Erdoğan'dan Türkiye’nin Otomobili projesi açıklaması: İnşallah ilk seri üretim araçları 2022 yılı sonunda banttan indirmeyi arzu ediyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Her ne kadar geçen yıl salgından dolayı düşmüş olsa da turist sayımız her geçen yıl rekor kırıyor" dedi.

GÜNCEL 16.03.2021, 15:03
Erdoğan'dan Türkiye’nin Otomobili projesi açıklaması: İnşallah ilk seri üretim araçları 2022 yılı sonunda banttan indirmeyi arzu ediyoruz

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ford Otosan Gelecek Vizyon Toplantısı’nda konuşuyor.

Erdoğan’ın konuşmasından başlıklar şöyle:

"Ford Otosan satın alma sözleşmesine şahit olacağız. Bu topraklarda üretim yapan istihdam sağlayan ülkemizin gücüne inanan yatırımcılar sahip çıkmaya devam ediyoruz. Devletimizin yatırımlarla ilgili kuşatıcı tavrının örneğidir. Ford Otosan 2020 Aralık ayında 2 milyar euroluk yatırım planını kamuoyu ile paylaşmıştı, biz de bu plan için kendilerine her türlü desteği verdik.

Ford Otosan Türkiye'deki otomotiv üretimi ve ihracatının yüzde 25'ini gerçekleştirerek 12 bin 500 insanımıza istihdam sağlıyor. Proje tamamlandığında Ford Otosan'ın 440 bin olan üretim kapasitesi 650 bine yükselecek. İhraç edilen araçlarla Türkiye'nin liderliği perçinlenecek. 1 tonluk ticari araç üretimi gerçekleştirilecek. Sadece dizel ve benzinli araçlar değil, elektrikli araçlar ile batarya üretimi yapılacak. 130 bin batarya kapasitesi sağlanacak. Ford Otosan ihracatını 13 milyon dolara çıkaracak. Avrupa pazarında satılması üzerine alım taahhüdü veriliyor. 

Bu topraklarda üretim yapan tüm yatırımcılara sahip çıkmaya devam ediyoruz. 

Türkiye’de yatırım yapan yerli ve uluslararası şirketlere her gün yenilerinin eklenmesinin gerisinde son 18 yılda uyguladığımız girişimci dostu politikalar bulunuyor. Hayata geçirdiğimiz reformlarla yatırımcılar arasındaki yerli-yabancı ayrımını ortadan kaldırarak herkes için cazip bir yatırım iklimi oluşturduk.

Firmalarımıza gereken her türlü teşviki sağladık. Yeni ortaklıkların, iş birliklerinin kurulmasına vesile olduk. Firmalarımızın sorunlarının çözülmesi için çaba harcadık. Hamdolsun meyvelerini her alanda fazlasıyla topladık.

Daha 10-15 yıl öncesine kadar sınırlı ticaretimizin olduğu ülkelerde “Türk malı” ürünler kullanılıyor. Geçen yıl salgından dolayı düşmüş olsa da turist sayımız her yıl rekor kırıyor.

Ülkemiz güçlü sanayi altyapısı, teknolojik yetkinlikleri, nitelikli iş gücü ve kapsamlı teşvik sistemiyle dünyanın her yerinden yatırımları teşvik ediyor.

Otomotiv sektörümüz bu süreçte 25 milyar doların üzerinde ihracat yaparak dış ticaretimizdeki lider konumunu sürdürdü.

Türkiye’nin Otomobili tüm hızıyla devam ediyor, ilk seri üretim araçları 2022 yılı sonunda banttan indirmeyi arzu ediyoruz

Yorumlar (0)
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 12 Nisan 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49