Eğitimsen’den Ek Ders Açıklaması

Eğitim Sen Ek Derslerle İlgili Sorunların Çözümü İçin MEB Personel Genel Müdürü İle Görüştü...

GÜNCEL 30.09.2020, 19:53
Eğitimsen’den Ek Ders Açıklaması

Genel Mali Sekreterimiz Ahmet Karagöz, Genel Örgütlenme Sekreterimiz İsmail Sağdıç ve Merkez Kadın Sekreterimiz Derya Yulcu, ek ders ücretlerinde yaşanan sorunların çözümü için dün MEB Personel Genel Müdürü Ömer İnan ile bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede; salgın döneminde öğretmenlerin fedakârca görev yaptığı ve bu dönemde desteklenmeleri gerektiği vurgulanarak, ek dersler konusunda yaşanan sorunlarda mevcut mevzuatın öğretmenler lehine yorumlanması gerektiği iletildi.

Görüşmede ayrıca;

MEB Personel Genel Müdürlüğü’nün 23.09.2020 tarihli ek ders ücretleri ile ilgili yazısındaki bazı hususlara dava açtığımızı fakat dava sonucu beklenmeden rehber öğretmenlerin ek ders alabilmesi için okula gitme zorunluluğunun olmaması gerektiği ifade edildi. Okulda öğrenci olduğu takdirde rehber öğretmenlerin de okulda olacağı fakat onun dışında rehberlikle ilgili diğer iş ve işlemlerin uzaktan da yapılabileceği, bu durumun 14 Ağustos 2020 gün ve 31213 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan MEB Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yönetmeliği’nin 11. maddesinin 2. fıkrasında kurala bağlandığı belirtildi.

Ek ders ödemelerinde yaşanan sorunda 01.09.2019 tarih ve 30875 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’nun 2019/1 sayılı kararında, “Ders görevinin yapılmış sayılacağı haller” başlıklı 2. maddesinde MEB’i yükümlü kıldığı ifade edildi. Şu anda yaşanan durumun, adı geçen kararın ihlali olduğu ve sorunun adı geçen kararlarla ilişkilendirilerek öğretmenlere ek ders ödemelerinin tam yapılması gerekliliği iletildi.

Öğretmenlerin EBA dışındaki açık kaynaklı diğer platformlarda canlı ders yapmaya zorlanmaması gerektiği, bu sorunun da MEB’in merkezi ya da il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinin lisanslı programlarla anlaşmalar yaparak, güvenlik nedeniyle yaşanacak sorunların çözülmesi talebimiz tekrarlandı.

Uzaktan eğitime hazırlık, öğretmenlerin ciddi zaman ve emek harcadığı işlere dönüşmüş durumdadır. Öğretmenlere ödenen derse hazırlık ücretinin uzaktan eğitimde artırımlı şekilde ödenmesi gerekliliği vurgulandı. Ayrıca öğretmenlerin maaş karşılığı girmek zorunda olduğu ders sayısının azaltılması ve eşitlenmesi gerekliliği ifade edildi. Her iki talebimizin karşılanması için de mevzuatta uygun değişikliklerin yapılması istendi.

Uzaktan eğitimde sınıf öğretmenlerinin derslerine branş dersi öğretmenlerinin girmesi durumunda oluşan ders ücreti kaybının, yüz yüze eğitimdeki gibi idari görevle ilişkilendirilerek telafi edilmesi gerekliliği vurgulandı.

İhraç arkadaşlarımızın bir an önce görevlerine geri dönmeleri için MEB’in sorumluluk alması gerektiği bir kez daha vurgulandı.

Ücretli öğretmenliğin kabul edilemezliği ifade edildikten sonra, bu tarz çalışmanın ortadan kaldırılarak kadrolu güvenceli öğretmen atamalarının yapılması gerektiği ifade edildi.

Görüşmede ek ders ücretleri ve uzaktan eğitime dair diğer taleplerimiz ifade edildikten sonra karşılıklı görüş alış verişinde bulunuldu.

EĞİTİM SEN 

Yorumlar (8)
Can 9 ay önce
Geçinemiyoruz herkese tam ek ders ödenmeli
Özgür 9 ay önce
Hak edilmeyen ek ders mi kesilecek!
maaş da kesilsine 9 ay önce
Başka kesilmesini arzu ettiğiniz birşey var mı?
Maaş 9 ay önce
Bana whats app, telefon, istediğimiz saat ulaşalım demesinler, programı mantıklı yapsınlar ek ders mek ders istemiyorum. Zaten fazla saat öğrenci v eöğretmende verimsizliğe neden olur. Maaşlar artmalı.
maaş da kesilsin 9 ay önce
maaş da kesilmeli..
Harun Cakir 9 ay önce
Ee sonuc ne oldu bosami gittiniz
yasin 9 ay önce
MEB gönderdiği yazının öncesine bu yazıyı koyuyur yani biz yanlış yapabiliriz , eyy idareciler marabalar sakın haa siz yanlış yapmayın keserim ekdersinizi hemide yasal faiziyle söke söke alırım diyor, ağam'' ''Yapılan inceleme sonucunda fiilen yapılmadan ve gerekli koşullar oluşmadan ödendiği anlaşılan ek ders ücretleri ilgililerden yasal faizi ile birlikte geri alınır…" hükmüne yer verilmiştir. Ek ders ödemesi ile ilgili 40 tane yazı geldi daha birini çözümleyemeden diğeri diğeri... Deveye sormuşlar neren eğri...
Bırakın 9 ay önce
Öğrencileri haftada 40 ders bilgisayar başında oturtarak alınacak ek ders. Bırakın bunları maaşı iyileştirin. Ders saatinin ve çeşidinin çocukları bir yerde tutmaktan (o da ne kadar oluyorsa) pratikte hiçbir faydası yok.
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 21 Haziran 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49