Halkbank, Ziraat Bankası ve Vakıfbank ihtiyaç - taşıt - konut kredisi faiz oranları güncellendi! Flaş karar belli oldu!

Halkbank, Ziraat Bankası ve Vakıfbank ihtiyaç - taşıt - konut kredisi faiz oranları güncellendi! Flaş karar belli oldu!

GÜNCEL 24.10.2020, 09:30 24.10.2020, 11:55
Halkbank, Ziraat Bankası ve Vakıfbank ihtiyaç - taşıt - konut kredisi faiz oranları güncellendi! Flaş karar belli oldu!

Son dakika faiz depremi sonrasında konut kredisi faiz oranları Vakıfbank, Ziraat Bankası ve Halkbank oldukça merak ediliyor. Ev kredisi faiz hesaplama nasıl yapılır? Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank ev kredisi yeni faiz oranları kaç? Sualleri, krediyle konut almak isteyen vatandaşların gündeminde. Son yarıyılda faizlerde bir ölçü yükseliş oldu. Ziraat Bankası 120 ay vadeli ev kredisini 1.25 faiz oranıyla veriyor. Halkbank'da 120 ay vadeli ikinci el konut kredisindeki faiz oranı 1.25. Vakıfbank da konut kredisi faiz oranı 1,35 olarak belirlendi. Konut kredisi kullanmak istiyorum diyen kişilerin satın almak istedikleri konutun tapusu ile kredi kullanmak istedikleri bankanın şubesini ziyaret etmeleri yeterlidir. İşte son dakika haberleri ve tüm haberler sayfamızda..

Ziraat Bankası tüketici kredisi faiz oranları : 1,42

Ziraat Bankası taşıt kredisi faiz oranları 1,40

VAKIFBANK KONUT KREDİSİ FAİZ ORANI

HALKBANK KONUT KREDİSİ FAİZ ORANI


Halkbank tüketici kredisi faiz oranları : 1,41

Halkbank taşıt kredisi faiz oranları : 1,40

Ev Kredisi Nasıl Alınır?

Konut kredisi kullanmak istiyorum diyen kişilerin satın almak istedikleri konutun tapusu ile kredi kullanmak istedikleri bankanın şubesini ziyaret etmeleri yeterlidir. Banka başvuru işleminde ilk olarak konut kredisi başvuru formu doldurmanızı ister. Ardından kimlik numarası bilginiz üzerinden kredi notu ve kredi sicili sorgulaması yapılarak kredi için uygunluğunuz değerlendirilir.

Yeterli bulunmanız durumunda banka konut kredisi ekspertiz ücreti talep eder ve bu ücreti ödemeniz durumunda konut kredisi eksper raporu çıkartılarak konutun değeri belirlenerek bu değer üzerinden maksimum yüzde 80 oranında kredi kullanmanıza izin verir. Geriye kalan yüzde 20 'lik tutar ise konut kredisi peşinatı olarak sizden tahsil edilir. Genelde konut kredisi onay süresi 3-4 iş günü arasında değişmekte olup konut kredisi ekspertiz işlemi daha kısa sürede tamamlanırsa 1-2 gün içinde dahi yapılabilmektedir.

Ardından banka satış sürecini başlatır ve tapu dairesinden randevu alınarak bankanın avukatı ile beraber konut kredisi kullanmak istiyorum diyen kişi ile satışı yapacak olan kişi ile beraber tapuya gidilerek satış yapılır. Banka avukatı bu esnada tapu kütüğü kaydına banka adına tapuya ipotek şerhi koydurur ve konut kredisi borcu bitene kadar tapuya ipotek şerhi uygulanmaya devam eder.

Ev Kredisi Şartları Nelerdir?

Her bankanın uyguladığı koşullar farklı olmakla beraber genelde tüm bankaların ortak olarak aramış oldukları konut kredisi şartları da bulunmaktadır. Örneğin kredi çekilerek satın alınmak istenen konutun tapusunun olması tüm bankalar tarafından aranılan şartlardan biridir. Yine konutun iskanının bulunması, kredi çekmek istiyorum diyen kişinin yüksek kredi notu ortalaması bulunması, temiz bir kredi sicili bulunması, maaşı ile kullanmak istediği kredi notu ortalamasının arasında yarı yarıya oran bulunması aranılan ortak şartlardandır.

Konut Kredisi Masrafları Nelerdir?

Ferdi kaza ve hayat sigortası 100 lira ile 400 lira arasındadır. Tespitinde ev sahibinin yaşı, kaç para ev kredisi çektiği ve evin durumu göz önüne alınır.Konut kredisi dosya masrafı ortalama 500 lira civarındadır. Hakem heyetleri tarafından geri alınabilinen bu masraf için bankalar halen konut bu ücreti almaya devam ederler. Bu ücretin geri ödenmesi için talepte bulunmayan kişiler ise, kaderlerine razı olarak bu parayı öderler. Ancak hakem heyetine başvuranlar ise basit bir dilekçe ile parayı geri alabilirler. Yine bu parayı ödemek istemiyor iseniz, yaşadığınız yerde hizmet veren bir avukata başvuru da bulunarak 25 TL. noter vekalet ücreti ile bankalara ödediğiniz dosya masrafını geri alabilirsiniz.

Yorumlar (0)
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Vakalar sıfırlanmasa da, okulların Eylül'de açılmasını istiyor musunuz?
Namaz Vakti 18 Eylül 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49