Eski Milli Eğitim Bakanı Dinçer, TEOG’un kaldırılmasına itiraz etti!

Ak Parti'li eski Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer de TEOG'un kaldırılması ile ilgili tartışmalara katıldı.

GÜNCEL 18.09.2017, 19:11 18.09.2017, 19:15
Eski Milli Eğitim Bakanı Dinçer, TEOG’un kaldırılmasına itiraz etti!

AK Parti’li eski Bakan Ömer Dinçer, Habertürk gazetesindeki “OKS, SBS, TEOG derken…” başlıklı yazısında, “Sayın Cumhurbaşkanı, geçen hafta yaptığı bir televizyon söyleşisinde, TEOG'u yanlış bulduğunu ve kaldırılması gerektiğini söyledi. Bu tür sınavlar gerçekten kaldırılmalıdır. Ama mevcut şartlarda bu sınavları kaldırmak mümkün müdür?” diye sordu.

“UZUN YILLARDAN BERİ SINAV SİSTEMİNDE KÖKLÜ BİR DEĞİŞİKLİK YAPILAMAMIŞTIR”
“Ortaöğretime geçiş sınavları her zaman tartışmalı oldu. Sadece sınavlar değil, ayrıca sınav sisteminin sıklıkla değiştirilmesi de eleştirildi” diyen Ömer Dinçer şöyle devam etti:

“Başlangıçta OKS adıyla uygulanan sınavlar, AK Parti hükümetleri döneminde, önce SBS, sonra da TEOG olarak anıldı. Öncelikle sınav sistemlerinin çok değiştiği iddiasının yerinde bir değerlendirme olmadığını belirtmeliyim. Çünkü uzun yıllardan beri sınav sisteminde köklü bir değişiklik yapılamamıştır. Hep birlikte bir soru soralım: Felsefesi ve temel yaklaşım tarzı, amacı ve yöntemi farklılaşmayan bir sistem değişmiş sayılır mı? Adları ne olursa olsun, bu sınavların hepsinin yaklaşım tarzı, amacı ve yöntemi hep aynıdır: Öğrenciyi sınavdaki başarısına göre seçer, sıralar ve yerleştirir.

Başka bir ifadeyle, bu sınavlar öğrencinin öğrenmesini, yıldan yıla gelişimini ve öğretmenin yeterliliğini ölçmez. Öğrencileri o sınavdaki doğru cevaplarının sayısına göre en başarılıdan en başarısıza göre sıralar. Bu nedenle OKS'den SBS'ye ve SBS'den TEOG'a geçerken yapılan değişiklikleri sistemik bir değişiklik değil, ikincil derecede (sınav sayısı ile uygulama şeklinde) düzenlemeler olarak görmek gerekir. Yani sınav sisteminde felsefe, vizyon ve stratejik nitelikte değil, taktik seviyede değişiklikler yapılmıştır.”

Yorumlar (7)
Fethi ayyıldız 4 yıl önce
Milli egitimi batir,simdi de el altindAn elestir.
Alı Irmak 4 yıl önce
Sizin hiç konuşmaya hakkınız yok üniversite den mezun olan bir çok branş öğretmeni varken bissürü sınıf öğretmenini yan branşa geçirdin bu sancılı zaten atlatması zor olacak eğitimi gerilettin
nd21 4 yıl önce
Eğitim kararları öyle günü birlik alınacak kararlar olmamalı. Çünkü bir milletin ve sistem içindeki çocuklarımızın geleceğini ilgilendiriyor. çok iyi düşünülmeli enine boyuna tartışılmalı. Eğitimcilerle artıları eksileri ortaya konarak, belli bir süreç dahilinde düşünülmelidir. Bu şekliyle teog bence yararlı çünkü başarılı öğrencileri ayırt ediyor. Sadece okul notlarının çok ta objektif olmadığını herkes biliyor. Adres konusunda da veliler için adres değişikliği zor bir olay değil ki. Adamı ya da parası olana adres hikaye. peki ya adamı ve parası olmayana. İşte asıl adalet bunların hakkını savunmaktır. Aksi durumda kaybedecek olan parlak zekalı çocuklarımız ve ülkemizin geleceğidir.
Coban 4 yıl önce
Yuru git.
Mehmet 4 yıl önce
Hayatımda gördüğüm en kötü milli eğitim bakaniydi
dsafa 4 yıl önce
Başlıkla içerik arasında hiç bir uyum yok.
Öğretmen 4 yıl önce
Meb in icine sen ve ekibin etti. Konuşmaya yüzünüz var mı
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 15 Haziran 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49