Emeklilik için 10 yıl yetiyor

Emekli olmak isteyen memurlar için 10 yıl yetiyor!

GÜNCEL 06.07.2021, 22:42
Emeklilik için 10 yıl yetiyor

2008'de yapılan reformdan önce memuriyete başlamış olanlar için çalışmadan emekli olma imkânı bulunuyor. Doldurmaları gereken sürenin en az 10 yılını tamamlayanlar, isterlerse istifa edip başka işte çalışmadan kalan süreyi isteğe bağlı sigorta ile doldurabiliyor. Yani isteğe bağlı sigortada memurlar için bir istisna sağlanıyor. 4C'li memurlar 10 yılı tamamlayıp isteğe bağlı sigorta yaptırdıklarında süreyi tamamladıktan sonra Emekli Sandığı emeklisi olabiliyorlar. Buradaki 10 yıllık sürenin fiilen çalışılan süre olması gerekiyor. Yani Fiili Hizmet Zammı, aylıksız izinler, askerlik gibi sürelerin dahil edilmemiş olması gerekiyor.

ATILANA HAK YOK

Çalışmadan emeklilik için en az 10 yıllık memuriyeti olanların istifa ettikten sonraki 6 ay içinde SGK'ya başvurması gerekiyor. Örneğin 18 yıl memurluk yapmış biri istifa ettikten sonra SGK'ya başvurarak kalan 2 yıllık süreyi isteğe bağlı ödeyip emekli sandığından emeklilik hakkı kazanabiliyor. Memurlar keseneklerini toplu veya aralıklı olarak 6 aydan daha uzun süre ödemezlerse, iştirakçilikleri sona eriyor. İsteğe bağlı ödemek isteyen memurların ödeyecekleri kesenek miktarı, memuriyetten ayrıldıkları zamanki kadrolarının karşılığı olan dereceye göre belirleniyor. İsteğe bağlı kesenek ödeyenlere her yıl bir kademe, her üç yıl içinde bir derece veriliyor. Memurluktan atılanlar ve memur olmak için gerekli şartları kaybedenler bu uygulamadan yararlanamıyor. Dışarıdan prim ödeyerek, çalışmadan devlet memuru şartlarıyla emekli olmak isteyenlerin ödedikleri kesenekler emekli ikramiyesi hesabından sayılmıyor. Emekli ikramiyesi, istifa etmeden önceki çalıştığı süreye göre hesaplanıyor.

Bu arada isteğe bağlı sigortaya geçen memurlar primlerini 6 aydan fazla süre ile aksatırlarsa haklarını kaybediyorlar. Bu 6 aylık süre peş peşe yada aralıkla da olsa sayılıyor.KİMLER YARARLANIR?

*En az 10 yıl memur olarak çalışanlar.
* Görevlerinden istifa ederek ayrılanlar.
* Sosyal güvenlik kuruluşlarının birinden emekli aylığı bağlanmamış olanlar.
* Sosyal güvenlik kuruluşlarından birine tâbi çalışmayanlar.
*1 Ekim 2008 öncesinde memur olanlar yani 5534 sayılı yasaya tabi olanlar.KİMLER YARARLANAMAZ?

* Memuriyetten atılanlar, ceza alanlar.
* Memurluk vasfını kaybedenler.
* 1 Ekim 2008'den sonra memur olanlar. Bu tarihten sonra memur olanlar eğer isteğe bağlı sigorta öderlerse ve bu 3.5 yılı geçerse bu durumda Bağ-Kur şartlarından emekli olurlar.
* 10 yıllık aralıksız memuriyeti tamamlamayanlar.
* Ayrıldıktan sonra herhangi bir kuruma bağlı olarak çalışanlar.
* İstifa ettikten sonra 6 ay içinde başvurmayanlar.

İKRAMİYE HESABINDA SAYILMIYOR

İsteğe bağlı sigorta ile memuriyetlerini tamamlayacak olanların ödedikleri bu primler emekli ikramiyelerini etkilemiyor. Yani onlar memuriyetten ayrıldıkları yıl itibariyle kaç yıl çalışmışlarsa ona göre ikramiye alabiliyorlar.

Yorumlar (0)
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 25 Temmuz 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49