Felsefe bölümlerinin kapanma riski var

Üniversitelerin felsefe bölümlerine yapılan başvuru oranı tüm Türkiye'de yüzde 56 oranında azaldı. Kontenjan azalmasıyla birlikte bazı üniversitelerin felsefe bölümleri kapanma riskiyle karşı karşıya kaldı.

GÜNCEL 22.09.2018, 19:26
Felsefe bölümlerinin kapanma riski var

2010 - 2011 yıllarında fizik, kimya, biyoloji gibi temel bilimlerin karşı karşıya kaldığı kapanma riski bu eğitim öğretim döneminde de felsefe bölümleri için söz konusu oldu. Geçen yıl Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, 5 yıl boyunca felsefe öğretmeni ataması yapılmayacağına dair açıklamanın, kendi alanlarında kontenjan düşüşüne neden olduğunu düşünen felsefe bölümü akademisyenleri ve öğrencileri, bölümlerinin kapanma riskine karşı feryat ediyor.

Felsefe bölümleri kapanma riskiyle karşı karşıya

Konuyla ilgili bilgi veren Erciyes Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü Başkanı Prof. Dr. Arslan Topakkaya, kendi üniversitelerinde gündüz eğitiminde 28, ikinci öğretimde ise 56 kontenjanın boş kaldığını ifade etti. Ek kontenjandan öğrenci gelmemesi durumunda ikinci öğretimin kapanacağını belirten Topakkaya, Sivas Cumhuriyet Üniversitesinde gündüz eğitimine 5, ikinci öğretime de hiç öğrenci gelmemesinin durumun vahametini ortaya koyduğunu dile getirdi.

"Temel bilimlerin kendisinden çıktığı felsefe bu kadar mı değersiz"

2010-2011 yıllarında temel bilimlerde yaşanan kontenjan sıkıntısına bulunan çözümün, felsefe bölümleri için de uygulamaya alınması gerektiğini vurgulayan Topakkaya, "2010-2011 yıllarında temel bilimlerde yaşanan kontenjan sıkıntısına haklı olarak bütün üniversiteler, bütün öğretim üyeleri isyan etti, ayağa kalktı, haykırdı. Bunu Bakanlık, YÖK duydu. Gerekli tedbirleri aldı ve şu anda o bölümler tekrar yavaş yavaş dolmaya başladı. Temel bilimler bu kadar önemli de temel bilimlerin kendisinden çıktığı, tabiri caizse kendisinin çocuğu olan felsefe bu kadar değersiz mi" dedi.

Neden: Felsefe öğretmeni ataması yapılmayacağı açıklaması

Topakkaya, felsefe bölümlerinde yaşanan kontenjan sıkıntısının nedenlerine dair şunları söyledi:

"Bunun nedenleri var. Geçen yıl Mart ayında Bakanlık 5 yıl felsefe öğretmenine ihtiyaç olmadığını açıklamıştı. Bu açıklamadan iki hafta sonra yine Bakanlık, liselerde zorunlu felsefe dersi saatini 2 saatten 4 saate çıkardı. Bu bile aslında felsefe öğretmenine olan ihtiyacın iki katına çıkması demekti. Bir başka enteresan durum; bu açıklamaya rağmen en son öğretmen alımında 70'e yakın felsefe öğretmeni atandı, ki zaten felsefe öğretmeni her yıl 70 tane alınıyordu. Bürokratın bu açıklamasına rağmen aslında hiçbir şey değişmedi. Değişen şu oldu; öğrenciler felsefe öğretmeni de alınmıyorsa neden okuyalım diye düşünmeye başladılar. Böylece felsefe bölümlerinde ciddi bir kontenjan eksikliği söz konusu oldu."

"Topluma da zararı olur"

Felsefe bölümlerinin sayısının azalmasının, topluma olumsuz yansımaları olacağının da altını çizen Topakkaya, "Kontenjanların azalması sorununun, felsefe bölümünün geleceğini kurtarmak için bir an önce düzeltilmesi gerekir. Yoksa bu bölüm yavaş yavaş kapanacaktır. Toplumda zaten eleştirel sorgulamada bir gerileme söz konusu, felsefeye olan ilgi bu şekilde azaldığında da bunun zararını toplumca hep beraber çekeceğiz" ifadelerini kullandı.

Felsefe bölümü öğrencileri de, kontenjanların azalmasına neden olan bu tür açıklamaların, zaten işsizlik sıkıntısı yaşadıkları ve toplum tarafından anlaşılamadıklarını belirttikleri bölümlerine karşı olumsuz yargıları pekiştireceklerini kaydetti.,

İHA

Yorumlar (4)
Topluma hiçbir zararı olmaz! 3 yıl önce
1984-1988 yılları arası İstanbul edebiyat felsefe' de okudum!Okuduğum süreçte buranın bir iş imkanı yok boşuna okumayın diye bas bas bağırdıydı şu an rahmetli veya emekli olan hocalarımız!Yeterlilik sınavı icat ettiler ülke çapında 1083 felsefeciye sadece 10 kontenjan ayrılmıştı.1991 de ilk ona girdim kadroyu aldım! 1984 senesinde sınıf öğretmenliği iki yıllıktı ve direk atanabiliyordu! Velhasıl günümüzde düşünen sorgulayan nesilleri mevcut yönetim de istemiyor! Ülke iyi çok güzel büyüyor dendiğinde doksan yıllık KİT ler oldu dedin mi sopa ile kovalarlar!
Batu 3 yıl önce
Zaten bu toplumun sozde Aydinlari
Okumus hele hele sorgulayan bir nesli istemediklerini soylemedi mu?
kazım 3 yıl önce
felsefe okuyanlar dışında felsefenin kıymetini bilen var mı acaba? felsefe eğitiminin ilk okullara kadar indirilmesi için mücadele etmeniz iyi olacaktır. karşı cephe oldukça güçlü: dinsizlik olarak görenlerle boş gevezelik olarak görenler aynı cephede. öte yandan felsefe yapmanın imkanını batı felsefesinin normları dışında düşünemeyen akademik personel de ayrı bir değerlendirme konusu.
DURUGÖZ 3 yıl önce
SİVAS CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİNİN EKONOMETRİ BÖLÜMÜNDEN NEDEN ÇOK AZ ÖĞRENCİ MEZUN EDİLİYOR ACABA!!!!!
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 31 Temmuz 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49