Erdoğan'a sunulan memur raporunun detayları belli oldu!

Erdoğan'a sunulan memur raporunun detayları belli oldu! Rapor Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunuldu! İşte memurların talepleri.

GÜNCEL 15.01.2020, 10:42 15.01.2020, 11:21
Erdoğan'a sunulan memur raporunun detayları belli oldu!

 Rapor Erdoğan'a sunuldu! İşte memurların talepleri...

‘Toplu Sözleşme değişsin’ Hükümete yakınlığıyla bilinen Memur-Sen tam kadro Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü. Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Yasası’nın değiştirilmesini isteyen Memur-Sen, taleplerini Erdoğan’a iletti.

RAPOR ERDOĞAN'A SUNULDU

Memur-Sen’e bağlı sendikaların genel başkanlarının katıldığı görüşmede, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk da yer aldı. Hazırlanan raporları Erdoğan’a ileten Memur-Sen’in temel iki talebi var.

MEMURUN İKİ TALEBİ VAR 

*4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Yasası’nda değişiklik yapılması, diğeri de kamudaki bütün sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi. Memur-Sen, kamudaki sözleşmeli personel istihdamına tamamen son verilmesini istiyor. Sözleşmelilerin kadroya alınmasını talep ediyor. ---*Memur-Sen, memur ve memur emeklilerinin maaş zamlarının belirlendiği toplu sözleşmeyi düzenleyen yasada da kapsamlı değişiklik istiyor.

GREV HAKKI OLSUN-KAPSAM GENİŞLETİLSİN

Cumhuriyet'ten Mustafa Çakır'ın haberine göre yasadaki değişiklik istekleri 4 temele dayanan Memur-Sen, toplu sözleşme görüşmelerinin “mali ve sosyal haklar” ile sınırlandırılmasına karşı çıkıyor. Toplu sözleşmenin kapsamının genişletilmesini istiyor. Diğer konfederasyonların tepkisini çeken diğer talep ise toplu sözleşme masasında sadece yetkili konfederasyon ve yetkili sendikaların yer alması. Mevcut yasaya göre memur toplu sözleşme masasında en fazla üyeye sahip 3 konfederasyonun (Memur-Sen, Türkiye Kamu-Sen ve KESK) temsilcileri yer alıyor.

KAMU-SEN VE KESK MASADA OLMAYACAK

Memur-Sen’in istediği olursa, şu andaki mevcut üye sayılarına göre Türkiye Kamu-Sen ile KESK masada yer alamayacak.

TALEP 30 GÜN

Memur-Sen üçüncü olarak toplu sözleşmenin 30 güne sıkıştırılmasına karşı çıkıyor. Toplu sözleşme görüşmelerinin süresinin işçi sözleşmelerinde olduğu gibi uzatılmasını istiyor. Memur-Sen hakem kurulunun yapısının değiştirilerek hükümet ağırlığına son verilmesini de istiyor.

ERDOĞAN: TEKLİF VE TALEPLER KAYDA DEĞER GÖRÜLDÜ

*Memur-Sen yasada yapılacak değişiklikle memurlara grev hakkı verilmesini de istiyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede, Memur-Sen’in kamu personel sistemi ve kamu görevlilerine dair teklif ve taleplerini kayda değer gördüklerini söyledi.

Cumhuriyet

 

Yorumlar (30)
muallim 7 ay önce
NEDEN İSTEMİYORSUN MASADA ELİN DAHA GÜÇLÜ OLMAZ MI YOK SA ŞAHİT OLSUN İSTEMİYORMUSUN PAZARLIKLARA
Ergin 7 ay önce
Eriyorsun MEMUR-SEN
KUL HAKKI 7 ay önce
Memuru masada rahat satabilmek için mi diğer sendika konfederasyonlarını istemiyorsun. buçuk ali ve zevatı seni Allaha havale ediyoruz, hakkımızı helal etmiyoruz, hakkımız zehir, zukkum olsun size, Allah cezanızı verecek inşAllah
ktk 7 ay önce
memursen 3600 ile uğraşsın.böyle söz görülmedi.
Ali Haydar Ceylan 7 ay önce
Her memur yalaka sen üyesi olmalı yazılsın kanuna bitsin
Recai Koç 7 ay önce
İşçi sendikalarında sadece yetkili sendika masada.yetkisiz sendikaların orada ne işi var.memurlarda da böyle olmalı.Grev hakkı da verilmeli.
Hayrettin 7 ay önce
Memur Sen; yasa değişikliği TBMM'de yapılıyor.Anladınız siz onu...
Ökkeş 7 ay önce
Pkk nın masada olmaması normal değil mi. KESK pkk nın sivil toplum kuruluşu değil mi.
mücahid 7 ay önce
sen ler bir bitmediniz hemen sıkıştığınızda feto-pkk diyorsunuz bende derim ki beraber açılım lamıştınız , beraber ıslanmıştınız yağan yağmurlarda naaaabeerrrrrrrrrrrrrrrrr
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Erken bir seçim olmasını ister misiniz?
Namaz Vakti 09 Ağustos 2020
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49