EYT, Ek Gösterge ve Af için milyonlarca kişinin gözü Meclis'te

EYT, Ek Gösterge, af konusunda milyonlarca kişi meclisin atacağı adımları bekliyor. Ayrıntılar haberimizde...

GÜNCEL 23.08.2019, 22:39
EYT, Ek Gösterge ve Af için milyonlarca kişinin gözü Meclis'te

Meclisin tatile girmesi nedeniyle yargı reformu paketinin yetişmediğini söyleyen Feyzioğlu "Sayın Bakanımızın önayak olmasıyla inşallah bu paketi Ekim ayında çok daha kapsamlı hale getirerek, Meclis'ten çıkmasını bekliyoruz." ifadelerini kullandı. Paketin detaylarını aktaran Feyzioğlu, "Bu çerçevede, soruşturmada tutukluluk sürelerinin kısalması belki bir müjde olarak ifade edilebilir. Çünkü vatandaşlarımızda böyle bir beklenti var. Cezaevleri artık doluluk haddini fazlasıyla doldurmuş durumda ve soruşturma evresinde azami süreler kısalarak geliyor." dedi..

AF İLE İLGİLİ YENİ GELİŞME VAR MI?

Meclisin tatile girmesi nedeniyle yargı reformu paketinin yetişmediğini söyleyen Feyzioğlu "Sayın Bakanımızın önayak olmasıyla inşallah bu paketi Ekim ayında çok daha kapsamlı hale getirerek, Meclis'ten çıkmasını bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

GENİŞLETİLECEK

Ana konusunun Yargı Reformu Strateji Belgesi olan toplantıda , ilk paketinin daha da genişletilmesi konusunda anlaşmaya varıldığını söyleyen Feyzioğlu şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye'nin önünü açacak hukuk devletini güçlendirecek, tüm dünyaya demokrasimizin gücü konusunda en pozitif mesajı verecek ilk paketin Meclisimiz açıldığında ilk gündem maddesi olması için geniş bir mutabakatın bulunduğu özellikle ifade edildi."

TUTUKLULUK SÜRELERİ KISALACAK

Paketin detaylarını aktaran Feyzioğlu, "Bu çerçevede, soruşturmada tutukluluk sürelerinin kısalması belki bir müjde olarak ifade edilebilir. Çünkü vatandaşlarımızda böyle bir beklenti var. Cezaevleri artık doluluk haddini fazlasıyla doldurmuş durumda ve soruşturma evresinde azami süreler kısalarak geliyor." dedi.

.

3600 EK GÖSTERGE NE OLDU?

Meclis tatili boyunca Plan Bütçe Komisyonu çalışmalarına devam edecek. Plan bütçe komisyonunda ek gösterge meselesinde, Meclis açılana kadar yol katedilmedi ve Yargı reformu sonrası ek gösterge meselesinin Genel Kurul 'a gelmesi bekleniyor. Kadro alamayan taşeron ve maaş zammı alamayan 4/D'li işçiler: Kadro alamayan taşeron işçilerin 2019 yılında kadroya alınacağı açıklanmıştı. Ancak bu konuda somut bir adım henüz atılmadı. Meclis açıldıktan sonra bu konuda bir çalışma olur mu bilinmez. Kamu işçileri için TİS görüşmeleri devam ederken sendikalar, kadroya geçen işçilerin maaş zammı alması, TİS 'e dahil edilmesi için taleplerini iletti. Ancak bu konuda hükümetten bir açıklama gelmedi.

.EYT: Emeklilikte yaşa takılanlar meselesi yüz binden fazla adayı mağdur etmeye devam ediyor. Emeklilik için yaşı bekleyen vatandaşlar, bu konuda düzenleme bekliyor. Ancak mecliste bu konu , reddedilen yasa teklifleri dışında gündeme gelmedi.

EYT'DE FİNLANDİYA FORMÜLÜ NEDİR?

9 Eylül 1999'dan önce sigortalı olan herkes şu anda 25 yılını doldurdu. Primi de tamamsa yaşı bekliyor. Hepsinin emekliliği mümkün değil. Ancak yaşta birkaç yılı kalmış olanlar için formüller var. En uygulanabilir olanlar Almanya ve Finlandiya modeli. Konunun tartışılması için biraz detaylara bakalım. Finlandiya ve Almanya'da da emeklilik yaşı 65 ve 67'yi buluyor. Bizde ise 2008 sonrası için 61 (erkek) ve 58 (kadın) yaş şartı var. Almanya ve Finlandiya'da emekliliğine birkaç yıl kalanlara, "Alacağınız maaş her yıl için yüzde 2 eksik olacak. Kabul ederseniz emekli olun" deniliyor. Yani emekliliğine 2 yıl kalan yüzde 4, 3 yıl kalan yüzde 6 daha az maaşa razı oluyor. Finlandiya'da üstelik bu süre zarfında Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) ödeyerek maaşını eski haline getirme durumu da var.

EYT NEDİR?

08 Eylül 1999'da emeklilik yasasında değişiklik yapıldı. Bu tarihten önce 18 yaşında işe başlayan bir kadın 20 yılda ve 38 yaşında, erkek ise 25 yılda ve 43 yaşında emekli olabiliyordu. 1999 yılında çıkarılan yasa ile emeklilik yaşı kadınlarda 58, erkeklerde ise 60 oldu. 1999'dan önce işe girmiş olanlar için de kademeli geçiş hükümleri kabul edildi. Buna göre;

Örneğin, 1970 doğumlu olan ve ilk defa 1990 yılında çalışmaya başlayan bir erkek yaş şartı olmasa 25 yıllık sigortalılık süresinin dolduğu 2015 yılında emekli olabilecekken, yaş şartı nedeniyle 52 yaşında, yani 2022 yılında emekli olabiliyor ve emeklilikte yaşa takılıyor.

.NAFAKA SON DURUM NEDİR?

"Ömür boyu nafaka" ödenmesine yönelik itirazları değerlendiren Hükümet, bu konuda çözüm arayışı çerçevesinde harekete geçti. Adalet Bakanlığı'nda, nafaka hesaplamasında 5 alternatifli bir çalışma yürütülüyor. Meclis'teki Boşanma Komisyonu, kendisine bu yönde ulaşan çok sayıda başvuruyu değerlendirip, hazırladığı önerileri Adalet Bakanlığı'na sunmuştu. Adalet Bakanlığı'nda, hem Meclis Komisyonu'ndan gelen öneriler, hem de Yargıtay başta olmak üzere ilgili birimlerden alınan görüşler doğrultusunda bir hazırlık başlatıldı.

.KIDEM TAZMİNATI SON DURUM NEDİR?

Hazine ve Maliye Bakanlığı, bireysel hesaplara dayalı kurulacak kıdem tazminatı fonuna ilişkin ilk çerçeveyi hazırladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "tek bir çalışanın mağdur edilmeyeceğini" vurguladığı kıdem tazminatı konusunda, geçmişteki çalışmalar da dikkate alınarak yeni bir model üzerinde çalışılıyor. Yeni modelin dört sac ayağını "fon gelirlerinin işletilmesi, işverenin devlet desteği ile emeklilik finansmanına dahil edilmesi, tamamlayıcı emeklilik, çalışanların haklarının korunması" oluşturuyor. Bireysel hesaplara dayalı kurulacak kıdem tazminatı fonu, Bireysel Emeklilik Sistemi ile entegre edilecek. Hem işçi hem de işvereni rahatlatan bir model ortaya konulacak.

AMAÇ İŞÇİYİ KORUMAK
Fon sistemindeki temel amaç çalışanın gelecekteki maddi durumunu korumak, düşük kıdemle işçi çıkarılmasını önlemek olacak. Bugün iş sözleşmesi sona eren her 10 çalışandan sadece biri kıdem alırken, fon sistemi kurulduğunda bütün çalışanlar kıdemini alabilecek. Fon sistemiyle daha çok işçi kıdem tazminatına hak kazanabilecek. Ayrıca çalışanın düşük kıdem tazminatı oranlarıyla karşılaşmasının önüne geçilecek. Kıdem tazminatı planlanır hale gelirken, işverenin de maliyeti düşecek. Her ay bütün çalışanlar için belirli bir miktar prim ödeneceği için maliyet zamana yayılmış olacak.

İSTİFAYA DA TAZMİNAT
Yeni Asır'dan Hazal Ateş'in haberine göre, yeni kıdem tazminatının önemli başlıklarından birini 'fonda kalma süresi' oluşturuyor. Mevcut sistemde istifa edenler tazminat alamıyor. Yeni düzenlemeyle birlikte istifa eden de kıdem tazminatı alacak. Bunun için sistemde asgari belli süre kalmak gerekecek. Birikim Fon'da kaldığı sürece nemalanacak.

NAKİT ÇEKME OLANAĞI
Bireylerin emeklilik gelirlerinin artırılması için kamu emeklilik sistemi dışındaki sistemlere katılım teşvik edilecek. Bireysel Emeklilik Sistemi modelinde sağlık, evlilik, eğitim, mülk sahibi olma gibi ihtiyaçlar nedeniyle bireylere sistemden çıkmadan birikimlerinin bir kısmını çekme olanağı tanınacak.

TAKVİM

Yorumlar (21)
İsmail aslan 12 ay önce
Verilen sözler yerine gelmeli insanlar çok umutlu şekilde beklemede benim görüşüm çeza indirimi verilmeli ceza evleri rahatlamall çok kalabalık insanlar yayacak yer bulamıyor yerlerde tuvalet önünde yatlyolar
Murat er 12 ay önce
Affl ve EYT hükümet söz verdiniz insanlar umutla sevinçle beklemektedir umarlm hepsi meçlis aclldlglnga çözüme ulaşlr
Müslüman 12 ay önce
Bu iktidat bu yasayi çıkartamaz.hirsiz bir yönetim kendi kanunlarini sergiliyor.adalet madalet yok bu ülkede.bir hirsizin iki dudak arasinda olan yargi adalet değil dir.turkiye her gecen gün batiyor sebebi ise tabiki adaletsizlik.kanunuj adaletin olmadigi bir yerde guven olmaz.parasi da deger kaybeder.itibaraizligi da ticaret hayatini etkiler.siz karşınızda güvenilmez bir insan olduğunoluduğunu u farkettiginiz an o insanla ticaret yaparmisiniz?turkiye avrupanin önünde guvenilmezligini sergiledi.ekonominin batma sebebi kanunsuzluk ve adaletsizliktir.akp ye asla daha oy vermeyin arkadaşlar.bu parti gerçekten çok çaldı.cok ah aldi.ulkenin amk lar bunlar.dunya bukadar.yuzsuz hirsiz daha görmedi
kul 12 ay önce
ek gösterge çıkar neden mi reis demişse olur. bu kadar net selamlar
Dost acı söyler 12 ay önce
Tüm bu sorunları çözmüş olsa, Akparti önümüzdeki seçimlerde başarılı olabilirmi? Milleti üzmememek lazım, inatlaşmamak lazım, gönülden düşenin işi zor!
Mahkum eşi 12 ay önce
Martta dediniz vermediniz haziran dediniz vermediniz ne oldu tatile girdi tatil sonrasi diyorsunuz ama ekim ayina dediniz inslh ama ozamanda yılbaşına bırakırsınız biliyorum artık vereceksiniz verin bizleri umudumuzla oynamayin Allah rizasi icin
TARIK 12 ay önce
NE EYT,NE 3600,NEDE AF.TÜRKİYE'NİN GERÇEK KONUSU NAFAKADIR.SÖYLENİLDİĞİ GİBİ ÖDENEN NAFAKA MİKTARLARI 50 LİRA-100 LİRA DEĞİLDİR.1800 LİRA İLE 2600 LİRA ARASINDA DEĞİŞMEKTEDİR.TELEVİZYONLARDA BOY GÖSTEREN NAFAKAYI SAVUNAN KİŞİLER TÜRKİYE'DEN BİHABERDİR.SÜRESZ NAFAKA SONLANDIRILIP,İNSAN SÖMÜRÜSÜNE SON VERİLMELİDİR....
TARIK 12 ay önce
NE EYT,NE 3600,NEDE AF.TÜRKİYE'NİN GERÇEK KONUSU NAFAKADIR.SÖYLENİLDİĞİ GİBİ ÖDENEN NAFAKA MİKTARLARI 50 LİRA-100 LİRA DEĞİLDİR.1800 LİRA İLE 2600 LİRA ARASINDA DEĞİŞMEKTEDİR.TELEVİZYONLARDA BOY GÖSTEREN NAFAKAYI SAVUNAN KİŞİLER TÜRKİYE'DEN BİHABERDİR.SÜRESZ NAFAKA SONLANDIRILIP,İNSAN SÖMÜRÜSÜNE SON VERİLMELİDİR....
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Erken bir seçim olmasını ister misiniz?
Namaz Vakti 04 Ağustos 2020
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49