GÖREVDE YÜKSELME SINAVLARINA KATILANLARIN GÜNDELİK VE KONAKLAMA GİDERİ

Devlet memurlarından bazıları, kurumları tarafından açılan ve memuriyet mahallerinin dışında yapılan görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavlarına katılabilmektedirler.

GÜNCEL 25.12.2020, 09:44
GÖREVDE YÜKSELME SINAVLARINA KATILANLARIN GÜNDELİK VE KONAKLAMA GİDERİ

Devlet memurlarından bazıları, kurumları tarafından açılan ve memuriyet mahallerinin dışında yapılan görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavlarına katılabilmektedirler.

Kurumları tarafından düzenlenen görevde yükselme veya unvan değişikliği sınavına katılmak amacıyla memuriyet mahalli dışına çıkan Devlet memurlarına, yol ve sınav süresince geçici görevli sayılmak suretiyle Harcırah Kanunu kapsamında geçici görev harcırahı ödenebilmektedir.

İlgili mevzuat

-6245 sayılı Harcırah Kanununun 18’inci maddesinde; görevlerine ait mesleki yeterliklerinin tespiti veya kurumlarınca görülecek lüzum üzerine imtihan için gönderilenlere, gidiş ve dönüşleri için yol masrafı ve gündelik ile bu amaçla gönderildikleri yerde geçen sürenin en çok yedi günü için gündelik ödeneceğine de hükmedilmiştir.

Öte yanan, aynı Kanunun 33/d maddesinde; bu Kanun hükümlerine göre gündelik ödenenlerden yurt içinde yatacak yer temini için ödedikleri ücretleri belgelendirenlere, belge bedelini aşmamak üzere gündeliklerinin tamamına kadar olan kısmın ayrıca ödeneceğinden söz edilmiştir.

-Merkezi Yönetim Harcama Belgeleri Yönetmeliği, yurtiçi geçici görev yolluklarının ödenmesinde bazı belgelerin ibrazını zorunlu tutarken; görevlendirme yazısı veya harcama talimatı, yurtiçi geçici görev yoluğu bildirimi ile yatacak yer için ödenen ücretlere ilişkin faturaların harcırah ödeme belgesine bağlanmasını istemiştir.

Bu Yönetmelik, görevlerine ait mesleki yeterliliklerinin tespiti veya kuramlarının gördüğü lüzum üzerine sınav için gönderilenlerin söz konusu sınava katıldığını gösteren belgenin de ödeme belgesine bağlanmasını zorunlu tutmuştur.

-5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu hükümlerine göre, ilgili olunan mali yılın sonundan başlayarak beş yıl içinde alacaklısı tarafından geçerli bir mazerete dayanmaksızın yazılı talep edilmediği veya belgeleri verilmediği için ödenemeyen borçlar zamanaşımına uğramaktadır.

Görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavlarına katılanların harcırahı

Kurumları tarafından açılan görevde yükselme veya unvan değişikliği sınavlarına, sınavın yapıldığı yer dışından katılanlara;

-Sınavın yapıldığı yere gidiş ve dönüşleri için yol masrafı ile yolda geçirdikleri süreler için gündelik ödenir.

-Yol süresi için ödenen gündelik hariç, sınav için memuriyet mahalli dışında geçirilen sürenin en çok 7 günü için gündelik ödenir.

-Sınav için memuriyet mahalli dışında geçirilen sürenin en çok 7 günü için, ilgili personelin gündeliğinin %50 fazlasına kadar olan konaklama bedeli de belge karşılığı ödenir. (gündeliğin %50 fazlasına kadar olan konaklama bedellerinin ödeneceği hususu bütçe kanununda yer almıştır)

Öte yandan, sınava katılmak için memuriyet mahalli dışına çıkmakla birlikte sınava katılmamış olanlara geçici görev harcırahı ödenmez.

Ayrıca, harcırah ödenebilmesi için verilecek harcırah beyannamesine; harcama belgeleri (bilet, ödeme belgesi, konaklama faturası gibi) ve görevlendirme yazısı ile sınava girildiğine dair belgenin eklenmesi gerekir.

Hak kazanılan geçici görev harcırahı, 5 yıllık zaman aşımı süresi içinde ilgili kurumlardan talep edilebilir.

Sınava başka yerde katılacak olanlara ödenecek harcırahın miktarı

Memuriyet mahalli dışında yapılan görevde yükselme veya unvan değişikliği sınavına katılanlara;

Yol masrafı ve yol gündeliği: Sınavın yapılacağı yere gidiş ve dönüşte kullanılan mutat taşıtın bilet bedeli; ikametgâh-terminal, terminal-ikametgâh arası yolculuk taksi ile yapılmış ise taksi ücreti, taksi ile yapılmamış ise mutat taşıt ücreti ödenir. Ayrıca, sınavın yapılacağı yere gidiş ve dönüş yolculuğunda geçen her gün için ilgili memurun gündelik tutarı kadar gündelik ödenir.

Sınav süresince gündelik ve konaklama ücreti: Sınav süresince geçecek günler için 2021 yılında ilgili memurlara ödenecek gündelik ve konaklama bedeli ise şöyle:

İlgili Memur

Ödenecek Günlük Miktar (en çok 7 gün için)

Gündelik

Konaklama Bedeli

Ek göstergesi 3000(dahil)-5800(hariç) olanlar

54,05 TL

81,07 TL

Aylık/kadro derecesi 1-4 olanlar

47,65 TL

71,48 TL

Aylık/kadro derecesi 5-15 olanlar

46,35 TL

69,53 TL

Yorumlar (0)
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 01 Ağustos 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49