İkinci el araçta rekor düşüş: Son dört yıldır böylesi görülmedi!

İkinci el otomobilde rüzgar tersine döndü. Geçtiğimiz yıl fiyatların da talebin de tavan yaptığı sektörde satışlar bıçak gibi kesilirken, gelen son rakamlarda ise rekor düşüşlerin yaşandığı gözlemlendi. Son 4 yılın en kötü düşüşünü kaydeden satışlar sonrası fiyatlar da hızla gerilemeye başladı.

GÜNCEL 29.01.2021, 10:57
İkinci el araçta rekor düşüş: Son dört yıldır böylesi görülmedi!

Özellikle koronavirüs salgının etkisi ile sıfır araç tedarikinde yaşanan sıkıntı sonrası ikinci el araç fiyatları geçtiğimiz yıl rekor artışlar kaydetmiş kimi modellerde fiyat artışları neredeyse yüzde 100'e kadar çıkmıştı.

Ancak ikinci el araç tarafında ortaya çıkan bu rüzgar tersine döndü. Özellikle fiyatlarda ortaya çıkan köpükle de birlikte sektörde durağanlık yaşanmaya başladı.

REKOR DÜŞÜŞ YAŞANDI

Bıçak gibi kesilen talepler satış rakamlarına da çok açık bir şekilde yansıdı. İkinci el araç pazarında 2020 yılı ekim ayında başlayan düşüş geçtiğimiz ay rekor düzeylere yükseldi. 2020 aralık ayında ikinci el otomobil satışlarında yüzde 53'ün üzerinde kayıp yaşandı.

SON 4 YILDIR BÖYLESİ GÖRÜLMEDİ

Aralık ayında 350 bin adedin altına inerek 349 bin seviyelerine gerileyen ikinci el otomobil satışları bu rakam ile 2016 yılı eylül ayından bu yana en düşük rakama gerilemiş oldu.

FİYATLARA DA YANSIDI

İkinci el araç piyasasındaki keskin düşüş fiyatlara da yansıdı. Geçtiğimiz yıl tavan yapan fiyatlar taleplerin kesilmesiyle aracına göre yüzde 10 ile yüzde 15 arasında düşüş gösterirken satıcılar ise araç alacaklara alım için doğru zaman olduğuna ilişkin mesaj veriyor.

200 BİN TL'DE 20 BİN TL İNDİ

Konuyla ilgili konuşan İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel, ikinci el araç piyasasındaki durağanlığı faizlerdeki artışa ve sıfır araç tarafında çözülen stok problemine bağlarken fiyatların ise geçtiğimiz yıl kasım ayından düşmeye başladığını bunun da yüzde 15 seviyelerine kadar ulaştığını kaydederek, 200 bin TL'lik bir araçta son iki ay içinde 20 bin TL düşüş yaşandığını belirtti.

ALIM İÇİN DOĞRU ZAMAN: FİYATLAR YENİDEN TOPARLANACAK

Ellerinde birikmiş stokların olduğunu bunların ise erimesinin 3-5 ayı bulabileceğini dile getiren Ertemel, aşı çalışmalarının hızlandırılması ile fiyatların yeniden toparlanmaya başlayacağı takvime ilişkin ise haziran ayını işaret ederken, alım yapacak vatandaşların ise ellerini çabuk tutması yönünde çağrıda bulundu.

Ertemel salgının beklenenin aksine yeniden pik yapması ve otomobil fabrikalarının tekrardan kapatılması halinde ise geçtiğimiz yıla benzer senaryonun ortaya çıkabileceğini ve fiyatların da tekrardan yükselebileceğine yönelik de uyarıda bulundu.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK

Yorumlar (7)
SerkanÖzbir 5 ay önce
1 yıl içerisinde %120 fahiş zam yapıldı. Şimdi yapılan %10 luk indirim devede kulak.(ayrıca ben indirim yapan da görmedim sadece yükselişi durdu)
Zıkkımın Kökü 5 ay önce
Palavra palavra palavra!
Satışın artması için debeleniyorlar. Elinizde patlasın tüm araçlar. Zaten şu memlekette müteahhitleri, galericilerin, bankaların ve siyasetçilerin attığı kazığı gavur atmadı bu millete!
Osman Dallas 5 ay önce
Sıfır km araçlar fiyatları uçarken 2. El yerinde durmaz !!!
yazar 5 ay önce
Bu buna bezer haberler maksatlıdır. Bu tür yanlı ve maksatlı haberlere itibar edilmemeli. Fiyatlar düşecek
derbeder 5 ay önce
ikinci el araç fiyatlarını %100 zamlı satan oto galerileri acaba neyin hesabını yaptılar. uyduruk bahanelerle fiyatları uçurdular. şimdi ne olacak ikinci el mi diyorlar?
admin 5 ay önce
Bence de fiyatlar hala çok yüksek ,
Egitimci 5 ay önce
Sayın arkadaşlar sakin kanmayın.bu fiyatlar zaten çok çok pahalı. Ne olur kimse araç almasın bir süre ki fiyatlar hakkına gelsin. 100 binlik araç 290 oldu. şimdi 270 e indirim diyorlar. 190 bindir 20 indir oh ne ala. Hak yerini bulacaktir elbette. Sayın alıcılar biraz sabredin haziran kadar. sonra fiyatlar ancak normale döner. galericiler ellerinde bir sürü stok var. uyanıklar millet pandemi ile uğraşırken onlar zulayi doldurdular. şimdi de madur edebiyatı yapıyorlar.
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 20 Haziran 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49