''Ekim Ayı Açlık Sınırı 2 Bin 494 Lira Oldu ''

Memur-Sen Manisa İl Temsilcisi ve Eğitim-Bir-Sen Manisa Şube Başkanı Mesut Öner Memur-Sen tarafından her ay düzenli olarak yapılan “açlık-yoksulluk” araştırmasının Ekim ayı sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı.

GÜNCEL 07.11.2020, 11:17
251
''Ekim Ayı Açlık Sınırı 2 Bin 494 Lira Oldu ''

Memur-Sen Manisa İl Temsilcisi ve Eğitim-Bir-Sen Manisa Şube Başkanı Mesut Öner Memur-Sen tarafından her ay düzenli olarak yapılan “açlık-yoksulluk” araştırmasının Ekim ayı sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı.

Ekim ayında Türkiye’deki 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 2.494,7 TL, yoksulluk sınırı ise 7.272,9 TL olarak tespit edildiğini belirten Öner,’’Yapılan araştırmaya göre Ekim ayında Eylül ayına göre gıda madde fiyatlarında ortalama yüzde 1,95’lik bir artış yaşandı. Ekim ayında göze çarpan en büyük artışlar yüzde 26,34 artışla kabak, yüzde 22,31 artışla salatalık, yüzde 19,68 artışla kavun, yüzde 16,74 artışla yumurta; en çok göze çarpan düşüşler ise yüzde 30,94 azalışla limon, yüzde 13,17 azalışla patlıcan, yüzde 12,48 azalışla elma, yüzde 8,07 azalışla havuç madde fiyatlarında yaşandı. Aydınlanma madde fiyatında ise Ekim ayında Eylül ayına göre değişim yüzde 5,76’lık bir artış olarak gözlemlendi. Ekim ayında Eylül ayına göre ısınma madde fiyatlarında ortalama yüzde 1,58’lik bir artış gözlenirken; Ekim ayında Eylül ayına göre barınma madde fiyatlarında yüzde 0,93’lük bir artış oldu.’’ dedi.

Giyim ve Sağlık Madde Fiyatlarında Artış Yaşandı

Ekim ayında Eylül ayına göre giyim fiyatlarında ise ortalama yüzde 4,6’lık bir artış gözlendiğini vurgulayan Öner, açıklamalarına şu şekilde devam etti;’’Giyim madde fiyatlarında Eylül ayına göre en göze çarpan değişimler yüzde 38,58 artışla erkek kazağı, yüzde 30,77 artışla kadın hırkası, yüzde 19,83 artışla bot madde fiyatlarında oldu. Bununla birlikte giyim madde fiyatlarında Eylül ayına göre düşüş gözlemlenmedi.

Ekim ayında Eylül ayına göre sağlık madde fiyatlarında ortalama değişim yüzde 1,05’lik bir artış olarak gözlenirken, en göze çarpan değişimlerin yüzde 1,93 artışla derece, yüzde 1,64 artışla tansiyon aleti fiyatlarında olduğu tespit edildi.

Kişisel temizlik ve bakım madde fiyatlarında yüzde 1,45’lik bir artış gözlendi. Kişisel temizlik ve bakım madde fiyatlarında Eylül ayına göre en göze çarpan değişimin yüzde 3,23 artışla makyaj malzemeleri madde fiyatlarında olduğu tespit edildi. Bununla birlikte kişisel temizlik ve bakım madde fiyatlarında Eylül ayına göre yüzde 1,62 azalışla sabun madde fiyatında düşüş gözlemlendi.

Çevre ve su madde fiyatlarında yüzde 1,87’lik bir artış yaşandı. Çevre ve su madde fiyatlarında Eylül ayına göre en göze çarpan değişimlerin yüzde 5,86 artışla pencere(pvc), yüzde 1,89 artışla musluk madde fiyatlarında olduğu gözlendi.

Ulaşım Madde Fiyatlarında Artış Yaşandı

Ekim ayında Eylül ayına göre ulaşım madde fiyatlarında yüzde 0,78’lik bir artış olduğu belirlendi. Eylül ayına göre en göze çarpan değişimlerin yüzde 5,89 artışla araçların tamir ve bakımına ödenen ücretlerde olduğu gözlendi. Bununla birlikte ulaşım madde fiyatlarında Eylül ayına göre yüzde 5,4 azalışla vapur ücreti şehir hatları madde fiyatlarında düşüş gözlemlendi.

Ekim ayında Eylül ayına göre haberleşme madde fiyatlarında ortalama değişim yüzde 0,6’lIk bir artış olarak yansıdı. Haberleşme madde fiyatlarında Eylül ayına göre en göze çarpan değişimlerin yüzde 2,17 artışla telefon onarımı; yüzde 0,82 azalışla telefon görüşme ücreti madde fiyatlarında olduğu gözlendi.

Eğitim-kültür madde fiyatlarında yüzde 0,58’lik bir artış oldu. Eğitim-kültür madde fiyatlarında Eylül ayına göre değişimin yüzde 7,63 artışla tablet, yüzde 7,03 artışla tiyatro madde fiyatlarında olduğu gözlendi. Bununla birlikte eğitim-kültür madde fiyatlarında yüzde 24,42 azalışla yurtiçi bir hafta ve daha fazla süreli turlar, yüzde 1,68 azalışla oyuncak fiyatlarında düşüş olduğu tespit edildi.’’

Yorumlar (6)
Ahmet 2 hafta önce
Elbirliği ile insanları açlığa mahkum ettiğiniz. Siz de suçlusunuz.
Emekli öğretmen 2 hafta önce
Sayın Yetkililer Söz verilen 3600 ek gösterge nerede?Lütfen ek göstergeyi takip ediniz.Uygulansın artık.
Servet Adalet 2 hafta önce
Sayın sendika yöneticileri ocak ayında memurlar için yapılacak %3 lük zammı yeterli buluyor musunuz. Allah aşkına söyler misiniz?
ÖĞRETMENX 2 hafta önce
BUNLAR DA DALGA GEÇİYOR KESİN ARTIK TABİ KENDİLERİNİN TUZU KURU ALLAH BİZE YARDIM ETSİN
İLAHİYATÇI 2 hafta önce
Sendikacılığı mahvettiniz, herşeye zam geldi bize %3-4 bizi masada satıyorsunuz. Sizin hiçbir hükmünüz yok. Ben istifa ettim en mantıklısı zıd bir sendika aslan gibi alır hakkımızı. Siz sendika başkanları lüks içinde yaşayın. Burnunuzdan gelsin. Bu öğretmenlere sahip çıkmayanlar ile yanyana yürünmez. Artık ideolojik bakmıyorum. En yakın zamanda patır patır dökülün inşAllah.
3,5 2 hafta önce
Hamdolsun açlıktan ölmeyeçegiz.
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce okullarda yüz yüze eğitime geçilmeli mi?
Namaz Vakti 24 Kasım 2020
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49