Gabar Dağı'nda turistler Trekking yapıyor

Şırnak'ta Gabar Dağı'nda doğa sporlarının en hafif kollarından olan uzun ve yorucu yürüyüş anlamına gelen Trekking, kente gelen ziyaretçiler tarafından yapılıyor.

GÜNCEL 25.04.2021, 15:24
Gabar Dağı'nda turistler Trekking yapıyor

Terörün gölgesinde kalan Şırnak, kavuştuğu güven ve huzur ortamıyla doğaseverlerin sık tercih ettiği bir yer haline geldi. Manastır Dağı olarak bilinen Gabar Dağı pek çok tarihi ve kültürel zenginliği bünyesinde barındırıyor. Yerli ve yabancı turistlerin trekking merkezi olan Şırnak'ta bir grup doğasever tarafından Gabar Dağı'na yürüyüş düzenlendi.

Şırnak'ta kültür ve sanat çalışmaları yürüten Akif Özek İHA'ya verdiği röportajda, "Bölgede yaklaşık 2 yıldır valilik oluruyla kültür ve sanat çalışmaları adı altında keşif çalışmaları yapıyoruz. Hem havadan hem de karadan çekimlerini yapıp, buraları sosyal medyada tanıtıyoruz. Buralardaki kültür ve sanat çalışmalarımızı sosyal medya aracılığıyla gören sosyal medya fenomenleri, doğa gezginleri bizlere ulaşıyorlar. Bizim gittiğimiz rotalarda eşlik etmek istiyorlar. Biz de yaptığımız programda gerekli güvenlik önlemleri alıyoruz, gerekli yerlere bilgi veriyoruz. Buraların turizme açılmasını istiyoruz" dedi.

Turistlerden Ayşe İlhan, "Arkadaşlarla birlikte bölgede yürüyüş yapıyoruz. Özellikle doğada saklı kalmış tabiat güzellikleri ve kültürel mirasları görmeye gidiyoruz. Gerçekten bu bölgeler görülmesi gereken çok güzel yerler. Fakat insanlar ya bunun farkında değiller ya da geldikleri yeri önemsemiyorlar. Biz daha çok buraları keşfetmeye geliyoruz. Buralara nefes almaya geliyoruz. Bu bölgeler gerçekten artık çok güzel. O yüzden mutluyuz" diye konuştu.

Yorumlar (0)
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 21 Haziran 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49