Hükümetin memurlara yaptığı ilk zam teklifi belli oldu

Hükümetin memurlara yaptığı ilk zam teklifi belli oldu

GÜNCEL 12.08.2021, 12:00 12.08.2021, 12:05
Hükümetin memurlara yaptığı ilk zam teklifi belli oldu

4 milyon memur ve 2 milyon memur emeklisini ilgilendiren 2022-2023 yıllarına ait yapılacak olan zamlara ilişkin teklif açıklandı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in açıklamaları şöyle:

Çok şükür Türkiye sorunlarını çözme kabiliyetinde olan bir ülkedir. Sorunlar her toplumda rastlanabilir. Devlet varlığı, devlet mekanizması işliyorsa devlet sorunların üstesinden gelir. Uluslararası güçlerin Türkiye'ye yönelik planları var. Bütün bunların toplumsal, ekonomik ve siyasal sorunlar var. Türkiye bunlarla mücadele etmektedir. Orman yangını, sel felaketleri sorunları yaşıyoruz. Türkiye'ye dönük operasyonlar ve bunlara dönük sonuçları da var. Türkiye bunları aşacak seviyededir. Tüm ekonomik talepler beklendiği ölçüde karşılanmayabilir. Devlet çalışanlarıyla üretim sistemiyle ayakta durduğu sürece bu sorunlara daha iyi yanıt verecektir. İlk çeyrekte yüzde 7 büyüyerek, son çeyrekte belki bunun üzerinde büyüme göstererek bu sorunlara cevap verecek dinamizme sahip olduğunu ortaya koymuştur. Yaklaşık 700 bin kamu işçisiyle imzaladığımız çerçeve anlaşmayla kamu işçilerinin beklentisini karşılayacak ücret ve sosyal haklar sözleşmesini imzaladık. Türkiye toplumsal olarak uzlaşmayla zenginliğine zenginlik katacak bir ülkedir.

Memurlar için ilk teklif 2022 için ilk altı ay için yüzde 6, 2. altı ay için yüzde 5, 2023 için ise yyüzde 6+6 ve enflasyon farkı öneriyoruz

Bilgin, 3600 ek gösterge meselesinin bu toplu sözleşmede çözülmesi gerektiğini düşünüyoruz. Szöleşmeli personelin hakları konusunda da çalışıyoruz

Toplu sözleşme görüşmelerinde hükümet memurlara ilk zam teklifiini açıkladı.

Toplu sözleşme görüşmelerinde yetkili konfederasyon Memur-Sen 2022 yılı için yüzde 21, 2023 yılı için de yüzde 17 zam talebinde bulunmuştu. Ayrıca memurlara 600 TL de seyyanen zam istemişti.

KAMU İŞÇİSİNİN ALDIĞI ZAM NETLEŞTİ

Kamu işçisi için toplu sözleşme zammı netleşti. Kamuda düşük ücretli personelin maaşına 500 TL zam yapıldı.

Ücretlere 2021-2022'nin ilk 6 ayı için yüzde 12, diğer 6 aylar için yüzde 5 artı enflasyon farkı oranında zam yapıldı.

Yorumlar (42)
BAYRAKTAR 1 ay önce
35 yıllık öğretmenim OKULUMUZDA GÖREVLİ BELEDİYEDEN GEÇEN TEMİZLİK İŞCİSİ KADAR MAAŞ VE EMEKLİ İKRAMİYESİ İSTİYORUM. ÇOKMU İSTİYORUM
ADAŞ 1 ay önce
İşçi %17 + enflasyon zammı + seyyanen 600 lira zam. memura gelince %5+6. ben dünden beri işçinin altında zam almayız diye seviniyordum, yani %18-20 minimum zam gelecek diye hesap kitap yapıyordum. şaka mı bu ya? 4 yıllık fakülte okuyan kpss ile dirsek çürüten, hemşire doktor mühendis olan adamla, dümdüz vasıfsız işçi arasında neredeyse makas kalmadı!
okuldaki işçim öğretmen den fazla maaş alır oldu yazıklar olsun.
%5 i açıklarken bile insan utanır kafamı buluyorsunuz.
BİR SÖZÜMDE SENDİKA BAŞKANININ AÇIKLAMASINA NE DİYOR BAŞKAN TEKLİF YETRSİZ .DESENE MEYDANLARA İNECEGİZ DESENE BİZİMLE ALAY ETMEYİN DESENE .
DİYEMEZSİN ÇÜNKÜ KOLTUK KORKUN VAR
ALİ SERVET 1 ay önce
ÇOK VERMİŞ MEMUR %6 ALTIYI GÖRÜR AMA HÜKÜMET BU GİDİŞLE 2023 GÖRMEZ
Öğretmen 1 ay önce
Bu saatten sonra bu sendikaya hala utanmadan üye olduğunu söyleyenlerin haysiyetinden şüphe ederim
Öğretmen 1 ay önce
Yahu bir kerede enflasyon farkı ödemek zorunda kalmayacağınız bir zam teklifi ile gelin be. Yıllardır enflasyon oranında artışı zam diye yutturuyorsunuz.
KAYA 1 ay önce
EKMEĞİN FİYATINI BİLMEYEN KİŞİLER ÇARŞI PAZARDA HARCAMA YAPMAYANLAR HALKIN MEMURUN BEKLENTİSİNİ KARŞILAYAMAZ BARİ ERBAKAN GİBİ GİDERAYAK DOĞRU YAPINDA HAK YERİNİ BULSUN İŞCİ KADAR ZAM VERİN Bİ NEBZE OLSUN HAKKANİYETLİ OLSUN
öğretmen 1 ay önce
hiç vermesen de olur .Ne olacak yani sizin canınız cebiniz ve itibarınız sağ olsun da biz insan gibi yaşamasakta olur.
OSMAN HOCA 1 ay önce
ÖNCELİKLE BİZLERE YAZIKLAR OLSUN. BU TEKLİFLE KARŞIMIZA GELEBİLİYORLAR. DEMEK BU KADAR BASİRETSİZİZ VE BASİRETSİZ SENDİKALARLA TEMSİL EDİLİYORUZ.
BİR DE BİLEMİYORUM BİRİ AÇIKLARSA SEVİNİRİM. TABAN AYLIĞA YAPILAN MAAŞ BİZİM MAAŞLARIMIZA NASIL ETKİ EDER? 500 LİRA ARTAN TABAN AYLIK BENİM MAAŞIMI 5000 DEN NEREYE ÇEKER?
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Vakalar sıfırlanmasa da, okulların Eylül'de açılmasını istiyor musunuz?
Namaz Vakti 18 Eylül 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49