Evde bakım maaşı yatan iller! 12 Kasım evde engelli bakım maaşı sorgulama...

Evde bakım maaşı alan kişiler, 12 Kasım'da maaşlarının yatıp, yatmayacağını merak ediyor. Farklı şehirlerde farklı zamanlarda yatan evde bakım maaşı bugün en çok aranılan soruların başında geliyor. Peki, 12 Kasım'de evde bakım maaşı yatan iller hangileridir?

GÜNCEL 12.11.2019, 15:59
Evde bakım maaşı yatan iller! 12 Kasım evde engelli bakım maaşı sorgulama...

Evinde hasta, engelli ya da yaşlılara bakan ve devlet tarafından ödenen evde bakım maaşları kasım ayının ilk haftasından itibaren hesaplara yatmaya başladı. Peki, 12 Kasım evfe bakım maaşları hangi ileere yattı.

12 Kasım evde bakım maaşları Tokat, Sakarya, Amasya, Giresun, Hatay ve Siirt’te hesaplara yattı. 

EVDE BAKIM MAAŞI NASIL SORGULANIR?

e Devlet'in “Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama” sayfasından evde bakım aylığını sorgulayabilirsiniz. Sisteme kayıtlı olan vatandaşlar, şifreleri ve T.C kimlik numaralarıyla sorgulama işlemini gerçekleştirebiliyor.

EVDE BAKIM MAAŞI NE KADAR?

Evde bakım maaşı kişi başı gelirin 1219 lirayı aşmaması gerekiyor. 4 kişilik bir haneyi gözönünde bulundurduğumuzda ailenin aylık geliri, 4876 liranın altında gelir giriyorsa bakım maaşı için başvuru yapılabiliyor.

Bakım parası da 1 Ocak itibarıyla memur maaşına paralel zamlanarak 1305 liraya yükseldi.

KİMLERE EVDE BAKIM MAAŞI VERİLİR?

Yüzde 50 engelli raporu bulunan bireylere, kendi ihtiyaçlarını karşılayamayacak kadar yaşlı veya hasta kişilere bakın vatandaşlar için evde bakım maaşı verilir. T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile ya da ilçe müdürlüklerine başvuruda bulunmak gerekiyor.

Yorumlar (0)
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Erken bir seçim olmasını ister misiniz?
Namaz Vakti 13 Temmuz 2020
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49