Ermenistan geri adım attı, son dakika çağrısı

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Dağlık Karabağ'daki çatışmalarda verilen ağır kayıplar sonrası geri adım attı.

GÜNCEL 06.10.2020, 22:40
685
Ermenistan geri adım attı, son dakika çağrısı

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Dağlık Karabağ konusunda Azerbaycan ile karşılıklı tavizler vermeye hazır olduklarını duyurdu.

Fransız haber ajansı Agence France-Presse'e konuşan Paşinyan, Dağlık Karabağ bölgesindeki çatışmalarda verilen ağır kayıplar sonrası geri adım attı. Paşinyan, "Karabağ konusunda Azerbaycan ile karşılıklı tavizler vermeye hazırız" açıklamasında bulundu.

"AZERBAYCAN'LA AYNI KAPASİTEYE SAHİP DEĞİLİZ"

Azerbaycan ve Ermenistan hattında çatışmalar devam ederken Ermenistan ordusunun uğradığı hezimetle ilgili Paşinyan'dan bir itiraf gelmişti. Paşinyan "Azerbaycan'ın kullandığı yüksek teknolojili silahlara karşı bir şansınız var mı" sorusuna, "Aynı kapasiteye sahip olmayabiliriz. Ancak bu teknolojileri öz savunmamız için de geliştirmeyi planlıyoruz" şeklinde cevap vermişti.

NE OLMUŞTU?

Azerbaycan ordusu, Ermenistan'ın dün ateşkesi ihlal ederek Azerbaycan mevzileri ile sivil yerleşim yerlerini havan ve topçu sistemleri ile yoğun ateş altına almasının hemen ardından karşı ateş, sonrasında ileri harekat başlattı.

Güvenlik kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Ermenistan'ın ateşkesi ihlal ederek Azerbaycan mevzileri ile sivil yerleşim yerlerine yönelik havan ve muhtelif çaplı topçu sistemleriyle yoğun ateş altına almasından hemen sonra Azerbaycan ordusu tarafından karşı ateş başlatıldı. Azerbaycan ordusu, misilleme olarak gerçekleştirdiği ateşlerin ardından ise ileri harekat başlattı.

Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerine ait Silahlı İnsansız Hava Araçlarının (SİHA) da aktif görev aldığı harekatta, hava unsurlarının yanı sıra roket, füze ve topçu silahlarıyla yapılan atışlar sonucunda 400'den fazla hedef ateş altına alındı.

Öte yandan Azerbaycan ordusu, 25 bölgeyi Ermenistan'ın işgalinden kurtardı.

Yorumlar (3)
Güven Aksoy 4 hafta önce
Ermenistan ile tek bir şartla barış olur. Karabağı terk edecek. Ermenistan savaş tazminatı olarak Nahçivanla Azerbaycan'a toprak vererek karadan birleşmeleri sağlanacak. Nahçivan ve Azerbaycan birleşecek seyahat rahatça olacak.
Güven Aksoy 4 hafta önce
Ermenistan İşgal ettiği topraklardan tümüyle çekilene kadar anlaşma olmamalı. 30 yıldır işgalin ve daha önce yapmış olduğu katliamlar için her Türk şehit başına tazminat ödemelidir. Karabağ Türktür. Bunu kabul etmelidir.
Kemal 4 hafta önce
Ermenistan'la barışın tek şartı, Karabağ'dan tümüyle çekilmesi ve savaşı başlattığı için savaş tazminatı olarak İran sınırından Nahçivan'a kara bağlantısı ile birleştirecek toprak parçası vermelidir. Aslında Bu Ermenistan içinde yararlıdır.
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce okullarda yüz yüze eğitime geçilmeli mi?
Namaz Vakti 31 Ekim 2020
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49