HDP'den skandal 'Afrin' açıklaması

HDP Eş Genel Başkanı Kemalbay: - "Bu operasyon, 'Zeytin Dalı' adı altında bir işgaldir. Afrin ve Rojava'ya yönelik işgal girişimi ile karşı karşıyayız"

GÜNCEL 20.01.2018, 20:48
HDP'den skandal 'Afrin' açıklaması

HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, Afrin'e yönelik başlatılan "Zeytin Dalı Harekatı"na ilişkin, "Bu operasyon, 'Zeytin Dalı' adı altında bir işgaldir. Afrin ve Rojava'ya yönelik işgal girişimi ile karşı karşıyayız." dedi.

Kemalbay, partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Kadın Meclisinin olağan toplantısını gerçekleştirirken Diyarbakır'dan kalkan uçakların Afrin'i bombaladığını öğrendiklerini söyledi.

Afrin'de "Zeytin Dalı" adı altında bir operasyon düzenlendiğinin söylendiğini belirten Kemalbay, "Ne zaman bir savaş, katliam olsa barışla anılan semboller kullanılır. Bu operasyon, 'Zeytin Dalı' adı altında bir işgaldir. Afrin ve Rojava'ya yönelik işgal girişimi ile karşı karşıyayız." diye konuştu.

Kemalbay, bir milyonu aşkın insanın yaşadığı Afrin'in Suriye savaşında belki de çatışmanın olmadığı yegane yerlerden biri olduğunu dile getirdi.

Savaştan kaçan birçok insanın Afrin'de yaşamlarını sürdürdüğünü ifade eden Serpil Kemalbay, şunları kaydetti:

"Bizler buradan tüm demokrasi güçlerine ve uluslararası kamuoyuna seslenmek istiyoruz. Afrin'de Kürt halkı yaşıyor. Rojava'da halklar bütün farklılıklarıyla yeni bir yaşam inşa ediyor. Rojava halkı müzakere süreçlerine katılmak için çaba harcıyor. Özgür, eşit, asil bir yaşamı inşa etmeye çalışıyor. Uluslararası kamuoyunu Rojava ve Afrin halkıyla dayanışmaya çağırıyoruz. Aynı zamanda Türkiye halklarını, işçi sınıfını, sendikaları, demokratik kamuoyunu bu işgale karşı demokratik tepkilerini göstermeye davet ediyoruz."

Basın toplantısının sonunda Kemalbay ve Kadın Meclisi üyeleri Afrin için bir süre Kürtçe slogan attı.

Yorumlar (0)
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Vakalar sıfırlanmasa da, okulların Eylül'de açılmasını istiyor musunuz?
Namaz Vakti 18 Eylül 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49