Gaziler Günü töreninde sunucu öğretmene başörtü protestosu

İzmir'de düzenlenen Gaziler Günü töreninde, gaziler arasında bulunan bir grup, sunucu öğretmeni başörtülü olduğu gerekçesiyle protesto etti. Foça İlçe Milli Eğitim Müdürü Yüksel Akar ise yaptığı açıklamada, sunucunun resmi kadrolu öğretmen olduğunu ve kıyafetin mevzuata uygun olduğunu belirtti.

GÜNCEL 19.09.2019, 21:15
Gaziler Günü töreninde sunucu öğretmene başörtü protestosu

İzmir Foça'da Gaziler Günü törenle kutlandı. Törende gaziler arasındaki bir grup, başörtülü sunucu öğretmenin kıyafetinin Cumhuriyet değerlerine uygun olmadığı öne sürerek protesto ederek, alanı terk etti.

Foça İlçe Milli Eğitim Müdürü Yüksel Akar, sunucu öğretmenin kıyafetinin mevzuata uygun olduğunu belirterek, "Öğretmen başörtülü olarak derslere girebilmekte, resmi törenlere katılabilmektedir" dedi.

"ÖĞRETMENİN KIYAFETİ UYGUN DEĞİL"

Törenin başlayacağı dakikalarda protokol sırasının hemen arkasında bulunan bir grup gazi, Foça Kaymakamı'na, tören programını okumak ve sunum yapmak üzere mikrofona gelen Foça Spor Lisesi Edebiyat Öğretmeni Ayşe Pınar Bayraktar'ın kıyafetinin uygun olmadığını belirterek tören alanını terk etti.

"CUMHURİYET DEĞERLERİNE UYGUN OLMADIĞINI GÖRÜNCE ÇOK ÜZÜLDÜK"

Törendeki protesto eylemini gerçekleştiren 10 kişilik gazi grubu adına konuşan Gazi Emekli Deniz Piyade Albay Nabi Duru, "19 Eylül Gaziler Günü için Cumhuriyet Meydanı'na törene geldiğimizde, törenin başlangıcında gaziler olarak sunucu hanımefendinin kıyafetinin Cumhuriyet değerlerine uygun olmadığını görünce çok üzüldük. Bu protestomuzu toplu olarak Kaymakam ve tören alanında bulunanlara ileterek tören alanını terk ettik." dedi.

FOÇA İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ YAZILI AÇIKLAMA YAPTI

Foça İlçe Milli Eğitim Müdürü Yüksel Akar ise yaptığı yazılı açıklamada sunucunun resmi kadrolu öğretmen olduğunu ve kıyafetin mevzuata uygun olduğunu belirtti. İlçe Milli Eğitim Müdürü Akar açıklamasında, "Okulun resmi kadrolu Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni Gaziler Günü programında sunucu olarak görev almıştır. Mevzuatımıza göre kadın öğretmenler kamusal alanda başörtüsü ile görev yapabilmektedirler. Öğretmen başörtülü olarak derslere girebilmekte resmi törenlere katılabilmektedir. Görevini bu kapsamda yürütmüştür. Ferdi yapılan protestoya karşı çıkarak törene katılan tüm katılımcılar başta olmak üzere, resmi ve sivil erkan, sivil toplum kuruluşu ve vatandaşlar öğretmenimizin yanında yer almıştır. Gaziler Günü'ne yakışır şekilde tören icra edilmiş, birlik beraberlik içinde olunmuştur. Birlik ve beraberlik içinde olunması nedeniyle tüm katılımcılara teşekkür edilmiştir." ifadelerini kullandı.

Kaynak: DHA
Yorumlar (13)
Sude 12 ay önce
Mini etek giyse protesto olmazdı şekilci angutlar
murat 12 ay önce
Türkiye de değişen hiç bir şey yok, kafalar aynı
Zülfü 12 ay önce
Gazı Allah yolunda gaza edenler için kullanılır. Bunlar gazi değil niyazi
Vatandaş 12 ay önce
Cumhuriyet değerlerini bunlar mı temdi ediyor yada bunların tekelindemi.milket nasıl giyineceğini bunlara mı soracak
Öğretmen 12 ay önce
İşte bizim mücadelemiz tam da bu zihniyetle.bu cup zihniyeti bir de ülke yönetmeye talip oluyor.ben izmirde çalışıyorum ve bu şehrin her bir köşesi bir çöplük.bunlardan bu ülkeye hiçbir fayda gelmez.
.......izmir 12 ay önce
izmir rakıya devam
Sendikasız 12 ay önce
Kamu çalışanlarının Kılık Kıyafet düzeni ile ilgili bugüne kadar yasa anlamında bir düzenlemeye gidilmemesini manidar bir durumdur. Şayet yasa ile bu konular teminat altına alınmaz ise ilerde çok daha büyük sorunlar çıkabilir. Meselenin kökten çözümü için var olan yönetmeliğin zamana göre değişiklikler arz edeceği tüm çalışanlar tarafından bilinen bir gerçektir. Kesin ve kati çözümün ancak bir yasanın çıkarılması ile bu sorunlar ortadan kaldırılabilir. bahse konu yasanın ise nerede ve kimlerce çıkarılacağı da hepinizin malumudur.
sendikasız 12 ay önce
Kamu adına piyasada boy gösteren sözde sendika(lar), bu mağduriyetlerin bir daha yaşanmaması için gönül birlikteliği yaptığınız siyasi cenahlarınızı neden bir yasal düzenlemeye gitmeleri için çaba sarf etmiyorsunuz? Bu işlerin kökten çözümü ancak yasa ile düzenlenerek ortadan kaldırılır.. yoksa 80 lerden kalan bir yönetmeliğin hükümleri ile değil...
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Erken bir seçim olmasını ister misiniz?
Namaz Vakti 08 Ağustos 2020
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49