Günde 2 lira ödeyerek paranız cebinizde kalsın

SGK ile anlaşması olan özel hastanelere gidenler belirli miktarlarda ödeme yapıyor. Günde sadece 2-3 lira ödeyerek özel hastanelerden ücretsiz yararlanmak mümkün. İşte ‘tamamlayıcı sağlık sigortası’ ile ilgili detaylar...

GÜNCEL 12.02.2020, 08:13
Günde 2 lira ödeyerek paranız cebinizde kalsın

Çalışan vatandaşların çoğu, sağlık problemi olduğunda vakti olmadığı için özel hastaneleri tercih ediyor. Ancak özel hastanelerin ücreti dudak uçuklatıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) ödediği ücretin üzerine neredeyse yüzde 300 fark ücreti ekliyor. Vatandaş ise bu farkı cebinden ödüyor. Tamamlayıcı Sağlık Sigortası (TSS), tam da bu noktada devreye giriyor. Ancak ne olduğu tam olarak bilinmiyor. Biz de konunun tüm detaylarını NN Hayat ve Emeklilik Genel Müdür Yardımcısı Kerem Özdağ’a sorduk.

Ayakta ya da yatarak

Tamamlayıcı sigortada ayakta ve yatarak tedavi ile yalnızca yatarak tedavi olmak üzere iki farklı teminat seçeneği sunuluyor. Yatarak tedavi teminatı, poliçe başlangıç tarihinden sonra gerçekleşen, cerrahi veya dahili yatışlar, yoğun bakım, kemoterapi, radyoterapi, diyaliz, koroner anjiografi giderleri ile sigortalının acil sağlık giderleri ve küçük müdahale giderlerinin karşılanmasını kapsıyor. Ayakta tedavi ise poliçe/sigorta başlangıç tarihinden sonra gerçekleşen rahatsızlıklara ilişkin; muayene, laboratuvar hizmetleri, görüntüleme ve ileri tanı yöntemleri ile fizik tedavi teminatlarından oluşuyor.

15 lira katılım ücreti

Tamamlayıcı sağlık sigortalarında sigortalı, ayakta tedavilerde devlete ödemekle yükümlü olduğu 15 TL’lik katılım ücretini ödüyor. 15 lira katılım ücretini aşan tüm masraflar, poliçe teminat ve özel şartları kapsamında, sigorta şirketi tarafından tamamen karşılanıyor. Örneğin bir tamamlayıcı sağlık sigortası ürününde, 18-59 yaş arası kişiler teminat altına alınıyor. Aile poliçesini tercih edenlerin, 0-24 yaş arasındaki çocukları da poliçeye dahil edilebiliyor.

Nerelerde geçerli?

Tamamlayıcı sigorta, SGK tarafından özel hastanelerde kısmen karşılanan tedavi masraflarının kalan kısmını teminat kapsamına alan sağlık sigortasıdır. Yani SGK’lı bireylerin, özel hastanelerde fark ücreti ödemeden sağlık hizmetlerinden yararlanmasını sağlıyor. Bu ürün, özel sağlık sigortası olmasını isteyen ancak bütçe ayıramayan ve SGK anlaşmalı özel hastaneleri tercih edenler için ideal bir seçenek. (Posta)

Yorumlar (0)
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 24 Temmuz 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49