Gençler neden o ilacı kullanıyor

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, gençlerde antidepresan kullanımının arttığını belirterek Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'a, sınavların bunda etkili olup olmadığını sordu.

GÜNCEL 10.06.2021, 16:02
Gençler neden o ilacı kullanıyor

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, geçen hafta sonu yapılan Liselere Geçiş Sınavı (LGS) sonucunda öğrencilerin psikolojisinin bozulduğunu öne sürdü. Alban, “Dedeler, nineler Covid-19 pandemisinde hayatını kaybetti. Anneler, babalar işsiz…Şimdi de çocukları çok ağır sorularla sınavda boğdular. Ülke olarak 7’den 70’e hayatımızı felç ettiler. Ülke olarak depresyondayız” dedi.

“ARTIŞ ARAŞTIRILMALI”

Türkiye’de 2020 yılında antidepresan ilaç kullanımındaki ciddi artışın kaygı verici olduğunu belirten Alban, 2019’da yaklaşık 50 milyon kutu antidepresan ilaç satıldığını, bu rakamın 2020’de 55 milyona çıktığını kaydetti. Genç yaştaki insanların her yıl antideprasan ilaçları kullanma oranlarının arttığına dikkat çeken Alban, TBMM’ye sunduğu soru önergesinde şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bu ilaçları kullanan çocukların sayısı arttı. Sınav stresi, aile baskısı, okul ve eğitim zorlukları çocukların psikolojisini olumsuz yönde etkiliyor. Bunun ciddi şekilde araştırılması gerekir. AKP yönetimdeki Cumhurbaşkanlığı sisteminde sağlıktan ekonomiye, dış politikadan eğitime kadar her alanda çöküş yaşanıyor. Ekonomideki liberalizm eğitime de yansımış durumdadır. Parası olan, özel ders alan soru çözebiliyor. Özel ders alamayan öğrenci ne yapsın?”

"MEB ARAŞTIRIYOR MU?"

Alban, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a konuyla ilgili şu soruları yöneltti:

- Öğrencilerin psikolojisinin bozulmasında bu sınavların payı nedir?

- Merkezi sınavların, öğrencilerin psikolojisi üzerine olumsuz etkisi konusunda elinizde bilimsel bir veri var mıdır? Böyle bir çalışma yapılmış mıdır?

- Antideprasan ilaçların öğrenciler arasında kullanımının artması hakkında bir araştırmanız var mıdır?

- Konuyla ilgili Sağlık Bakanlığı ile bir çalışma yapılması düşünülmekte midir?

Yorumlar (0)
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 20 Haziran 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49