söz konusu da değil. Allah'la kalmışlar o dağlık yayla bölgede. Daha da gelecek. İnsanlık için mi alıyoruz? Hayır sırf insanlık için değil, ihtiyaç var. Bu kadar açık."

"KÖYLÜLERİN MAALESEF AFGANLARA İHTİYAÇ VAR"

Ortaylı, "Gidin köylülere sorun. Hepsi memnun, ben hiç şikâyetçi olanı görmedim. Batı'da da Doğu'da da. Bu çok önemli bir şey. Türk ziraatının önemli ihmallerden ve yanlış politikalardan dolayı önemli problemleri olacak. Kuraklığa giriyoruz biz şimdi. Köylülerin köyü ekmeleri için maalesef Afganlılara ihtiyacı var." diyerek sözlerine devam etti. 

Yorumlar (0)
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Vakalar sıfırlanmasa da, okulların Eylül'de açılmasını istiyor musunuz?
Namaz Vakti 21 Eylül 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49