Erdoğan'a en yakın isim açıkladı! Ziyaretlerinin amacı ne?

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü İbrahim Kalın, yazılı açıklamasında, Erdoğan'ın Rusya, Kuveyt ve Katar'ı ziyaret edeceğini anımsattı.

GÜNCEL 12.11.2017, 13:30
Erdoğan'a en yakın isim açıkladı! Ziyaretlerinin amacı ne?

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü  İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Rusya'ya gerçekleştireceği  ziyarete ilişkin, "Ziyaret çerçevesinde iki ülke liderleri arasında yapılacak  görüşmelerde, ikili ilişkiler ile başta Suriye olmak üzere bölgesel ve  uluslararası meseleler hakkında görüş alışverişinde bulunulması öngörülmektedir."  değerlendirmesini yaptı. 

Kalın, yazılı açıklamasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 13-15 Kasım'da  Rusya Federasyonu,  Kuveyt veKatar'ı ziyaret edeceğini anımsattı.

Erdoğan'ın ilk olarak, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir  Putin'in davetine icabetle yarın Soçi'yi ziyaret edeceğini aktaran Kalın,  "Ziyaret çerçevesinde iki ülke liderleri arasında yapılacak görüşmelerde, ikili  ilişkiler ile başta Suriye olmak üzere bölgesel ve uluslararası meseleler  hakkında görüş alışverişinde bulunulması öngörülmektedir." ifadelerini kullandı.

Kalın, Rusya ile ticaret hacmini 100 milyar dolara çıkarma hedefini  gerçekleştirmeye yönelik çalışmaların kararlılıkla sürdürüldüğünü belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyareti vesilesiyle geriye kalan son bazı  ticari kısıtlamaların da tamamen kaldırılması ve vize muafiyet rejiminin yeniden  tesis edilmesi yönündeki beklentilerin tekrar vurgulanacağını kaydeden Kalın,  görüşmelerde enerji alanındaki  yakın işbirliğinin de ele alınacağını kaydetti.

Erdoğan'ın Rusya'nın ardından Kuveyt Emiri Şeyh Sabah El Cabir El  Ahmed El Sabah'ın davetine icabetle Kuveyt'i ziyaret edeceğini hatırlatan Kalın,  "Gerçekleştirilecek görüşmelerde ikili ticaretin çeşitlendirilerek artırılması,  müteahhitlik alanında işbirliğimizin güçlendirilmesi, Kuveyt vatandaşlarının  yatırım, yerleşme ve turizm amaçlı ülkemize yönelik ilgilerinin daha da  artırılması imkanları ele alınacaktır.  Askeri ve savunma sanayii, eğitim ve  kültür, konsolosluk ve diğer alanlardaki işbirliği imkanlarının da ele alınması  ve çeşitli alanlarda anlaşmalar imzalanması da öngörülmektedir."  değerlendirmesinde bulundu.

Kuveyt'teki temaslarının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın  Türkiye-Katar Yüksek Stratejik Komite Üçüncü toplantısı için Katar'a seyahat  edeceğini aktaran Kalın, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Komitenin çalışmaları kapsamında ilgili kurumlarımız arasında  müzakeresi tamamlanan anlaşmaların da imzalanması öngörülmektedir.

Kuveyt ve Katar'a gerçekleştirilecek ziyaretlerde, ikili  ilişkilerimizin tüm veçhelerini ele almanın yanı sıra başta Suriye, Irak ve  Körfez bölgesinde yaşanan gelişmeler olmak üzere, bölgesel konularda da görüş  alışverişinde bulunulacaktır. Bu kapsamda, Körfez İşbirliği Konseyi içinde beş  ayı aşkın süre önce başlayan kriz de gündemdeki öncelikli konu başlıklarından  biri olacaktır. İslam İşbirliği Teşkilatı Zirve Dönem Başkanı ve KİK'le stratejik  ilişkileri bulunan bir ülke olarak en başından itibaren aktif bir diplomasi  ortaya koyan Türkiye, Kuveyt'in arabuluculuk çabalarına destek vermektedir.  Türkiye, bu gerginliğin bir an önce barışçıl yollardan çözüme kavuşturulmasını  arzu etmektedir."

Yorumlar (0)
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Vakalar sıfırlanmasa da, okulların Eylül'de açılmasını istiyor musunuz?
Namaz Vakti 26 Eylül 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49