Gıda fiyatlarıyla ilgili yeni gelişme! Merkez Bankası devreye girdi

Merkez Bankası İdare Merkezi bünyesinde Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları Analiz Müdürlüğü, Katılım Bankacılığı Müdürlüğü ve Mali Kontrol Müdürlüğü kurulmasına karar verildi.

GÜNCEL 03.02.2021, 16:04
Gıda fiyatlarıyla ilgili yeni gelişme! Merkez Bankası devreye girdi

Merkez Bankası İdare Merkezi bünyesinde Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları Analiz Müdürlüğü, Katılım Bankacılığı Müdürlüğü ve Mali Kontrol Müdürlüğü kurulmasına karar verildi.

Merkez Bankasından yapılan açıklamada şu bilgiler verildi:

"Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) organizasyon yapısına ilişkin ihtiyaçlar göz önünde bulundurularak

- Yapısal Ekonomik Araştırmalar Genel Müdürlüğü bünyesinde "Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları Analiz Müdürlüğü",

- Bankacılık ve Finansal Kuruluşlar Genel Müdürlüğü bünyesinde "Katılım Bankacılığı Müdürlüğü",

- Bütçe ve Finansal Raporlama Genel Müdürlüğü bünyesinde "Mali Kontrol Müdürlüğü" kurulmasına karar verilmiştir.

İlgili Müdürlüklerin görev alanları şu şekilde belirlenmiştir.

Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları Analiz Müdürlüğü: Fiyat istikrarı açısından kritik önem arz eden gıda ve tarım ürünleri fiyatlarına dair verileri detaylı ve zamanlı olarak incelemek suretiyle erken uyarı fonksiyonu görmek, araştırma ve inceleme sonuçlarını para politikası sürecine katkı sağlayacak şekilde raporlamak ve Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme Komitesinin sekretarya görevini yerine getirmek.

Katılım Bankacılığı Müdürlüğü: TCMB'nin katılım bankaları ile ilişkilerinde ve çalışmalarında etkinliği artırmak, sektörün gelişimine ve finansal istikrara katkıda bulunmak, bu alanda çalışan uluslararası kuruluşlarla ilişkileri daha etkin takip etmek.

Mali Kontrol Müdürlüğü: İç mali kontrol sistemini güçlendirmek, finansal raporlamaların güvenilirliğini artırmak, bütçe kapsamında yapılan harcamaların Banka önceliklerine uyumu ile verimlilik ve tasarruf ilkelerine uygunluğunu kontrol etmek. İlgili Müdürlükler 8 Şubat 2021 tarihinden geçerli olmak üzere faaliyetlerine başlayacaktır."

Yorumlar (3)
Öğretmen 5 ay önce
Şimdi yandı gıda fiyatları. Yahu maliyet yüksek kardeşim. Taşıma maliyeti, otoyol, köprü geçiş ücreti yüksek. Üretim maliyetleri zaten çok yüksek.
Murat 5 ay önce
Tamamen iktidarın yetersizliği,Cumhurbaşkanlığı sistemi berbat ülkeyi kaosa sürüklüyor,gıda fiyatı,otoban fiyatı, köprü fiyatları milleti inlettiriyorlar,hepimiz kötü günler bekliyor,iktidarın değişmesi sart
BAYRAKTAR 5 ay önce
EY DEVLETİM ATI ALAN ÜSKÜDARI GEÇTİ DİYE BİR SÖZ VARDIR .Ş ZİNCİR MARKETİN BİRİNDE OCAK AYI İÇERİSİNDE BİR ÜRÜNDE FİYAT FARKI YÜZDE YİRMİ DÖRT( 24 )
YAKLAŞIK BİR AYDIR BİR ÜRÜNDE BU ARTIŞLA FİRMANIN SADECE BİR ÜRÜNDE ZİNCİR SAYISINI DA KATARSAK FARK MİLYON LİRALARI BULUYOR. BİR ÜRÜNDE BU KADARSA TOPLAMI SİZ DÜŞÜNÜN YAZILAN CEZA YÜZDE BİRİ BİLE KARŞILAMIYOR.
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 24 Haziran 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49