EĞİTİME VERİLEN ZORUNLU ARADA ÜCRETLİ ÖĞRETMENLER MAĞDUR EDİLMEMELİDİR

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve salgına dönüşen (COVİD-19) Korona virüsü nedeniyle birçok Avrupa ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de bazı idari tedbirler alınmıştır. Bu tedbirleri anlıyor ve insan hayatını önceleyen her adım gibi destekliyoruz.

GÜNCEL 18.03.2020, 11:48
EĞİTİME VERİLEN ZORUNLU ARADA ÜCRETLİ ÖĞRETMENLER MAĞDUR EDİLMEMELİDİR

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve salgına dönüşen (COVİD-19) Korona virüsü nedeniyle birçok Avrupa ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de bazı idari tedbirler alınmıştır. Bu tedbirleri anlıyor ve insan hayatını önceleyen her adım gibi destekliyoruz.

Ne var ki, Korona'ya karşı alınan tedbirlerle oluşan yeni durum, bizim Korona'dan çok daha önce dikkat çektiğimiz ancak dikkate alınmayan konuları daha vahim hale getirmiştir.

Bunlardan en önemlilerinden biri de ücretli öğretmenlerin durumudur.

Sendika olarak; Ders Ücreti karşılığı öğretmen (ücretli öğretmen) çalıştırılmasının doğru olmadığı, tüm öğretmenlerin kadrolu olması gerektiği hususu her platformda dile getirdiğimiz bir konudur. Milli Eğitim Bakanlığı'na yıllardır ve defaten "Öğretmenin ücretlisi, sözleşmelisi olmaz; öğretmen öğretmendir. Bu ayrımı, bu kölelik düzenini kaldırın" demiş olmamıza karşın, bu kategorize ederek sömürme tezgahına dokunulmamıştır. On binlerce ücretli öğretmen asgari ücretin neredeyse yarısına, sosyal ve sendikal güvenceleri olmaksızın çalıştırılmaktadırlar. Vizyon2023 açıklamalarında ücretli öğretmenlerin ücretlerinin %100 arttırılacağı vaat edildiği halde bu da gerçekleşmemiştir. Bugünlerde okullara zorunlu olarak ara verilmesi nedeniyle bu öğretmenlerimize ücret ödenemeyecektir. Yani normal şartlarda dahi emeği sömürülen ücretli öğretmenlerimiz, Korona günlerinde, zaten epey ağırlaştırılmış ekonomik tabloda yoksullukla cebelleşecektir. Bu durum, gelecek nesillerin mimarı olan öğretmenlere reva görülmemelidir.

Eğitim-İş olarak bu konuda yaşatılan mağduriyeti Milli Eğitim Bakanlığı'na 17.03.2020 tarihli resmi bir dilekçeyle bildirmiş bulunmaktayız. Söz konusu dilekçede, "Geçim kaynakları sadece aldıkları düşük ücret olan bu öğretmenlerimizin mağdur edilmemesini, kadrolu öğretmenlere verilen idari izin süresince ücretli öğretmenlerimizin de idari izinli sayılarak ücretlerinin ödenmesini, SGK primleri ve sağlık hizmetleri noktasında sorun yaşamamalarını talep ediyoruz" notunu düşerek, yapılması gerekenleri sıraladık.

Bakanlığın bu konuda atacağı adımların takipçisi olacağımızı da ilan ediyoruz.

Ülke olarak zor zamanlardan geçmekteyiz. Korona belası, ortaya çıktığı tüm ülkelerde olduğu gibi ne yazık ki burada da acı tablolara, mağduriyetlere yol açmaktadır. Eğitim-İş olarak altını çizdiğimiz nokta, bu mağduriyetleri en aza indirmekle yükümlü olan yöneticilerin daha duyarlı olması gerektiğidir. Öğretmen, bir toplumun geleceğidir. Korona, bulaştığı insanları belki; umarsızlık ise kesinlikle geleceği öldürür.

EĞİTİM İŞ

Yorumlar (16)
Emine 1 yıl önce
Kesinlikle evet, kadrolu öğretmenlerimize maaş +ekders ücreti veriliyorsa (verilmesi doğrudur) aynı işi büyük özveriyle yapan “Ücretli Öğretmen”lerimiz de mağdur edilmemeli; ders ücretleri ödenmelidir...
Sabir 1 yıl önce
Boş konuşan çok insan var siz etrafınızda bir veya iki tane ön lisans mezunu ücretli gördünüz diye hepsi böyle mi zannediyorsunuz lisans mezunu üstüne yüksek lisans yapmış ancak bölümü türkiye geneli 20 tane öğretmen aldığı için atanamiyor hem de 85 ve üzeri puanla siz de kalkmış 50 ile 60 ile atanmışsınız diye kendinizi bisey zannediyorsunuz
Suphi 1 yıl önce
Olaya birde su yonden bakin universitelerin kaldirim muhendisligi bolumunde okuyup dayisinin referansiyla ucretli ogretmen olarak gorevlendirilen bos gezenin bos tayfasina yattigi yerden tuyu bitmedik yetimin hakkini peskes mi cekelim. Bu sogukta insaatta demir tutan adamin bu haybecilerden eksigi ne de onlar yattigi yerden devletten para alirken otekiler essek gibi calisacak.
Rukiye 1 yıl önce
Ücretli öğretmenlik kalkmalı bence kimse de ücretli öğretmenlik yapmasın b
Ücretli 1 yıl önce
Sesimizi duyun artık biz ki ayın 15 inde maaşımizi almamız gerektiği halde şuan ayın 18i olmuş geçen ayın maaşını dahi almadık bu nasıl bir vicdan rahatlığı anlamış değilim
Şermin 1 yıl önce
Oh ne güzel
Sinan 1 yıl önce
Benim okulumda tasrada bir universitenin en dusuk puanla ogrenci alan isletme bolumunden mezun ipsiz sapsiz bi aile buyugu siyasi parti delegesi ucretli var.Simdi bu sogukta disarida calisip evine ekmek goturmeye calisan adam rizkini cikaramazken bu zibidinin ne ayricaligi var da ustelik yattigi yerden asgari ucrete yakin para alacak. Bunun vebali kime?
Bilal 1 yıl önce
İlkokulmezunu olup siyasi aile buyugunun ittirmesiyle aciktan ortaokul ve liseyi bitirmis ve ne hikmetse acik ogretime kayit olup direk ucretli ogretmen olarak gorevlendirilmis sevgili arkadasimizda yattigi yerden bu parayi alacak. İlkokul mezunu bu kadin ilkokul.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 27 Temmuz 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49