İl Sağlık Müdürü, bıçaklı saldırıya uğrayan doktoru ziyaret etti

Ankara İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Gülüm, Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesinde hastanın bıçaklı saldırısına uğrayan asistan doktor Ertan İskender'i ziyaret etti

GÜNCEL 28.05.2021, 14:51
İl Sağlık Müdürü, bıçaklı saldırıya uğrayan doktoru ziyaret etti

Ankara İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Gülüm, Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesinde hastanın bıçaklı saldırısına uğrayan asistan doktor Ertan İskender'i ziyaret etti.

Gülüm, Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesindeki odasında ziyaret ettiği doktor İskender'e, bu olayın takipçisi olacaklarını söyleyerek, "Geçmiş olsun" dileklerini iletti.

"Kendisiyle görüştük, oldukça üzüntülü"

Gülüm, ziyaret sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, dün yaşanan olayın sağlık çalışanlarını üzüntüye sevk ettiğini belirtti.

Sağlık hizmeti vermekten başka düşüncesi olmayan hekime bir hasta tarafından bıçaklı saldırı olduğunu dile getiren Gülüm, "Bu saldırı sırasında sağ sırtından ciddi bir yaralanması ve sağ elinde iki parmağında ciddi bir yaralanması oldu. Parmakların birinde tam bir kesi vardı ve 4,5 saat süren çok başarılı bir ameliyat sonrasında tekrar dikildi. Ameliyatta bulunan hocalarımızla da görüştük, 10 gün kadar çok kritik bir süreç olacak. Sırtındaki yaralanmasından dolayı hayati tehlikesi devam ediyor. Hayati organlara yakın bir bölge orası. Kendisiyle görüştük, oldukça üzüntülü." dedi.

"Son bulmasını umut ediyoruz"

Bir yılı aşkındır salgınla mücadelede sağlık çalışanlarının ön safta olduğunu ifade eden Gülüm, şunları kaydetti:

"Sağlık çalışanlarının evlerine hüzünlü haber göndermek, bütün sağlık çalışanlarının moralini bozmuş durumda. Şu an içeride sağlık çalışanlarında moral, motivasyon düşüklüğü var. Son 2 yıldır Bakanlığımız tarafından özellikle sağlıkta şiddetle ilgili önleyici yasalar çıkarıldı. Bunların sahaya çok güzel yansımaları oldu. Sayın Bakanımız da dünden beri aktif bir şekilde takip ediyor. Hekim kardeşimizle de görüştü, bizler de sürekli her türlü gelişmeyi iletiyoruz, irtibat halindeyiz. Bu süreçlerin bir daha tekrarlanmaması arzusuyla son bulmasını umut ediyoruz."

"Yeterli cezanın verilmesi gerekiyor"

Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Rahmi Kılıç da saldırganın kronik bir hasta olduğunu, daha önce bu hastanede ameliyat edildiğini ve ayağında ampütasyon yapıldığını, ayak parmaklarının kesildiğini belirtti.

Saldırganın tedavisinin yapıldığını anlatan Kılıç, "Cerrahi olarak tedavisi uygulanmış, hasta yara yerine bağlı şikayetler için geliyor. Doktor arkadaşlar da 'Hiçbir sıkıntısının olmadığını, daha sonra fizik tedavi alacağını' söylüyor. Bıçakladığı doktor arkadaş da daha önce bu hastanın intihar teşebbüsünü engelleyen arkadaş. Psikolojik tedavisi oluyor, poliklinikte de kontrolü devam eden bir hasta." diye konuştu.

Doktorun elinden de bıçaklandığını belirten Kılıç, "Bu ileride mesleği yapmasını engelleyecek bir durum. 3 yıllık asistan arkadaşımız, yeterli eğitimi almış. Çok acı bir şey." dedi.

Kılıç, bunun, doktorların çalışma şevkini kıran bir olay olduğunu söyleyerek, "Kovid-19 döneminde böyle bir şeyin başlarına gelmesi çok üzücü. Hastayla sürekli ilgileniyorlar. Öğlen geliyor, poliklinikten ayrılmıyor akşama kadar. Asistan arkadaşlar, doktor arkadaşlar canla başla bu hastayla sürekli ilgilenmelerine rağmen bu başına geliyor. Tasarlanmış bir olay. Doktor Bey bilmiyor, arkadan yapılmış bir saldırı. Yeterli cezanın verilmesi gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Vakalar sıfırlanmasa da, okulların Eylül'de açılmasını istiyor musunuz?
Namaz Vakti 26 Eylül 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49