Gençlerde vaka sayıları artıyor

Koronavirüs son dönemde gençler arasında daha yaygın hale geldi. Vakaların yüzde 50'sinden fazlasını 30 yaş altındakiler oluşturuyor.

GÜNCEL 08.10.2021, 15:11
Gençlerde vaka sayıları artıyor

30 bin sınırındaki vaka sayılarının yüzde 50'sinden fazlası 30 yaş altı. Gençler hastalığı hafif atlatıyor ama ileri yaşta olanlar için risk oluşturuyor.

Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, hastalığın gençlerde yoğun olmasına rağmen neden yaşlıların hayatını kaybettini anlattı.

"Bir yandan vakaların yarısından fazlası 30 yaş altındayken vefatlarda ortalama yaş 70 civarında. Büyüklerimizi evet koruyoruz ama içlerinde üçüncü doz aşı olmayanlar var ya da antikoru bir vesileyle daha düşük kalmış vatandaşlarımız var. Bu vatandaşa bir kere aşı olmalı. Peki, bu enfeksiyonu nereden alıyor büyüklerimiz? Maalesef 30 yaş altı gençler çok fazla miktarda dışarıda oluyor."

Toplumsal bağışıklık önemli

Uzmanlara göre gençlerin aşılanması toplumsal bağışıklığı sağlayacak. Prof. Dr. İlhan, konuyla ilgili şunları söyledi:

"Genç nüfusta aşılama belli bir seviyeye geldiğinde toplumsal bağışıklık oluşacağını ve artık koronavirüsü bulaşacak kimse bulmayıp toplumda giderek azalacağını, nadir görülen hale geleceğini hepimiz kanıta dayalı olarak biliyoruz."

Yorumlar (2)
Ahmet 2 hafta önce
https://youtu.be/-jR5-4aeaV0
Ayhan kurt 2 hafta önce
Evet okullari kapatın hemen yaşasın okulları kapatmak için bahane bulduk
Günün Anketi Tümü
Vakalar sıfırlanmasa da, okulların Eylül'de açılmasını istiyor musunuz?
Namaz Vakti 24 Ekim 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49