Genel Sağlık Sigortasında yeni dönem!

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun yeni yönetmeliği ile Genel Sağlık Sigortası kapsamı genişletildi. 15 Temmuz gazileri ile er ve erbaşları da Genel Sağlık Sigortası kapsamına dahil oldu.

GÜNCEL 16.11.2017, 08:31
Genel Sağlık Sigortasında yeni dönem!

Sabah gazetesi yazarı Faruk Erdem, bugünkü köşesinde, 15 Temmuz gazileri ile er ve erbaşları ilgilendiren önemli bilgilere yer verdi.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun yeni yönetmeliği ile Genel Sağlık Sigortası kapsamının genişletildiğini ve 15 Temmuz gazilerinin de sisteme dahil edildiğini ifade eden Erdem, gazilerin, gazilik kazandığı günün sigorta başlangıç günü olarak kabul edileceğini söyledi.

ER VE ERBAŞLAR DA SİSTEME DAHİL

Genel Sağlık Sigortası kapsamında er ve erbaşlarında dahil olduğunu söyleyen Erdem, “Er ve erbaşlar ile yedek subay öğrencileri ve adaylarının genel sağlık sigortası bildirimi, askerlik şubesinden sevk tarihi, askeri öğrenci adayları ile jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi öğrenci adaylarının bildirimi, intibak başlangıç eğitimine başladıkları tarih itibarıyla yapılacak. Askerlik hizmetlerini er ve erbaş olarak yapmakta olanların terhis tarihinde, yedek subay öğrencileri ve adaylarının yedek subay nasip tarihinde genel sağlık sigortalılığı sona erecek. Askerler, terhisten itibaren 30 gün süreyle sağlık hizmetlerinden yararlanacak. Lise veya dengi mezunlar 20 yaşını, yükseköğrenimden mezun olanlar ise 25 yaşını geçmemek şartıyla 2 yıl süreyle sigortalı olacak. Primlerini devlet ödeyecek. İşsizlik maaşı alanlar ile 1 Ocak 2018'den itibaren başlayacak Esnaf Ahilik Sandığı'ndan yararlanacak işsiz esnaf genel sağlık sigortalı sayılacak.” dedi.

Kaynak: SABAH
Yorumlar (0)
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Vakalar sıfırlanmasa da, okulların Eylül'de açılmasını istiyor musunuz?
Namaz Vakti 23 Eylül 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49